Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
29.11.2016 aktualizacja 29.11.2016

Dziennikarka naukowa Olga Woźniak - z Nagrodą im. K. Sabatha

Olga Woźniak, autorka tekstu "Robak mój przyjaciel" opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" jest tegoroczną laureatką Nagrody im. K. Sabatha za najlepszy materiał popularnonaukowy w polskich mediach - grand prix i dwa wyróżnienia przyznano w Warszawie.

Tekst laureatki "Robak mój przyjaciel" ukazał się w zeszłym roku w dodatku "Nauka dla każdego" (nr 5) w "Gazecie Wyborczej". Dotyczył nicienia Caenorhabditis elegans. Olga Woźniak otrzymała Nagrodę im. Karola Sabatha i 4 tys. zł.

"Jury zagłosowało na ten tekst jednogłośnie, doceniając jego kunszt, dziennikarski i rzetelność w potraktowaniu tematu, jak również fakt, że temat - tak wydawałoby się naukowo ograny - został przedstawiony w sposób niezwykle interesujący" - czytamy w uzasadnieniu przyznania pierwszej nagrody.

Jury przyznało również dwa równoległe wyróżnienia i nagrody w wysokości 500 zł każda. Jedno z nich przypadło Marcinowi Rotkiewiczowi za tekst "Milczenie pasikoników", który ukazał się w tygodniku "Polityka". Komisja konkursowa doceniła "wybór tematu wykraczającego poza typowe naukowe zagadnienia poruszane w mediach, rzetelność dziennikarską i popularyzatorską w wymagającej formie jaką jest wywiad".

Wyróżnienie otrzymał też tekst "Ewolucja ewolucji" autorstwa Wojciecha Mikołuszki, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Jury zachwyciła niezwykle ciekawa, nowatorska forma materiału, doskonale, harmonijnie współgrająca z interesującą treścią.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród, jaka odbyła się w czwartek, przewodnicząca jury, prof. Magdalena Fikus podsumowała, że jury miało ogromny problem z wybraniem najlepszych.

Dodała również, że w karierze naukowca ważne jest znalezienie słuchacza w postaci dziennikarza, czyli osoby, która jest w stanie wysłuchać badacza ze zrozumieniem, i dalej przekazać tę wiedzę. Stwierdziła, że przeciwieństwie do czasów z początków swojej kariery - obecnie w Polsce istnieje spore grono dziennikarzy naukowych. "Są tą +transmisją+, tym czymś, co musi być między nauką a ludźmi, którzy o nauce nic nie wiedzą, a chcieliby się dowiedzieć" - podkreślała.

"Dzisiejszy dzień jest świętem dla nas - dziennikarzy naukowych. Nasz zawód dziś nie jest w cale taki prosty, ale prostszy niż był w historii - w starożytności szerzących wiedzę truto cykutą, a w średniowieczu - palono na stosie" - mówiła w czasie czwartkowej gali prezes Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl", Patrycja Dołowy.

Nagrodę im. Karola Sabatha na najlepszy materiał popularnonaukowy w polskich mediach Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl" przyznało w tym roku po raz siódmy. W szrankach o laur wzięli udział dziennikarze prasowi, radiowi, związani z popularnymi magazynami oraz pismami popularnonaukowymi. Celem konkursu jest promocja interesującego i rzetelnego dziennikarstwa naukowego.

Zwycięzcę i wyróżnionych wytypowało jury pod przewodnictwem prof. Magdaleny Fikus, w którego składzie byli również: dr hab. Marcin Grynberg, red. Dariusz Kortko, red. Krzysztof Michalski i red. Judyta Watoła.

Nazwa konkursu i nagroda nosi imię Karola Sabatha, przedwcześnie zmarłego naukowca, wybitnego popularyzatora nauki i dziennikarza naukowego. Badacz niestrudzenie upowszechniał wiedzę i bardzo dbał o staranne dziennikarstwo. Z wykształcenia był biologiem, paleontologiem. Pracował w Instytucie Paleobiologii PAN i w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Gali wręczenia nagród towarzyszyły wystąpienia naukowców i popularyzatorów nauki - dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, astronom i fizyk, prof. Lecha Mankiewicza i biolog komórkowej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN - dr Haliny Waś.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024