Strona główna Aktualności
Świat

Błyski światła lekiem na chorobę Alzheimera

11.12.2016 Świat

Fot. Fotolia

Błyskające kilkadziesiąt razy na sekundę światło ułatwia usuwanie z mózgu typowych dla choroby Alzheimera patologicznych białek - informuje “Nature”.

Dr Li-Huei Tsai i jego koledzy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przeprowadzili badania na myszach genetycznie obciążonych odpowiednikiem ludzkiej choroby Alzheimera. Odkryli, że świecąc im w oczy błyskami światła, można pobudzić wyspecjalizowane komórki do skuteczniejszego usuwania beta-amyloidu, który gromadzi się w mózgu w przebiegu tej odmiany demencji. Powstawanie złogów beta-amyloidu uważane jest za przyczynę obumierania komórek nerwowych, co prowadzi do utraty pamięci i sprawności umysłowej.

 

Gdy myszy poddawane były przez godzinę działaniu migającego światła, w ciągu kolejnych 12-24 godzin dochodziło u nich do widocznego zmniejszenia złogów beta-amyloidu w części mózgu odpowiedzialnej za widzenie. Powtarzanie takiej terapii codziennie przez tydzień doprowadziło do jeszcze większej redukcji złogów.

 

Również bezpośrednie pobudzanie światłem hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie - zmniejszyło ilość amyloidu w tym miejscu. Najkorzystniej działało na myszy światło błyskające 40 razy na sekundę – cztery razy szybciej niż dyskotekowy stroboskop. Tak częste błyski są ledwo zauważalne - światło wydaje się niemal ciągłe.

 

Jak wyjaśniają naukowcy, błyski pobudzają obecne w mózgu komórki odpornościowe - mikroglej. Komórki te mają za zadanie pochłaniać patogeny. Powstrzymanie tworzenia się złogów powinno zahamować postęp choroby.

 

Autorzy chcą teraz przeprowadzić badania na ludziach, dlatego wystąpili o zgodę Food and Drugs Administration. Założyli też komercyjną firmę mającą się zająć opracowaniem odpowiedniej technologii – np. błyskających gogli leczniczych. Byłoby to leczenie bezbolesne i nieinwazyjne, światło miałoby niewielkie natężenie. Odpowiednio dobrana częstotliwość błysków jest bezpieczna – nie wywołuje ataku padaczki u osób nadwrażliwych.

 

Dotychczas opracowane farmakologiczne metody zapobiegania powstawaniu złogów beta-amyloidu okazały się mało skuteczne. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Tagi: błyski , alzheimer
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi