Strona główna Aktualności

FUW - fizyka dla wszystkich

29.11.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Wykład prof. Andrzeja Trautmana. Źródło: FUW

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - popularny FUW - ma na swoim koncie m.in. portal "Zapytaj fizyka", Letnią Szkołę Fizyki, "Fizyczną karuzelę", niezliczone wykłady otwarte i pokazy w laboratoriach. Każdego roku w wydarzeniach popularyzatorskich organizowanych przez specjalistów placówki uczestniczy około 15 tys. osób.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego jest finalistą w kategorii Instytucje w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Wydział Fizyki UW jako samodzielna jednostka powstał w 1969 roku i od samego początku zajmował się upowszechnianiem nauki. Organizowane przez FUW wydarzenia związane z popularyzacją wiedzy, pozwalają szerokiemu kręgowi zainteresowanych na lepsze zrozumienie świata i zastosowań współczesnych osiągnięć naukowych. Każdego roku w wydarzeniach popularyzatorskich organizowanych na Wydziale Fizyki UW uczestniczy około 15 tys. osób.

 

"Działalność popularyzatorską adresujemy do różnych grup wiekowych – od przedszkolaka do seniora" - czytamy w zgłoszeniu konkursowym FUW. Niektóre przedsięwzięcia są skierowane do konkretnych grup wiekowych np. młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, a nawet przedszkolaków, inne zaś do szerokiej publiczności.

 

Od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się "Zajęcia otwarte z fizyki", na które składają się m.in. wykłady otwarte, wykłady z pokazami w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W wykładach poświęconych podstawom fizyki i jej współczesnym osiągnięciom w ciągu roku uczestniczy ok. 5 tys. osób. Z kolei w zajęciach w pracowni fizycznej w ciągu roku bierze udział blisko tysiąc uczniów.

 

Podczas dwóch pierwszych tygodni wakacji młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna może skorzystać z Letniej Szkoły Fizyki. Uczniowie poznają fizykę wykonując samodzielnie doświadczenia, zapoznając się z pracą naukowców w laboratoriach, słuchając wykładów. Podczas LSF odbywa się zwykle 11 wykładów ilustrowanych doświadczeniami, 54 zajęcia warsztatowe w laboratoriach FUW oraz dziewięć zajęć w pracowni fizycznej, a także wycieczka do instytutu naukowego. W LSF co roku bierze udział około 140 uczniów, którzy dowiadują się m.in., jak zbudować prosty odbiornik radiowy, czy zajrzeć do wnętrza ciała bez użycia skalpela.

 

Najmłodsi mogą skorzystać z kolei z "Fizycznej karuzeli" - interaktywnych pogadanek przeznaczonych dla przedszkolaków i uczniów klas 0-3. Dzieci mogą wtedy wykonywać samodzielnie doświadczenia oraz uczyć się obserwacji i wyciągania wniosków. W ciągu roku odbywa się około 80 takich zajęć, w których uczestniczy około 1,4 tys. dzieci.

 

Wielką popularnością cieszy się także portal "Zapytaj fizyka" adresowany do wszystkich zainteresowanych poznaniem odpowiedzi na nurtujące pytania z dziedziny nauk przyrodniczych. Odpowiedzi - średnio jednej dziennie - udzielają naukowcy z Wydziału Fizyki UW. W ramach „Zapytaj fizyka” raz w miesiącu organizowane są także wykłady popularnonaukowe wygłaszane przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki z Polski i z zagranicy np. prof. Johna Ellisa, prof. Aleksandra Wolszczana, ks. prof. Michała Hellera. "Wykłady cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nierzadko publiczność nie mieści się w aulach nowego budynku Wydziału Fizyki dysponujących 560 miejscami. W skali roku w wykładach uczestniczy ok. 5 tys. osób" - informują przedstawiciele FUW.

