Strona główna Aktualności
Przyroda

Lubuskie/ W MRU zimuje 34,7 tys. nietoperzy

09.01.2017 Ekologia, Przyroda
Nietoperek, 07.01.2017. W sobotę, 7 bm. po raz 25. policzono nietoperze zimujące w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w okolicy Nietoperka. Hibernujące ssaki liczyło blisko 70 osób, wolontariusze i naukowcy z dziewięciu europejskich państw, pod kierownictwem dr. Tomasza Kokurewicza z Wrocławia. (lm/cat)PAP/Lech Muszyński

Fot. PAP/ Lech Muszyński 07.01.2017

Około 34,7 tys. nietoperzy zimuje w największym w Polsce zimowisku tych ssaków - Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (Lubuskie). W weekend odbyło się międzynarodowe liczenie tych zwierząt - poinformował PAP dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

"W tym roku nietoperzy było trochę mniej, niż w roku ubiegłym. Ta różnica wynosi ok. tysiąca osobników" - powiedział PAP Kokurewicz. Dodał, ze nie ma powodów do obaw, gdyż ubytek tysiąca nie stanowi jeszcze większego problemu.

 

Zauważył, że od dwóch lat jest tendencja spadkowa w stosunku do rekordowego roku, kiedy to w MRU zimowało prawie 39 tys. nietoperzy.

 

"Jeśli za rok znowu liczebność nietoperzy spadnie o więcej niż dotychczas, to będziemy się zastanawiali, czy jest to jakaś krótkotrwała zmiana liczebności, czy coś złego się dzieje. Na razie nie powodów obaw. Musimy poczekać do przyszłego roku" - zaznaczył Kokurewicz.

 

Coroczne liczenia nietoperzy w MRU to jeden z elementów prowadzonego tam od 1999 roku programu ochrony tej unikatowej kolonii.

 

"Celem tych badań jest poznanie, w jaki sposób zachowują się populacje zimujących tu gatunków – czy ich liczebność wzrasta, spada czy też jest stabilna. Musimy to widzieć, żeby w porę zareagować i ewentualnie poprawić warunki zimowania tych zwierząt" - wyjaśnił Kokurewicz.

 

Przypomniał, że Polska ma obowiązek składania co kilka lat raportu Komisji Europejskiej nt. stanu cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków objętych ochroną w ramach obszarów Natura 2000, a do takich należy cały kompleksu MRU.

 

Obecnie liczenia w ramach działalności badawczej organizuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W tegorocznym liczeniu wzięło udział 70 osób z kilku krajów, oprócz 23 Polaków byli to m.in. naukowcy z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Szwecji czy Finlandii. Wspierali ich specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wlkp.

 

Zasady liczenia są niezmienne, aby wyniki były możliwe do porównania. Tradycyjnie "główne siły" zostały skierowane w sobotę do części podziemnych fortyfikacji. Z kolei w niedzielę przyrodnicy skupili się na szukaniu nietoperzy w obiektach naziemnych.

 

"Podczas liczenia zostało stwierdzonych dziewięć gatunków w czasie zimowania w podziemnym systemie, a w naziemnych bunkrach nie połączonych z ogromnymi podziemiami po raz pierwszy od wielu lat stwierdziliśmy zimowanie gacka szarego. Gatunek nie jest rzadki i zagrożony, ale z reguły zimuje gdzie indziej" - powiedział Kokurewicz.

 

Dodał, że dobrą informacją jest fakt, że po kilku latach wyraźnego spadku ustabilizowała się liczebność nocka rudego, jednego z najbardziej powszechnych gatunków w MRU.

 

Podziemia rezerwatu "Nietoperek" i obiekty wolnostojące na obszarze Natura 2000 Nietoperek obejmują centralną część odcinka Frontu Fortecznego Łuku Odry i Warty zwanego popularnie Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym (MRU). Znajdują tu schronienie nietoperze z województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego oraz ze Wschodnich Niemiec.

 

Na podziemną cześć MRU składa się system korytarzy, tunelów i komór (ok. 32 km) oraz naziemnych bunkrów, zbudowanych przez Niemców w latach 30. XX wieku i w czasie II wojny światowej. Panująca tam stała temperatura i wilgotność stwarzają nietoperzom idealne warunki do zimowej hibernacji.

 

Najliczniej zimują w MRU nocek duży, nocek rudy i nocek Natterera. Najrzadsze z gatunków hibernujących w tym miejscu to: mroczki późne, nocki Bechsteina i nocki łydkowłose.

 

W zależności od gatunku skupiska hibernujących nietoperzy liczą od kilku do nawet kilkuset osobników. Zwierzęta te potrafią wprowadzić swój organizm w stan hibernacji - spada wówczas temperatura ciała i zwalania metabolizm. Dzięki temu mogą przetrwać bez pożywienia nawet kilka miesięcy zasilając organizm zgromadzonym w nim wcześniej tłuszczem.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mmd/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi