Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
29.11.2016 aktualizacja 29.11.2016

W Warszawie wręczono nagrody w polskiej edycji konkursu Galileo Masters

Projekt Aerobits, zapewniający bezpieczną odległość między dronami a samolotami, zwyciężył w polskiej edycji konkursu. Drugą nagrodę otrzymał projekt Nawiguj.com, a trzecią My Live Regatta. We wtorek w Warszawie odbyła się gala, na której zwycięzcom wręczono nagrody.

Polskiego laureata konkursu ujawniono w październiku w Madrycie w czasie międzynarodowej gali finałowej, na której ogłaszani są zwycięzcy wszystkich edycji regionalnych Galileo Masters. Pozostałe projekty, które znalazły się na podium, jury wybrało we wtorek w Warszawie. Polska edycja konkursu w 2016 roku zdobyła najwięcej zgłoszeń spośród wszystkich edycji w Europie.

Zwycięzcy opracowali zintegrowaną technologię umożliwiającą bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. "Nasze działania miały początkowo charakter badawczy i były przeznaczone do zastosowań wewnętrznych. Kiedy pojawiły się pierwsze publiczne debaty na temat konieczności wprowadzenia systemów antykolizyjnych dla dronów - my dysponowaliśmy już działającym prototypem" - mówi pomysłodawca projektu Aerobits, dr Rafał Osypiuk.

W samych Stanach Zjednoczonych miesięcznie dochodzi do ponad stu groźnych incydentów z udziałem dronów. W większości bezzałogowe statki powietrzne niebezpiecznie zbliżają się do pasażerskich samolotów. Ostatni głośny incydent w Polsce miał miejsce 9 czerwca, kiedy niezidentyfikowany bezzałogowiec zbliżył się do samolotu linii Emirates, który chwilę wcześniej wystartował z lotniska na Okęciu.

Naukowcy swój projekt po raz pierwszy pokazali na międzynarodowych targach lotniczych ILA Berlin Air Show w czerwcu 2016 r. Technologia wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko wśród producentów dronów, ale również instytucji i organizacji wpływających na kształt prawa lotniczego w Unii Europejskiej. Naukowcy działają teraz jako dwuosobowy startup przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Projekt Aerobits otrzymał również nagrodę specjalną w konkursie Galileo Masters od Polskiej Agencji Kosmicznej.
 
 
 
Drugą nagrodę zdobył projekt "Nawiguj.com". To aplikacja skierowana do branży nieruchomości. Program pokazuje dokładną lokalizację działek na sprzedaż i ich granice. Jego pomysłodawcy planują wprowadzenie funkcjonalności w postaci rozszerzonej rzeczywistości - osoba ze smartfonem w ręku znajdująca się w miejscu, gdzie położona jest działka, będzie mogła ujrzeć na ekranie wirtualne słupki graniczne i media znajdujące się w pobliżu. W zamyśle pomysłodawców dzięki zastosowaniu aplikacji pośrednictwo agenta nie będzie obowiązkowym punktem przy zakupie działki.

Trzecią nagrodę zdobył system do obsługi regat żeglarskich "My Live Regatta". System ten rejestruje (na poziomie organizacyjnym) i prezentuje regaty - wykorzystuje zarówno monitoring satelitarny, jak i transmisje on-line. Już w pierwszym roku działalności firma obsługiwała mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata klas olimpijskich i nieolimpijskich.

Konkursu European Satellite Navigation Competition (Galileo Masters) uznawany jest za najważniejsze w Europie współzawodnictwo dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do konkursu można zgłosić pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

Nagroda główna w konkursie wynosi 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.

Do partnerów i organizatorów polskiej edycji Galileo Masters należą: Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, GMV, Creotech Instruments S.A., ITTI. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024