Strona główna Aktualności
Świat

Maski mogą pomóc chronić się przed smogiem

10.01.2017 Świat

Fot. Fotolia

Maski mające chronić przed smogiem to coraz częstszy widok na ulicach wielkich miast. Według danych producentów niektóre z nich mogą zatrzymać nawet 99,9 proc. pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większym.

W miastach, takich jak Hanoi i czy Pekin, zatłoczonych skuterami i samochodami, zatruwanych przez węglowe piecyki ulicznych sprzedawców oraz przemysł, noszenie maseczek mających chronić przed smogiem jest stałym elementem codziennego stylu życia. Można je kupić w każdym kolorze i wzorze - w kwiatki, wzorki i postacie z bajek. W Pekinie w najgorsze smogowe dni maski noszą wszyscy – przechodnie, małe dzieci, policjanci, żołnierze na placu Tiananmen.

 

Dobra maska powinna chronić zarówno przed pyłem zawieszonym PM 2,5, jak i PM10. Dodatkowym plusem jest możliwość pochłaniania szkodliwych gazów.

 

Pył zawieszony PM 10 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych. Zawiera substancje toksyczne – wśród nich wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie czy dioksyny i furany. Cząstki o średnicach większych od 10 mikrometrów przenikają do płuc, ale akumulują się głównie w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w europejskich miastach jest spalanie paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz spaliny pojazdów, zwłaszcza z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.

 

Pył zawieszony drobny PM 2,5 (o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra) trafia do atmosfery na skutek spalania, jak również przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku i związków organicznych. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni. PM2 wnika głęboko do płuc. Jest tam akumulowany i stanowi poważny czynnik chorobotwórczy. Osiada na ściankach pęcherzyków płucnych i utrudnia wymianę gazową. Powoduje też zapalenia górnych dróg oddechowych.

 

Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami dróg oddechowych i układu krwionośnego.

 

W maskach, które mają chronić przed smogiem stosowane są głównie filtry HEPA (high efficiency particulate air filter), podobne do filtrów w odkurzaczach oraz węglowe. Te pierwsze zatrzymują większość (co najmniej 99,97 proc.) zanieczyszczeń mechanicznych, większych niż 0,3 mikrometra, komórki grzybów, pierwotniaków, i bakterii a także większość wirusów. Filtry węglowe – jak wojskowej masce przeciwgazowej - pozwalają natomiast wychwycić zanieczyszczenia gazowe (tlenki siarki, azotu czy ozon), co jest szczególnie ważne na zatłoczonej samochodami ulicy.

 

Eksperci zwracają uwagę, że każda maska w mniejszym lub większym stopniu przeszkadza w oddychaniu, bowiem filtry utrudniają przepływ powietrza. Przy dużym wysiłku maska może ulegać zawilgoceniu. Z drugiej strony, u osób które noszą okulary może dochodzić do ich zaparowania.

 

Aby maseczka antysmogowa była w pełni skuteczna, powinna być dobrze dopasowana do twarzy - inaczej część powietrza przejdzie pod nią nieprzefiltrowana. Niektóre modele można indywidualnie dopasować. W przypadku zarostu ścisłe dopasowanie maski może być utrudnione (dlatego w wojsku trzeba się codziennie golić).

 

Maski (poza jednorazowymi) muszą być również regularnie myte lub prane, zaś obecne w nich filtry regularnie wymieniane. Cena filtrów może sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, a niektóre wystarczają tylko na kilkadziesiąt godzin. W miastach tak zanieczyszczonych, jak Warszawa czy Kraków trzeba wymieniać filtry częściej niż zaleca producent. Są maski, które zatrzymują nawet 99,9 proc. pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większym.

 

Oprócz specjalistycznych sklepów (na przykład z artykułami BHP) duży wybór masek można znaleźć w sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych (jednak niektóre z nich są zamawiane przez sprzedającego w Chinach, dlatego trzeba na nie poczekać kilka tygodni od dokonania wpłaty). (PAP)

 

pmw/ jjj/ bos/

Tagi: maski , smog
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi