Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Wczesnośredniowieczny zbiór ziaren w zniszczonym budynku

07.12.2016 Archeologia, Historia i kultura

Pomieszczenie, w którym odkryto szczątki roślinne. Fot. Ł. Miechowicz

Rozbite naczynia zawierające ponad 30 kg spalonych ziaren roślin strączkowych oraz zbóż znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk w pozostałościach piwnicy tysiącletniego budynku w Kłodnicy w Kotlinie Chodelskiej.

"To jedno z ciekawszych odkryć tego typu na terenie Polski" - poinformował PAP dr Łukasz Miechowicz.

 

Przebadany przez archeologów budynek znajduje się na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska, którego wiek archeolodzy określili wstępnie na X stulecie. Wcześniejsze badania w tym miejscu odbyły się 40 lat temu - w ich wyniku badacze zbadali konstrukcję wału grodu.

 

Dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, który prowadzi przedsięwzięcie razem z Grzegorzem Śnieżko, opowiada PAP: "Naszym celem było uściślenie czasu istnienia grodu, funkcji oraz zasięgu - dzisiaj pozostało po nim niewiele śladów w krajobrazie".

 

Wykopaliska poprzedzono wykonaniem badań geofizycznych. To dzięki nim wytypowano miejsce, w którym rozpoczęto wykopaliska. Naukowcy natrafili tam na fragment wczesnośredniowiecznego budynku oraz szalowanej drewnem piwnicy. Wewnątrz znajdowało się mnóstwo zabytków sprzed tysiąca lat. m.in. fragmenty naczyń ceramicznych, noże, krzesiwo, groty strzał, okucie wykonane z brązu, fragment obucha topora, szklane paciorki i gliniany przęślik.

 

"Jednak do najważniejszych znalezisk należą wczesnośredniowieczne ziarna zbóż, roślin strączkowych, w tym grochu, pestki owoców i skorupy orzechów. Część z nich odkryliśmy bezpośrednio w glinianych naczyniach!" - relacjonuje dr Miechowicz.

 

Znalezisko przetrwało do naszych czasów tylko dlatego, że budowla, w której dokonano odkrycia, uległa spaleniu. Trudno jednak ustalić, w jakich okolicznościach to nastąpiło. Samo grodzisko zostało mocno rozmyte i zniwelowane przez wylewy Wisły i działalność rolniczą.

 

Teraz naukowcy zamierzają wykonać analizy archeobotaniczne. Dzięki nim będzie możliwe odtworzenie dokładnego składu gatunkowego niezwykłego zbioru i poznanie diety wczesnośredniowiecznych mieszkańców grodu. Natomiast dzięki pobranym próbkom węgla oraz szczątków botanicznych badacze sprecyzują za pomocą metody datowania radiowęglowego (C14) okres funkcjonowania odkrytego budynku.

 

"Pozyskana dzięki badaniom wiedza umożliwi nam unikalny wgląd w życie codzienne ówczesnych mieszkańców Kotliny Chodelskiej. Do badań grodziska powrócimy w przyszłym roku" - zapowiada dr Miechowicz.

 

Badania archeologiczne prowadzone są w Kłodnicy przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i warszawski oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Przedsięwzięcie wspierają Lasy Państwowe. Archeolodzy otrzymali też dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

szz/ mrt/

Naczynia, w których znaleziono szczątki roślinne. Fot. Ł. Miechowicz

Naczynia, w których znaleziono szczątki roślinne. Fot. Ł. Miechowicz

Badania spalonego budynku. Fot. Ł. Miechowicz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi