Strona główna Aktualności
Technologie

W Warszawie wręczono nagrody w polskiej edycji konkursu Galileo Masters

29.11.2016 Technologie, Innowacje, Konkursy, Nagrody i wyróżnienia

Laureaci polskiej edycji konkursy Galileo Masters w 2016 r., fot. S. Zdziebłowski

Projekt Aerobits, zapewniający bezpieczną odległość między dronami a samolotami, zwyciężył w polskiej edycji konkursu. Drugą nagrodę otrzymał projekt Nawiguj.com, a trzecią My Live Regatta. We wtorek w Warszawie odbyła się gala, na której zwycięzcom wręczono nagrody.

Polskiego laureata konkursu ujawniono w październiku w Madrycie w czasie międzynarodowej gali finałowej, na której ogłaszani są zwycięzcy wszystkich edycji regionalnych Galileo Masters. Pozostałe projekty, które znalazły się na podium, jury wybrało we wtorek w Warszawie. Polska edycja konkursu w 2016 roku zdobyła najwięcej zgłoszeń spośród wszystkich edycji w Europie.

 

Zwycięzcy opracowali zintegrowaną technologię umożliwiającą bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. "Nasze działania miały początkowo charakter badawczy i były przeznaczone do zastosowań wewnętrznych. Kiedy pojawiły się pierwsze publiczne debaty na temat konieczności wprowadzenia systemów antykolizyjnych dla dronów - my dysponowaliśmy już działającym prototypem" - mówi pomysłodawca projektu Aerobits, dr Rafał Osypiuk.

 

W samych Stanach Zjednoczonych miesięcznie dochodzi do ponad stu groźnych incydentów z udziałem dronów. W większości bezzałogowe statki powietrzne niebezpiecznie zbliżają się do pasażerskich samolotów. Ostatni głośny incydent w Polsce miał miejsce 9 czerwca, kiedy niezidentyfikowany bezzałogowiec zbliżył się do samolotu linii Emirates, który chwilę wcześniej wystartował z lotniska na Okęciu.

 

Naukowcy swój projekt po raz pierwszy pokazali na międzynarodowych targach lotniczych ILA Berlin Air Show w czerwcu 2016 r. Technologia wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko wśród producentów dronów, ale również instytucji i organizacji wpływających na kształt prawa lotniczego w Unii Europejskiej. Naukowcy działają teraz jako dwuosobowy startup przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

 

Projekt Aerobits otrzymał również nagrodę specjalną w konkursie Galileo Masters od Polskiej Agencji Kosmicznej.
 
 
 
Drugą nagrodę zdobył projekt "Nawiguj.com". To aplikacja skierowana do branży nieruchomości. Program pokazuje dokładną lokalizację działek na sprzedaż i ich granice. Jego pomysłodawcy planują wprowadzenie funkcjonalności w postaci rozszerzonej rzeczywistości - osoba ze smartfonem w ręku znajdująca się w miejscu, gdzie położona jest działka, będzie mogła ujrzeć na ekranie wirtualne słupki graniczne i media znajdujące się w pobliżu. W zamyśle pomysłodawców dzięki zastosowaniu aplikacji pośrednictwo agenta nie będzie obowiązkowym punktem przy zakupie działki.

 

Trzecią nagrodę zdobył system do obsługi regat żeglarskich "My Live Regatta". System ten rejestruje (na poziomie organizacyjnym) i prezentuje regaty - wykorzystuje zarówno monitoring satelitarny, jak i transmisje on-line. Już w pierwszym roku działalności firma obsługiwała mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata klas olimpijskich i nieolimpijskich.

 

Konkursu European Satellite Navigation Competition (Galileo Masters) uznawany jest za najważniejsze w Europie współzawodnictwo dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do konkursu można zgłosić pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

 

Nagroda główna w konkursie wynosi 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.

 

Do partnerów i organizatorów polskiej edycji Galileo Masters należą: Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, GMV, Creotech Instruments S.A., ITTI. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)

 

szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi