Strona główna Aktualności
Świat

Genom miłorzębu rozszyfrowany

22.11.2016 Świat

Fot. Fotolia

Udało się poznać genom „żywej skamieniałości” - miłorzębu - informuje pismo ”GigaScience”.

Skamieniałe szczątki miłorzębu (Gingko biloba), niewiele różniące się od współczesnych roślin, znaleziono już w skałach z okresu permskiego (sprzed 270 milionów lat). Kierowany przez chińskich badaczy zespół ma nadzieję, że poznanie 41 840 genów przyczyni się do wyjaśnienia ewolucyjnego sukcesu miłorzębu.

 

Odporność rośliny na niekorzystne warunki jest legendarna: jedno z drzew przetrwało nawet wybuch zrzuconej w roku 1945 na Hiroszimę bomby atomowej.

 

Miłorząb wytwarza substancje, które są niesmaczne dla próbujących na nim żerować owadów. Uodparniają także roślinę na ataki grzybów i bakterii. Inne komponenty przywabiają natomiast naturalnych wrogów szkodników.

 

Genom Gingko biloba jest bardzo duży – liczy około 10,6 miliarda "liter", podczas gdy ludzki - mniej niż trzy miliardy. Dzięki jego poznaniu naukowcom łatwiej będzie zidentyfikować mechanizmy odpowiedzialne za korzystne dla przeżycia cechy rośliny. Wstępne wyniki wskazują, że z czasem pojawiało się coraz więcej genów związanych z mechanizmami ochronnymi.(PAP)

 

pmw/ agt/

Tagi: genom , miłorząb
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi