Strona główna Aktualności
Świat

Depilacja miejsc intymnych zwiększa ryzyko zakażeń

12.12.2016 Świat

Fot. Fotolia

Częste usuwanie bądź skracanie włosów łonowych wiąże się z podwyższonym ryzykiem zapadania na choroby przenoszone drogą płciową – przestrzegają naukowcy na łamach czasopisma „Sexually Transmitted Infections”.

W ostatnich czasach wraz ze zmianą standardów dotyczących atrakcyjności kobiet i mężczyzn rozpowszechniła się praktyka związana z depilacją miejsc intymnych. Zwolennicy usuwania lub przystrzygania owłosienia łonowego zachwalają takie rozwiązanie, podkreślając jego znaczenie dla utrzymania higieny i pobudzania wrażeń estetycznych.

 

Niestety naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) ustalili, że tego typu pielęgnacja okolic intymnych koreluje z o 80 proc. większym ryzykiem zakażenia opryszczką, wirusem brodawczaka ludzkiego, kiłą, mięczakiem zakaźnym, rzeżączką, chlamydiozą lub wirusem HIV. Osoby depilujące włosy łonowe nie muszą się za to obawiać wszawicy.

 

Zdaniem badaczy podwyższone ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową może wynikać z faktu, że amatorzy gładkiej skóry prowadzą zazwyczaj bogatsze życie seksualne (czyli mają więcej okazji do zakażenia), a pojawiające się u nich po depilacji podrażnienia i ranki tylko ułatwiają bakteriom i wirusom przedostanie się do krwiobiegu.

 

W badaniu (http://sti.bmj.com/content/early/2016/10/31/sextrans-2016-052687#aff-1) uczestniczyło ponad 14 tys. osób w wieku od 18 do 65 lat, które wypełniały ankiety dotyczące nawyków związanych z pielęgnacją miejsc intymnych i uprawianiem seksu, a także udzielały informacji na temat posiadanych (obecnie lub w przeszłości) chorób przenoszonych drogą płciową.

 

Spośród ankietowanych 74 proc. przyznało się do usuwania bądź skracania włosów łonowych, przy czym 17 proc. z nich zostało zaklasyfikowanych do grupy ekstremalnej – całkowita depilacja co najmniej 11 razy w ciągu roku – a 22 proc. do grupy o dużej częstotliwości – codzienne lub cotygodniowe skracanie włosów. Jedna na dziesięć osób wpisywała się w obie kategorie.

 

Najczęściej stosowanym narzędziem przez mężczyzn okazała się maszynka elektryczna (42 proc.). Kobiety preferowały z kolei zwykłą maszynkę do golenia (61 proc.).

 

13 proc. badanych choć raz w życiu cierpiało na co najmniej jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. (PAP)

 

ooo/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi