Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach świętuje swe 80-lecie

10.01.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Uniwersytet Ekonomiczny (UE) w Katowicach – jedna z najstarszych i największych uczelni w regionie – świętuje swe 80-lecie. Uroczysty jubileusz tej kształcącej 11 tys. studentów szkoły wyższej odbędzie się w środę.

"Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju, największą i najstarszą uczelnią ekonomiczną w regionie. Od początku stawia na edukację w zakresie wiedzy o nowoczesnej gospodarce oraz na współpracę z biznesem i administracją publiczną. W swojej 80-letniej tradycji uczelnia wykształciła ponad 80 tys. cenionych w kraju i za granicą absolwentów" – powiedział PAP rektor uczelni dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

 

Wśród nich rektor wymienił m.in. prof. Eugeniusza Gatnara (obecnego członka Rady Polityki Pieniężnej), dr. Borysa Budkę (b. ministra sprawiedliwości), założycielkę marki Mokate Teresę Mokrysz oraz wielu cenionych polskich ekonomistów i przedsiębiorców.

 

"Kształcimy prezesów największych firm w Polsce. W ostatnim rankingu Rzeczpospolitej +Kuźnia prezesów+ z grudnia 2016 r., badającym, jakie uczelnie kończą dyrektorzy największych polskich firm, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach może pochwalić się 2. miejscem na Śląsku i 13. pozycją w ogólnopolskiej tabeli" – dodał rektor.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach powstał w grudniu 1936 r., jako prywatne Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Za początkową datę działalności szkoły uważa się jednak 11 stycznia 1937 r., kiedy odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego. Studia na jedynym wówczas Wydziale Organizacji Przemysłowej rozpoczęło kilkadziesiąt osób.

 

Rok później uruchomiony został drugi wydział – Administracji Publicznej. Studia na obu wydziałach trwały trzy lata i miały charakter zawodowy. Pierwszym rektorem uczelni był dr Józef Lisak, a pierwszą siedzibą stały się użyczone pomieszczenia obszernego gmachu ówczesnej szkoły średniej – Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych.

 

Z powodu wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 r. szkoła przestała funkcjonować. Jej działalność została wznowiona w lutym 1945 r. Od tego czasu uczelnia zaczęła się rozwijać, m.in. uzyskała prawo nadawania swym absolwentom stopni magisterskich, systematycznie powiększała kadrę nauczycieli, przybywało studentów. W kolejnych dekadach przeprowadzano liczne zmiany organizacyjne.

 

Uczelnia otrzymała też dwa własne obiekty w rejonie katowickich ulic 1 Maja i Bogucickiej: gmach byłego ratusza gminy miejskiej Zawodzie (obecny rektorat) oraz budynek szkolny, przystosowany do nauczania akademickiego (obecny budynek "A"). Właśnie wokół nich w latach 70. i 80. ub. wieku powstał cały kompleks nowych obiektów, tworząc w tym miejscu – nadal rozbudowywane – centrum akademickie.

 

Ranga uczelni jako ośrodka naukowego stopniowo wzrastała m.in. poprzez uzyskane prawo nadawania stopni doktora lub doktora habilitowanego nauk ekonomicznych na kolejnych wydziałach.

 

W 1972 r. katowickiej Wyższej Szkole Ekonomicznej nadano imię Karola Adamieckiego – wybitnego inżyniera i ekonomisty. W 1974 r. placówka przemianowana została na Akademię Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego.

 

Od października 2010 r. uczelnia działa jako Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

 

Dziś uczelnia składa się z pięciu wydziałów: Zarządzania, Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Biznesu, Finansów i Administracji. Łącznie na tych wydziałach z siedzibami w Katowicach i Rybniku kształci się ok. 11 tys. studentów. Uniwersytet od lat prowadzi też działania skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów.

 

Nieoficjalnie obchody jubileuszu 80-lecia uczelni rozpoczęto już w marcu 2016 r., gdy podczas uroczystej sesji naukowej uczczono 150. rocznicę urodzin Karola Adamieckiego. Oficjalnie rok jubileuszowy zainaugurowano wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017.

 

Kulminacja rocznicowych obchodów odbędzie się w środę. W ciągu dnia zaplanowano uroczystości akademickie, a wieczorem w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - uroczysty koncert, podczas którego zabrzmi "Carmina Burana" Carla Orffa w wykonaniu ok. 200 osób m.in. członków uczelnianego chóru. Koncert poprowadzi dyrektor Filharmonii Śląskiej prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

 

W ramach obchodów zaplanowano też jubileuszowy bal (28 stycznia), plenerową wystawę poświęconą miejscu uczelni w historii Katowic (wiosną br.) oraz jubileuszowy zjazd absolwentów (jesienią).

 

Uniwersytet zaprosił ponadto osoby z nim związane do zabawy "My UE Story – pokaż nam swoją historię". Polega ona na opowiedzeniu za pomocą zdjęć wspomnień związanych ze studiowaniem na tej uczelni. Efekty można oglądać w internecie.

 

Jubileusz objęty jest patronatem honorowym m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi