Strona główna Aktualności

PlatonTV: pokazać naukę w interaktywnej telewizji

09.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Źródło: PlatonTV

W PlatonTV można było towarzyszyć otolaryngologom w operacjach transmitowanych „na żywo”, wziąć udział w multimedialnych "żywych lekcjach historii", zobaczyć relacje z Nocy Naukowców, Tygodnia Mózgu oraz Festiwalu Nauki i Sztuki. Platforma telewizyjna w sieci Pionier łączy ośrodki akademickie w całym kraju, pokazując nienaukowe pasje naukowców, naukowe fascynacje zwykłych ludzi i wszystko to, co pomiędzy.

PlatonTV jest finalistą w kategorii Media w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Tu znajdą coś dla siebie zarówno naukowcy, jak i osoby ciekawe świata, zainteresowane zgłębianiem wiedzy, albo choćby rozrywką na dobrym poziomie, jaką mogą być naukowe pokazy czy relacje z życia studenckiego. PlatonTV to jednak przede wszystkim edukacja. Programy prezentowane na Platformie Naukowej Interaktywnej Telewizji w sieci PIONIER dotyczą każdej dziedziny wiedzy: od nauk humanistycznych, poprzez przyrodnicze, po nauki ścisłe.

 

PlatonTV przybliża szerokiemu gronu odbiorców działalność środowiska naukowego, prezentuje dyskusje ekspertów oraz ukazuje wpływ nauki i badań na różne dziedziny życia społecznego. Prezentuje wyniki badań naukowych i projektów rozwojowych, sylwetki i osiągnięcia wybitnych naukowców, ciekawe eksperymenty oraz infrastrukturę badawczą, pozwalającą podejmować wyzwania współczesnej nauki w Polsce, a także międzynarodowym środowisku naukowo-badawczym.

 

Platforma prezentuje także materiały na temat działalności uczelni i życia studenckiego, promuje sukcesy studentów oraz daje możliwość prezentacji wydarzeń kulturalnych organizowanych w środowisku akademickim, poczynając od wydarzeń studenckich, przez akademickie, po prestiżowe międzynarodowe konkursy dla młodych adeptów sztuki.

 

Ponadto wspiera edukację, prezentując materiały dydaktyczne skierowane do uczniów, studentów i specjalistów z wybranych dziedzin. PlatonTV to także unikalny projekt łączący poprzez współpracę największe ośrodki akademickie w Polsce. W jego wyniku powstała m.in. platforma, która umożliwia produkcję treści audiowizualnych i transmisję „na żywo” w jakości HD w oparciu o profesjonalnie wyposażone telewizyjne studia produkcyjne zlokalizowane w 6 miastach w Polsce, studia nagrań w 15 miastach oraz 6-kamerowy wóz realizatorski, pozwalający realizować produkcje poza studiami.

 

Widzowie interaktywnej telewizji mogli obejrzeć online transmisje na żywo z wielu wydarzeń kulturalno-naukowych, w tym konkursów skrzypcowych, pianistycznych, perkusyjnych, inauguracji roku akademickiego w różnych uczelniach w całym kraju, wykładów noblistów i Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na lednickich polach.

 

Od kwietnia 2016 roku w ramach popularyzacji nauki na platformie PlatonTV pojawiło się siedem cykli programowych, mających za zadanie przybliżyć jak najszerszemu gronu odbiorców świat polskiej nauki. Prezentują go w prosty i przystępny sposób. W każdy poniedziałek, środę i piątek na platformie PlatonTV pojawia się premierowy odcinek programu naukowego. Są to krótkie formy: „Przełomowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka młodych”, „W prostych słowach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykłych ludzi” oraz „PlatonTV Flash”.

 

„PlatonTV Flash” to ekspresowy przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Ten niespełna trzyminutowy serwis informacyjny zawiera kilka krótkich newsów i jest publikowany raz w miesiącu.

 

Jak krótko i prosto wyjaśnić skomplikowany termin czy zagadnienie naukowe? Tego zadania podejmują się naukowcy i autorzy programu „W prostych słowach”. Specjalista z danej dziedziny przystępnie i prosto tłumaczy określone pojęcie, które jest jeszcze dodatkowo ilustrowane przez realizatorów programu. Każdy z dwuminutowych programów jest więc inny i interesujący dla osób, które zaczynają swoją przygodę z nauką.

 

Na platformie można również obejrzeć cykl programów prezentujących polskich naukowców i ważne badania naukowe. Punktem wyjścia każdego programu jest zawsze tytułowy "Przełomowy moment", który okazał się impulsem do działania lub punktem zwrotnym w życiu naszego bohatera, jego karierze, czy w projekcie naukowym.

 

„Nauka młodych” to najkrócej rzecz ujmując - programy o przyszłości. Ich bohaterami są bowiem młodzi naukowcy, którzy mają już znaczne osiągnięcia naukowe. Są niezwykle zdolni, kreatywni i pełni pasji.

 

Wielu wybitnych naukowców po godzinach oddaje się z pasją swojemu hobby. I czy jest to komponowanie muzyki, czy pisanie książek zawsze kończy się sukcesem. Bohaterowie programów „Nienaukowe pasje naukowców” realizują bowiem swoje pasje zawsze na bardzo wysokim poziomie.

 

Z kolei bohaterowie cyklu „Naukowe pasje zwykłych ludzi” to amatorzy z naukowym zacięciem; odkrywcy, konstruktorzy, badacze, kronikarze… Reprezentują różne zawody: od kierowcy rajdowego do sprzedawcy. Ich wielką pasją jest nauka.

 

O nauce można rozmawiać także w kawiarni „Platon Cafe”. Inspiracją do rozmowy może być ważne wydarzenie, nowe odkrycie czy przełom w badaniach. A wszystko w lekkiej atmosferze naukowej kawiarni.

 

PlatonTV to platforma stworzona do produkcji i udostępniania materiałów video. Platformie towarzyszy blog internetowy. Wszystkie materiały znajdują się ma platformie: http://www.platontv.pl/. Odwiedza ją kilka tysięcy osób w tygodniu.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Źródło: PlatonTV

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi