Strona główna Aktualności

Karpackie nazwy geograficzne - na spotkaniu Wszechnicy PAN

09.01.2017 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Dlaczego karpackie nazwy są świadectwem prawdziwej wielokulturowości? Skąd wzięły Tarnica, Piotruś, Zwór, Caryńskie, Menczył i Rotunda? Czym różni się Magura od Kiczery? I skąd wracamy: z Bieszczad czy z Bieszczadów? - na te i inne pytania odpowie w środę w czasie wykładu Wszechnicy PAN Wojciech Włoskowicz.

Wszechnica PAN to cykliczne wykłady popularnonaukowe przeznaczone dla szerokiego kręgu słuchaczy, podczas których prezentowane są osiągnięcia i badania naukowe prowadzone przez jednostki naukowe Akademii.

 

Tym razem jej gościem będzie doktorant Instytutu Slawistyki PAN, Wojciech Włoskowicz. Na potrzeby przygotowywanej rozprawy doktorskiej bada on mechanizmy kształtujące zwyczaj językowy w zakresie nazw geograficznych. Podczas środowego spotkania badacz zabierze słuchaczy na wspólną wędrówkę po świecie karpackich nazw geograficznych. Wyjaśni, co nam mówią i jak powstają nazwy geograficzne, w jaki sposób zapisana jest w nich kultura i dzieje ludzi, którzy je nadali? Włoskowicz udowodni też, że karpackie nazwy są świadectwem prawdziwej wielokulturowości. Wyjaśni również skąd wzięły się nazwy: Tarnica, Piotruś, Zwór, Caryńskie, Menczył i Rotunda.

 

Spotkania w ramach Wszechnicy PAN odbywają się w każdą drugą środę miesiąca (w czasie trwania roku akademickiego). Najbliższe odbędzie się w środę 11 stycznia 2017 r. o godz. 17:30 w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72). Dodatkowe informacje na temat wykładów dostępne są na oficjalnej stronie Wszechnicy PAN: http://wszechnica.pan.pl/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi