Strona główna Aktualności
Technologie

Dardziński: Narodowy Instytut Technologiczny ułatwi życie naukowcom i przedsiębiorcom

29.12.2016 Technologie, Innowacje, Filmy

Fot. Fotolia

Utworzenie NIT usprawni komercjalizację badań; ułatwi też pozyskiwanie wiedzy przez polskich przedsiębiorców; obecnie mamy strukturę organizacyjną, która nie jest dopasowana do specyfiki nowoczesnej gospodarki, która jest rozdrobniona, rozproszona, a kwestie organizacyjne z natury rzeczy przekraczają możliwości pojedynczego instytutu - uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

"Narodowy Instytut Technologiczny to propozycja powołania nowej jednostki organizacyjnej, która pozwoli lepiej wykorzystać potencjał naukowców i połączyć go z rosnącymi potrzebami innowacyjnych przedsiębiorców" - mówi Dardziński.

 

Wiceminister nauki podkreśla, że "dzisiaj mamy strukturę organizacyjną, która nie jest dopasowana do specyfiki nowoczesnej gospodarki, która jest bardzo rozdrobniona, rozproszona, co utrudnia np. realizację dużych interdyscyplinarnych projektów, zarządzanie często skomplikowanymi prawami własności intelektualnej, czy efektywne wykorzystanie posiadanej aparatury badawczej".

 

 

Duża część pracy w działalności instytutów nie dotyczy bezpośrednio badań naukowych, ale ich komercjalizacji i kontaktów z przedsiębiorcami. Przykładem jest kwestia ochrony własności intelektualnej. "Dzisiaj każdy z instytutów ma swoją strategię ochrony własności intelektualnej, co utrudnia wspólną realizację projektów, bo teoretycznie są [one] konkurentami. Tymczasem jest to nasza wspólna własność, bo wszystkie te instytuty prowadzą badania ze środków publicznych" - zaznacza wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

W ocenie Dardzińskiego NIT pozwoli na "wykorzystanie potencjału już istniejącego, poprzez efekt synergii, łącznia tego, co jest teraz rozdrobnione na ponad 115 instytutów". Według ministerialnych założeń naukowcy mają się zajmować przede wszystkim badaniami, natomiast kwestie administracyjne "przejmowane są przez centrum, które też w ten sposób staje się tańsze".

 

Konsolidacja instytutów ma się też przysłużyć powstaniu rozpoznawalnej marki na rynku nauki. "Dzisiaj o projekty badawcze konkuruje się na poziomie europejskim, na poziomie światowym. Trudniej jest budować rozpoznawalność jakiegoś polskiego instytutu, gdy on jest instytutem średniej wielkości lub nawet małym" - podkreśla Dardziński.

 

Przynależność do NIT ma być dobrowolna, zależeć od decyzji poszczególnych ministrów i dyrektorów instytutów. "Chcielibyśmy, aby w NIT znalazły się te instytuty, które maja największy potencjał naukowy oraz mogą włączyć się aktywnie w realizację projektów zdefiniowanych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju" - tłumaczy.

 

Według prognoz NIT miałby rozpocząć swoją działalność na początku roku 2018, ale pełna konsolidacja - jak zaznacza wiceminister nauki - będzie procesem długotrwałym. "Mamy świadomość tego, że kwestie związane z transformacją, przekształcaniem tych instytutów zabiorą i czas, i pieniądze. My nie chcemy żadnej rewolucji, chcemy, żeby te procesy przebiegały stabilnie" - podkreśla Dardziński. Chodzi m.in. o to, aby zapewnić bezpieczny transfer prowadzonych projektów. W przeciągu dwóch lat nowy system miałby zacząć funkcjonować.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ksk/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi