Strona główna Aktualności

Już 15 grudnia poznamy najlepszych popularyzatorów nauki

11.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Fot. Fotolia

Już w czwartek 15 grudnia dowiemy się, kto zwyciężył w 12. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Wyniki konkursu przedstawione będą podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

 

Podczas czwartkowej gali finałowej zostaną ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę. Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2016.

 

W tegorocznej - 12. edycji - zainteresowanie konkursem Popularyzator Nauki było rekordowe: zgłosiło się aż 115 kandydatów. Zgłoszenia przyjmowano w pięciu kategoriach: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje i Media.

 

Dodatkowo redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

 

W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red Krzysztof Michalski – dziennikarz Polskiego Radia i komentator naukowy, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

 

Na razie wiadomo, kto trafił do finału konkursu. To piętnastu kandydatów, których Kapituła wybrała w pierwszym etapie głosowania.

 

Od połowy listopada artykuły o działaniach popularyzatorów ukazywały się na stronie PAP - Nauka w Polsce. Była to jedna z form docenienia działalności tych osób, zespołów i instytucji.

 

Informacje na temat finalistów można znaleźć na stronach:

 

Naukowcy:

 

Bogusław Pawłowski (Prof. Bogusław Pawłowski: czuję się zobowiązany, by mówić o nauce)

Piotr Sułkowski (Piotr Sułkowski: zamiast trwać w niewiedzy, zapytaj fizyka!)

Tadeusz Wibig (Tadeusz Wibig: fizyka w Łodzi daje się lubić)

 

Animatorzy:

 

Magdalena Osial (Elektrochemik, która aktywizuje seniorów i najmłodszych)

Wojciech Dindorf (Wojciech Dindorf: ja sam to zrobiłem, dziecko też potrafi)

Dawid Myśliwiec (Dawid Myśliwiec: z filmów o nauce na YouTubie mogę się spokojnie utrzymać)

 

Zespoły:

 

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” (Flogiston - zapalić ciekawość do nauki)

Załoga F - Filozofuj (Filozofuj z załogą F)

Zespół ARCH-TECH (Dołącz do archeologów: ARCH-TECH w akcji)

 

Instytucje:

 

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wbijaj gwoździe bananem – na piknikach UWM)

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (Poznański Park Naukowo-Technologiczny - animować dzieci i wspierać innowatorów)

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW - fizyka dla wszystkich)

 

Media:

 

Zdzisław Cozac (Zdzisław Cozac: impresje z początków Polski)

Crazy Nauka (Crazy nauka - rzetelny odlot naukowy)

PlatonTV (PlatonTV: pokazać naukę w interaktywnej telewizji)

 

Laureatów konkursu Popularyzator Nauki poznamy dopiero w czwartek, już dziś redakcja serwisu Nauka w Polsce PAP dziękuje tym wszystkim, którzy popularyzują naukę. Dzięki popularyzatorom - nie tylko tym uczestniczącym w konkursie, ale wszystkim, z którymi mamy do czynienia w życiu - orientujemy się, jak działa świat. Popularyzatorzy sprawiają, że nie musimy sami przegryzać się przez żylaste publikacje naukowe i wgryzać się w twarde dane. Oni robią to za nas. I wybierają dla nas najbardziej smakowite kąski. Dzięki popularyzatorom rosną też kolejne pokolenia naukowców, którzy zmieniają świat.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->