Strona główna Aktualności

PlatonTV: pokazać naukę w interaktywnej telewizji

09.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Źródło: PlatonTV

W PlatonTV można było towarzyszyć otolaryngologom w operacjach transmitowanych „na żywo”, wziąć udział w multimedialnych "żywych lekcjach historii", zobaczyć relacje z Nocy Naukowców, Tygodnia Mózgu oraz Festiwalu Nauki i Sztuki. Platforma telewizyjna w sieci Pionier łączy ośrodki akademickie w całym kraju, pokazując nienaukowe pasje naukowców, naukowe fascynacje zwykłych ludzi i wszystko to, co pomiędzy.

PlatonTV jest finalistą w kategorii Media w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Tu znajdą coś dla siebie zarówno naukowcy, jak i osoby ciekawe świata, zainteresowane zgłębianiem wiedzy, albo choćby rozrywką na dobrym poziomie, jaką mogą być naukowe pokazy czy relacje z życia studenckiego. PlatonTV to jednak przede wszystkim edukacja. Programy prezentowane na Platformie Naukowej Interaktywnej Telewizji w sieci PIONIER dotyczą każdej dziedziny wiedzy: od nauk humanistycznych, poprzez przyrodnicze, po nauki ścisłe.

 

PlatonTV przybliża szerokiemu gronu odbiorców działalność środowiska naukowego, prezentuje dyskusje ekspertów oraz ukazuje wpływ nauki i badań na różne dziedziny życia społecznego. Prezentuje wyniki badań naukowych i projektów rozwojowych, sylwetki i osiągnięcia wybitnych naukowców, ciekawe eksperymenty oraz infrastrukturę badawczą, pozwalającą podejmować wyzwania współczesnej nauki w Polsce, a także międzynarodowym środowisku naukowo-badawczym.

 

Platforma prezentuje także materiały na temat działalności uczelni i życia studenckiego, promuje sukcesy studentów oraz daje możliwość prezentacji wydarzeń kulturalnych organizowanych w środowisku akademickim, poczynając od wydarzeń studenckich, przez akademickie, po prestiżowe międzynarodowe konkursy dla młodych adeptów sztuki.

 

Ponadto wspiera edukację, prezentując materiały dydaktyczne skierowane do uczniów, studentów i specjalistów z wybranych dziedzin. PlatonTV to także unikalny projekt łączący poprzez współpracę największe ośrodki akademickie w Polsce. W jego wyniku powstała m.in. platforma, która umożliwia produkcję treści audiowizualnych i transmisję „na żywo” w jakości HD w oparciu o profesjonalnie wyposażone telewizyjne studia produkcyjne zlokalizowane w 6 miastach w Polsce, studia nagrań w 15 miastach oraz 6-kamerowy wóz realizatorski, pozwalający realizować produkcje poza studiami.

 

Widzowie interaktywnej telewizji mogli obejrzeć online transmisje na żywo z wielu wydarzeń kulturalno-naukowych, w tym konkursów skrzypcowych, pianistycznych, perkusyjnych, inauguracji roku akademickiego w różnych uczelniach w całym kraju, wykładów noblistów i Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na lednickich polach.

 

Od kwietnia 2016 roku w ramach popularyzacji nauki na platformie PlatonTV pojawiło się siedem cykli programowych, mających za zadanie przybliżyć jak najszerszemu gronu odbiorców świat polskiej nauki. Prezentują go w prosty i przystępny sposób. W każdy poniedziałek, środę i piątek na platformie PlatonTV pojawia się premierowy odcinek programu naukowego. Są to krótkie formy: „Przełomowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka młodych”, „W prostych słowach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykłych ludzi” oraz „PlatonTV Flash”.

 

„PlatonTV Flash” to ekspresowy przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Ten niespełna trzyminutowy serwis informacyjny zawiera kilka krótkich newsów i jest publikowany raz w miesiącu.

 

Jak krótko i prosto wyjaśnić skomplikowany termin czy zagadnienie naukowe? Tego zadania podejmują się naukowcy i autorzy programu „W prostych słowach”. Specjalista z danej dziedziny przystępnie i prosto tłumaczy określone pojęcie, które jest jeszcze dodatkowo ilustrowane przez realizatorów programu. Każdy z dwuminutowych programów jest więc inny i interesujący dla osób, które zaczynają swoją przygodę z nauką.

 

Na platformie można również obejrzeć cykl programów prezentujących polskich naukowców i ważne badania naukowe. Punktem wyjścia każdego programu jest zawsze tytułowy "Przełomowy moment", który okazał się impulsem do działania lub punktem zwrotnym w życiu naszego bohatera, jego karierze, czy w projekcie naukowym.

 

„Nauka młodych” to najkrócej rzecz ujmując - programy o przyszłości. Ich bohaterami są bowiem młodzi naukowcy, którzy mają już znaczne osiągnięcia naukowe. Są niezwykle zdolni, kreatywni i pełni pasji.

 

Wielu wybitnych naukowców po godzinach oddaje się z pasją swojemu hobby. I czy jest to komponowanie muzyki, czy pisanie książek zawsze kończy się sukcesem. Bohaterowie programów „Nienaukowe pasje naukowców” realizują bowiem swoje pasje zawsze na bardzo wysokim poziomie.

 

Z kolei bohaterowie cyklu „Naukowe pasje zwykłych ludzi” to amatorzy z naukowym zacięciem; odkrywcy, konstruktorzy, badacze, kronikarze… Reprezentują różne zawody: od kierowcy rajdowego do sprzedawcy. Ich wielką pasją jest nauka.

 

O nauce można rozmawiać także w kawiarni „Platon Cafe”. Inspiracją do rozmowy może być ważne wydarzenie, nowe odkrycie czy przełom w badaniach. A wszystko w lekkiej atmosferze naukowej kawiarni.

 

PlatonTV to platforma stworzona do produkcji i udostępniania materiałów video. Platformie towarzyszy blog internetowy. Wszystkie materiały znajdują się ma platformie: http://www.platontv.pl/. Odwiedza ją kilka tysięcy osób w tygodniu.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Źródło: PlatonTV

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->