Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
07.12.2016 aktualizacja 07.12.2016

Sekretne życie geniusza

Paul Dirac, nazywany niekiedy brytyjskim Einsteinem, był największym angielskim teoretykiem od czasów Newtona i jednym z najdziwniejszych geniuszy w całej historii nauki. Wydarzenia z jego życie i przebieg kariery naukowej przybliża nowa książka "Przedziwny człowiek. Sekretne życie Paula Diraca, geniusza mechaniki kwantowej".

Kiedy Dirac otrzymał Nagrodę Nobla w 1933 roku, po części za zadziwiające odkrycie antymaterii, był najmłodszym teoretykiem w historii, który uzyskał to wyróżnienie. Jego życie prywatne było jednak bardzo skomplikowane. Będąc niewrażliwym, traktującym wszystko dosłownie mrukiem – być może dotkniętym autyzmem – Dirac był również kochającym ojcem rodziny i absolutnie lojalnym przyjacielem. Publicznie zdawał się interesować wyłącznie nauką, lecz prywatnie miał szerokie spektrum zainteresowań – od Beethovena i Rembrandta do Myszki Miki i Cher.

Dramatyczną historię życia Diraca oraz jego przełomowy wkład do nauki, między innymi współodkrycie mechaniki kwantowej, najbardziej rewolucyjnej teorii naukowej w ostatnim stuleciu, wskrzesza w nowej książce \"Przedziwny człowiek\" Graham Farmelo.

Farmelo jest biografem i popularyzatorem nauki, specjalizującym się w dziedzinie fizyki. Wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Kelvina i Medal 2012 brytyjskiego Instytutu Fizyki. Jest honorowym członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Naukowego.

Jego książka ukazała się nakładem Copernicus Center Press w tłumaczeniu Tomasza Lanczewskiego. (PAP)

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024