 

Do wszystkich zainteresowanych naukami matematyczno-przyrodniczymi adresowane jest też wspólne przedsięwzięcie Wydziału Fizyki i pozostałych jednostek mieszczących się na terenie Kampusu Ochota UW – Dzień Otwarty Kampusu Ochota UW (DOKO UW). Uczestnicy, odwiedzając laboratoria i biorąc udział w warsztatach, mogą dowiedzieć się m.in. jak otrzymać i rozpoznać grafen, co wyróżnia białko zielonej fluorescencji (GFP) spośród innych białek, jak przesunąć granice widzenia. Podczas jednego ze spotkań grupa samby batucady przedstawiła dźwięki karnawału z pomocą bębnów i innych instrumentów perkusyjnych, zapoznając publiczność z podstawowymi własnościami fal dźwiękowych. W 2016 roku w DOKO wzięło udział ok. 1 tys. osób.

 

FUW aktywnie włącza się też w organizację Festiwalu Nauki w Warszawie od jego pierwszej edycji. Każdego roku eksperci Wydziału przygotowują około 30 różnych imprez: wykładów (np. "Chmury: największa zagadka zmian klimatu", "Nierozwiązane zagadki Drogi Mlecznej"), lekcji festiwalowych (np. "Pogoda i klimat od kuchni", "Zakamarki oka i tajniki widzenia"), klubów dla młodzieży, wieczorów z nauką, warsztatów i pokazów. W ciągu sześciu dni trwania Festiwalu w imprezach na Wydziale Fizyki bierze udział blisko 2 tys. osób. Długoletnim dyrektorem Festiwalu był (nieżyjący już) dr hab. Maciej Geller z Wydziału Fizyki.

 

Każdego roku Wydział Fizyki bierze też udział w Pikniku Naukowym organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Studenci i pracownicy prezentują co roku ponad 20 pokazów ilustrujących badania prowadzone na Wydziale i różnorodne zagadnienia współczesnej fizyki, a także przedstawiających w nowatorski sposób podstawowe prawa fizyki. Naukowcy WF UW biorą też udział w piknikach naukowych organizowanych przez społeczności lokalne np. w Węgrowie, Piastowie, Babicach, Nisku, Lęborku.

 

Od siedmiu lat działalność popularyzatorska Wydziału rusza latem do miejsc odwiedzanych przez turystów i wczasowiczów. Około 300 osób w każde wakacje gromadzą Sejneńskie Spotkania z Nauką. Wydział Fizyki popularyzuje też nauki ścisłe korzystając ze środków artystycznych. Przykładem mogą być wystawy plansz prezentowanych w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i na ogrodzeniu terenu Wydziału: wystawa plastyczna "Ważne równania – opis i zrozumienie Wszechświata/Podstawy zastosowań" oraz wystawa "Fizyka współczesna w obiektywie" przedstawiająca fotografie zjawisk fizycznych.

 

Wydział Fizyki przygotowuje też informacje prasowe, które w przystępny sposób informują opinię publiczną o najnowszych osiągnięciach naukowych i prowadzonych badaniach z udziałem pracowników i studentów Wydziału. W ten sposób media i ich odbiorcy mogli dowiedzieć się o: robocie-gąsienicy, który żywi się światłem; danych nawigacyjnych z samolotów, które pozwolą uniknąć turbulencji. Rocznie pracownicy i doktoranci Wydziału Fizyki biorą udział w kilkuset audycjach popularnonaukowych radiowych i telewizyjnych takich jak: Radiowa Akademia Nauk, Off Czarek, Godzina filozofów, Naukowy zawrót głowy, Sonda2. Publikują też artykuły w czasopismach popularyzujących naukę (m. in. Delta, Wiedza i Życie, Świat Nauki, Postępy Fizyki).

 

Wspólnie z Polskim Towarzystwem Fizycznym FUW organizuje ogólnopolski konkurs "Poszukiwanie talentów", skierowany do uczniów gimnazjów i liceów. Konkurs ma zainteresować młodzież fizyką i zachęcić ją do udziału w różnych formach twórczej aktywności. W konkursie uczestniczy co roku ok. 300 uczniów z ponad 100 szkół z całej Polski.

 

Wydział Fizyki UW reprezentował też Polskę w międzynarodowym innowacyjnym projekcie naukowo-społecznościowym GLORIA popularyzującym astronomię poprzez udostępnienie wszystkim zainteresowanym - sieci zrobotyzowanych teleskopów oraz zbieranych przez nie danych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Wykład ks. prof. Michała Hellera. Źródło: FUW

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi