Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.12.2016 aktualizacja 09.12.2016

Sześć polskich uczelni z ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2016

Sześć polskich uczelni, których publikacje miały w ostatnich trzech latach największy wpływ na postrzegalność polskiej nauki na świecie, otrzymało ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2016. Wśród nagrodzonych znalazły się aż cztery politechniki i dwa uniwersytety.

Intencją Nagrody Elsevier jest wskazanie i wyróżnienie tych uczelni, których najnowsze prace naukowe i publikacje mają największy wpływ na postrzegalność polskiej nauki na świecie. Nagroda ma promować wysoką jakość badań naukowych oraz potrzebę zwiększania poziomu ich umiędzynarodowienia.

W obszarze nauk o życiu i nauki rolniczych nagrodę otrzymał Uniwersytet Jagielloński - za najwyższy poziom umiędzynarodowienia publikacji oraz cytowalność na światowym poziomie. Krakowska uczelnia uzyskała w ostatnich trzech latach ponad 22-procentowy wzrost liczby publikacji w swoim obszarze. Jednocześnie zanotowała ponad 44-procentowy wzrost liczby publikujących autorów. Wszystkie publikacje w tej dyscyplinie były cytowane 1,35 raza częściej od średniej cytowalności na światowym poziomie. Ponad 16 proc. publikacji znalazło się pośród 10 proc. najczęściej cytowanych publikacji na świecie.

W kategorii nauk inżynieryjnych i technologicznych doceniono Politechnikę Śląską - za cytowalność publikacji plasującą się na poziomie najlepszych światowych uczelni. Publikacje tej uczelni były najwyżej cytowane - dwukrotnie wyżej od średniej światowej - spośród wszystkich polskich uczelni prowadzących badania w dziedzinie inżynierii i technologii. Szczególnie wysoki poziom miały publikacje z zakresu automatyzacji procesów produkcji oraz wykorzystania modeli matematycznych do zarządzania produkcją.

W naukach humanistycznych nagrodę otrzymał Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak podano w uzasadnieniu, uczelnia jest liderem, jeśli chodzi o przyrost publikacji z zakresu Humanities w czasopismach indeksowanych w bazie Scopus oraz przyrost liczby nowych autorów publikujących w międzynarodowych czasopismach. Szczególnie wyróżniają się publikacje z dziedziny archeologii oraz kognitywistki.

Politechnika Poznańska otrzymała nagrodę w kategorii nauk medycznych za badania i publikacje w zakresie inżynierii biomedycznej. Uczelnia w ostatnich trzech latach silnie rozwinęła aktywność w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Inwestycje w nowe laboratoria przełożyły się na publikacje wysoko cytowane w naukach medycznych.

W kategorii nauk przyrodniczych doceniono Politechnikę Częstochowską - za bardzo wysokie cytowania publikacji w dziedzinie matematyki. Jak czytamy w uzasadnieniu, w ostatnich trzech latach na Politechnice Częstochowskiej szybko rosła liczba pracowników publikujących w uznanych międzynarodowych czasopismach w zakresie nauk przyrodniczych. To przełożyło się na znaczący wzrost liczby afiliowanych publikacji. Na decyzję o przyznaniu nagrody najbardziej wpłynęła widoczność publikacji z informatyki oraz matematyki, które pod względem cytowań nie miały sobie równych w Polsce.

Politechnikę Gdańską nagrodzono w obszarze nauk społecznych za szeroko rozpoznawalne w świecie naukowym publikacje z pogranicza nauk społecznych i technicznych. Publikacje PG w zakresie nauk społecznych mają jedne z najwyższych wskaźników współpracy międzynarodowej. Największy wpływ na przyznanie nagrody miały publikacje z zakresu efektywności w szkolnictwie wyższym oraz badań nad zachowaniem użytkowników nowych technologii.

Przyznający nagrody brali pod uwagę wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie. Uwzględniono tylko te uczelnie, których autorzy w latach 2013-2015 legitymowali się co najmniej 30 publikacjami.

Nagrody wręczył Jarosław Gowin wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas gali konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", która odbyła się 1 grudnia w Warszawie. Organizatorami konkursy były: ELSEVIER i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024