Strona główna Aktualności
Świat

Mrówki też używają narzędzi

03.01.2017 Świat

Fot. Fotolia

Mając do dyspozycji skrawki papieru lub gąbki, mrówki potrafią przenieść wodę z miodem do mrowiska – informuje pismo „Animal Behaviour”.

Narzędzi używają przede wszystkim ptaki i ssaki, a zwłaszcza człowiek. Jak się jednak okazało, potrafią z nich korzystać nawet owady o mikroskopijnym układzie nerwowym.

 

Istvan Maak z uniwersytetu w Szegedzie (Węgry) zaoferował dwóm gatunkom mrówek (Aphaenogaster subterranea i Aphaenogaster senilis) miód oraz miód rozcieńczony wodą – a także szereg przedmiotów mogących posłużyć do przeniesienia tego słodkiego pokarmu. Były to między innymi gałązki, igły sosnowe, grudki ziemi, oraz papier i gąbka.

 

Na drodze eksperymentów mrówkom udało się dobrać najlepsze narzędzia – łatwo nasiąkające i poręczne skrawki papieru lub gąbki. Wybrały je, mimo że w naturalnym, środowisku nie występują.

 

Takie zachowanie sugeruje, że owady te potrafią wziąć pod uwagę zarówno właściwości potencjalnych narzędzi, jak i przenoszonej cieczy i optymalnie dopasować parametry do zadania. Choć ich mózgi są maleńkie, potrafią się nauczyć używania nowych narzędzi.

 

Wprawdzie wcześniej obserwowano niektóre gatunki mrówek używające błota lub ziaren piasku do zbierania i przenoszenia płynów, jednak to pierwszy przypadek wyboru i stosowania najbardziej odpowiednich narzędzi.

 

Robotnice A. subterranea preferowały małe grudki ziemi do przenoszenia rozcieńczonego miodu, a gąbki – do miodu czystego. W większości przypadków rozrywały nawet gąbkę na mniejsze kawałki – zapewne, aby były wygodniejsze w użyciu.

 

Osobniki gatunku A. senilis początkowo używały na równi wszystkich dostępnych przedmiotów, potem jednak skoncentrowały się na kawałkach papieru oraz gąbki, najlepiej nasiąkających rozcieńczonym miodem. Wskazuje to, że potrafią się uczyć. Zdaniem naukowców mrówki Aphaenogaster nauczyły się używać narzędzi do transportu cieczy, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych gatunków mają nierozciągliwy żołądek. Dzięki narzędziom mogą przenosić płyny z owoców lub martwych owadów do mrowiska, by przekazać je innym członkom kolonii.

 

Zdolność do eksperymentowania przydaje się mrówkom także w naturalnych warunkach, ponieważ dostępność przedmiotów mogących służyć jako narzędzia zmienia się wraz z porami roku. Zdaniem ekspertów umiejętności te są kontrolowane genetycznie i wyewoluowały dzięki selekcji korzystnych mutacji.

 

Są dziedziny, w których mające mały mózg mrówki dorównują ludziom, a nawet ich przewyższają - potrafią na przykład hodować w podziemnych pomieszczeniach jadalne grzyby, dające pokarm całej kolonii, a także bezbłędnie znajdować drogę do mrowiska. (PAP)

 

pmw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi