Strona główna Aktualności
Świat

Błyski światła lekiem na chorobę Alzheimera

11.12.2016 Świat

Fot. Fotolia

Błyskające kilkadziesiąt razy na sekundę światło ułatwia usuwanie z mózgu typowych dla choroby Alzheimera patologicznych białek - informuje “Nature”.

Dr Li-Huei Tsai i jego koledzy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przeprowadzili badania na myszach genetycznie obciążonych odpowiednikiem ludzkiej choroby Alzheimera. Odkryli, że świecąc im w oczy błyskami światła, można pobudzić wyspecjalizowane komórki do skuteczniejszego usuwania beta-amyloidu, który gromadzi się w mózgu w przebiegu tej odmiany demencji. Powstawanie złogów beta-amyloidu uważane jest za przyczynę obumierania komórek nerwowych, co prowadzi do utraty pamięci i sprawności umysłowej.

 

Gdy myszy poddawane były przez godzinę działaniu migającego światła, w ciągu kolejnych 12-24 godzin dochodziło u nich do widocznego zmniejszenia złogów beta-amyloidu w części mózgu odpowiedzialnej za widzenie. Powtarzanie takiej terapii codziennie przez tydzień doprowadziło do jeszcze większej redukcji złogów.

 

Również bezpośrednie pobudzanie światłem hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie - zmniejszyło ilość amyloidu w tym miejscu. Najkorzystniej działało na myszy światło błyskające 40 razy na sekundę – cztery razy szybciej niż dyskotekowy stroboskop. Tak częste błyski są ledwo zauważalne - światło wydaje się niemal ciągłe.

 

Jak wyjaśniają naukowcy, błyski pobudzają obecne w mózgu komórki odpornościowe - mikroglej. Komórki te mają za zadanie pochłaniać patogeny. Powstrzymanie tworzenia się złogów powinno zahamować postęp choroby.

 

Autorzy chcą teraz przeprowadzić badania na ludziach, dlatego wystąpili o zgodę Food and Drugs Administration. Założyli też komercyjną firmę mającą się zająć opracowaniem odpowiedniej technologii – np. błyskających gogli leczniczych. Byłoby to leczenie bezbolesne i nieinwazyjne, światło miałoby niewielkie natężenie. Odpowiednio dobrana częstotliwość błysków jest bezpieczna – nie wywołuje ataku padaczki u osób nadwrażliwych.

 

Dotychczas opracowane farmakologiczne metody zapobiegania powstawaniu złogów beta-amyloidu okazały się mało skuteczne. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Tagi: błyski , alzheimer
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->