Strona główna Aktualności

Flogiston - zapalić ciekawość do nauki

02.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Źródło: Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston"

Kongres Młodych Chemików "YoungChem", Festiwal Nauki "Skołowany Weekend", to niektóre wydarzenia organizowane przez Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston". Tak jak flogiston dawniej uznawano za składnik substancji palnych, tak członkowie koła chcą rozpalić wśród najmłodszych miłość do nauki, aby kojarzyła się z czymś zaskakującym i kolorowym.

Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" jest finalistą w kategorii Zespoły w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" od 15 lat działa przy Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Od początku istnienia zajmuje się popularyzowaniem nauki. Tak jak flogiston dawniej uznawano za składnik substancji palnych, tak członkowie koła chcą rozpalić wśród najmłodszych miłość do nauki.

 

"Naszym zadaniem jest pokazanie, że nauka, a zwłaszcza chemia mogą być ciekawe. To nie musi być tak jak w szkole, że siedzi się tylko nad książkami i trzeba zapamiętywać różne wydarzenia czy reakcje chemiczne. Chodzi raczej o to, aby nauka kojarzyła się dzieciom z czymś niesamowitym, zaskakującym, kolorowym; czymś co w przyszłości może być ich życiową drogą" - mówi PAP członkini Koła Anna Chęcińska.

 

Flogiston jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Kongresu Młodych Chemików "YoungChem", którego do tej pory zorganizowało 14 edycji, a 15. jest w przygotowaniu. Corocznie bierze w nim udział około 80 studentów, doktorantów, młodych naukowców z całego świata. Konferencja umożliwia młodym naukowcom zaprezentowanie wyników ich badań, jest okazją do zetknięcia się ze światowej sławy profesorami i międzynarodowym środowiskiem naukowym.

 

Członkowie koła zorganizowali też cztery edycje Festiwalu Nauki "Skołowany Weekend". Festiwal poświęcony różnym dziedzinom nauki organizowany jest we współpracy z innymi kołami naukowymi. Biorą w nim udział uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół średnich. Wydarzenie każdego roku przyciąga około tysiąca uczestników.

 

Ponadto w ramach codziennej działalności członkowie Koła organizują wiele pokazów i warsztatów dla: dzieci, młodzieży, domów dziecka, placówek wychowawczych oraz bierze udział w Piknikach i Festiwalach organizowanych przez inne instytucje. Jednym z takich wydarzeń jest Festiwal Nauki Małego Człowieka, będący częścią Festiwalu Nauki w Warszawie. Inne to np. Dzień Odkrywców w Rzeszowie, akcja „Koła Naukowe Uczą na Litwie” organizowana przez Politechnikę Warszawską, kilkukrotny udział w Korea Science and Creativity Festival, Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Podczas takich spotkań studenci opowiadają o reakcjach chemicznych w formie zabawnych historii, prezentują najbardziej barwne i wybuchowe reakcje, których nie można zobaczyć w szkole. Rocznie odbywa się około 60 tego typu pokazów i warsztatów.

 

Studentom z Flogistonu nie straszne także radio ani telewizja. Kilkukrotnie zaproszono ich do udziału w popularnonaukowych programach telewizyjnych i radiowych. Członkowie wystąpili w jednym z odcinków programu „Jak to działa?” w TVP1 i wypowiadali się na tematy popularnonaukowe w audycji „Nawiedzeni” w programie 4 Polskiego Radia. Działalność Flogistonu wspierają także duże firmy chemiczne np. BASF, DOW, Bayer, Polfarma, Polfa Tarchomin.

 

Działalność Koła jest doceniania zarówno przez władze Wydziału Chemicznego i Politechniki Warszawskiej, jak i przez podmioty zewnętrzne. Konferencję "YoungChem" kilkukrotnie wyróżnił w konkursie STRUNA - Studencki Ruch Naukowy. Polska Izba Przemysłu Chemicznego przyznała Flogistonowi tytuł Ambasadora Polskiej Chemii.

 

"Za naszą działalność dostaliśmy już kilka wyróżnień, ale naszym największym sukcesem jest to, że kiedy organizujemy YoungChem, Skołowany Weekend, czy jakikolwiek inny pokaz, to widzimy, że uczestnicy są zadowoleni i nie był to dla nich czas stracony" - podkreśla Chęcińska.

 

W tej chwili Koło liczy około 30 członków. "Każdy może przyjść do koła i zacząć działać, ale legitymacje członkowskie przyznawane są raz do roku na podstawie tego jak działało się w ciągu roku, albo kilku lat" - wyjaśnia Anna Chęcińska.

 

Szczegółowe informacje na temat koła można znaleźć na stronie: http://flogiston.org

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Źródło: Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston"

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi