Strona główna Aktualności

Już 15 grudnia poznamy najlepszych popularyzatorów nauki

11.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Fot. Fotolia

Już w czwartek 15 grudnia dowiemy się, kto zwyciężył w 12. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Wyniki konkursu przedstawione będą podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

 

Podczas czwartkowej gali finałowej zostaną ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę. Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2016.

 

W tegorocznej - 12. edycji - zainteresowanie konkursem Popularyzator Nauki było rekordowe: zgłosiło się aż 115 kandydatów. Zgłoszenia przyjmowano w pięciu kategoriach: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje i Media.

 

Dodatkowo redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

 

W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red Krzysztof Michalski – dziennikarz Polskiego Radia i komentator naukowy, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

 

Na razie wiadomo, kto trafił do finału konkursu. To piętnastu kandydatów, których Kapituła wybrała w pierwszym etapie głosowania.

 

Od połowy listopada artykuły o działaniach popularyzatorów ukazywały się na stronie PAP - Nauka w Polsce. Była to jedna z form docenienia działalności tych osób, zespołów i instytucji.

 

Informacje na temat finalistów można znaleźć na stronach:

 

Naukowcy:

 

Bogusław Pawłowski (Prof. Bogusław Pawłowski: czuję się zobowiązany, by mówić o nauce)

Piotr Sułkowski (Piotr Sułkowski: zamiast trwać w niewiedzy, zapytaj fizyka!)

Tadeusz Wibig (Tadeusz Wibig: fizyka w Łodzi daje się lubić)

 

Animatorzy:

 

Magdalena Osial (Elektrochemik, która aktywizuje seniorów i najmłodszych)

Wojciech Dindorf (Wojciech Dindorf: ja sam to zrobiłem, dziecko też potrafi)

Dawid Myśliwiec (Dawid Myśliwiec: z filmów o nauce na YouTubie mogę się spokojnie utrzymać)

 

Zespoły:

 

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” (Flogiston - zapalić ciekawość do nauki)

Załoga F - Filozofuj (Filozofuj z załogą F)

Zespół ARCH-TECH (Dołącz do archeologów: ARCH-TECH w akcji)

 

Instytucje:

 

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wbijaj gwoździe bananem – na piknikach UWM)

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (Poznański Park Naukowo-Technologiczny - animować dzieci i wspierać innowatorów)

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW - fizyka dla wszystkich)

 

Media:

 

Zdzisław Cozac (Zdzisław Cozac: impresje z początków Polski)

Crazy Nauka (Crazy nauka - rzetelny odlot naukowy)

PlatonTV (PlatonTV: pokazać naukę w interaktywnej telewizji)

 

Laureatów konkursu Popularyzator Nauki poznamy dopiero w czwartek, już dziś redakcja serwisu Nauka w Polsce PAP dziękuje tym wszystkim, którzy popularyzują naukę. Dzięki popularyzatorom - nie tylko tym uczestniczącym w konkursie, ale wszystkim, z którymi mamy do czynienia w życiu - orientujemy się, jak działa świat. Popularyzatorzy sprawiają, że nie musimy sami przegryzać się przez żylaste publikacje naukowe i wgryzać się w twarde dane. Oni robią to za nas. I wybierają dla nas najbardziej smakowite kąski. Dzięki popularyzatorom rosną też kolejne pokolenia naukowców, którzy zmieniają świat.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi