Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
24.12.2016 aktualizacja 24.12.2016

Biegun północny z temperaturą bliską topnienia

W rejonie bieguna północnego temperatury prawie osiągnęły poziom topnienia - poinformował Norweski Instytut Meteorologoczny, na który powołuje się agencja Reutera. Zazwyczaj o tej porze roku temperaturara była zbliżona do minus 30 st. C.

Szacowana temperatura powietrza na biegunie północnym, według danych Norweskiego Instytutu Meteorologicznego, podanych przez agencję Reutera, wyniosła dziś w południe minus 4 st. C. Towarzyszyły jej niewielkie opady śniegu. Tymczasem zwykle o tej porze roku temperatura w tym regionie wynosiła niemal minus 30 st. C!

Na biegunie północnym nie ma stacji pogodowych. Jednak z danych pozyskanych z boi meteorologicznej, znajdującej się na północ od Spitsbergenu na Oceanie Arktycznym wynika, że temperatura w jej okolicy wynosiła w czwartek 0 st. C.

Synoptycy przewidują, że w ciągu najbliższych dni temperatura spadnie. W grudniu 2015 r temperatury również okresowo zbliżyły się do zera stopni.

Obecny rok może się okazać najcieplejszym w historii. Zdaniem ekspertów przyczynia się do tego efekt cieplarniany, wywołany przez działalność człowieka, a także zjawisko pogodowe El Niño - czyli obecny co kilka lat we wschodniej części Oceanu Spokojnego ciepły prąd, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej, ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych.

"Między Grenlandią i Spitsbergen panuje niskie ciśnienie, i jednocześnie bardzo silny prąd powietrza, który przesuwa ciepłe powietrze na północ" - wyjaśniła Reuterowi Justyna Wodziczko z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego.

Jesper Eriksen z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego dodał w rozmowie z agencją, że przyczyną tak wysokich temperatur w Arktyce jest zmniejszająca się powierzchnia powłoki lodu pokrywająca oceany, których woda również coraz bardziej się nagrzewa. Powierzchnia pokrywy lodowej Arktyki jest w tym roku rekordowo niewielka, co wynika również z danych U.S. National Snow and Ice Data Center. (PAP)

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024