Strona główna Aktualności
Przyroda

TPN od 10 lat współpracuje z Parkiem Narodowym Gór Skalistych w USA

10.01.2017 Przyroda

Fot. Fotolia

Tatrzański Park Narodowy (TPN) oraz amerykański Park Narodowy Gór Skalistych w Kolorado świętują 10-lecie współpracy. Konsul Generalny USA Walter Braunohler odwiedził w poniedziałek z tej okazji Tatry.

"Polska i Stany Zjednoczone mają wspaniałe parki narodowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy i chcemy dalej pracować, aby nasze parki narodowe funkcjonowały coraz lepiej. Tatrzański Park Narodowy ma niezwykłe zasoby przyrodnicze. To przepiękne góry, które odwiedzają miliony turystów rocznie, którzy mogą faktycznie cieszyć się tą wspaniałą przyrodą. Współpraca obydwu parków jest bardzo owocna. Obserwujemy, że coraz więcej Amerykanów odwiedza Tatry" – powiedział na Kasprowym Wierchu Braunohler.

 

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski ocenił, że w ciągu dziesięciu lat współpracy wiele się zmieniło w funkcjonowaniu i postrzeganiu parku. Za największą zmianę uznał stworzenie programu wolontariatu, który działa z dużym powodzeniem. Na wzór amerykański, władze TPN stworzyły program Przyjaciel Parku Narodowego, który został rozszerzony również na inne małopolskie parki narodowe: Babiogórski, Gorczański, Magurski i Ojcowski.

 

W ramach współpracy TPN jest gospodarzem corocznych konferencji przyrodniczych dla wszystkich polskich parków narodowych. "Dzięki tym konferencjom idea współpracy i pewne inspiracje, nowości rozprzestrzeniają się w polskim systemie ochrony przyrody. Inne polskie parki narodowe również z tej współpracy korzystają" – powiedział Ziobrowski.

 

W 2017 r. TPN będzie gospodarzem konferencji poświęconej nowym trendom w edukacji przyrodniczej.

 

"Chcemy odpowiadać na to, co dzieje się we współczesnym świecie. Postęp technologii, zupełnie nowe trendy (...) powodują, że trzeba odpowiedzieć nowymi metodami edukacji, i o tym chcemy rozmawiać" – zapowiedział dyrektor TPN.

 

Dyrektor TPN ocenił, że polskie i amerykańskie systemy ochrony przyrody są bardzo do siebie podobne. "Nie odstajemy w żaden sposób od amerykańskich parków narodowych w sposobie zarządzania, ale są pewne przestrzenie, które oni lepiej rozbudowali, są też pewne kwestie, w których sobie lepiej radzimy, i dzięki temu nasza współpraca ma sens" – wyjaśnił.

 

Władze TPN chcą w najbliższym czasie - podobnie jak Amerykanie - zainstalować system zarządzania ściekami i toaletami na tatrzańskich szlakach. "Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, aby zastąpić popularne toalety tymczasowe toaletami stacjonarnymi. Tak jest to zorganizowane w amerykańskich parkach i bardzo dobrze się sprawdza" – powiedział Ziobrowski.

 

Park Narodowy Gór Skalistych i TPN chcą kontynuować współpracę i podpisać kolejne porozumienie na dalsze pięć lat.

 

Park Narodowy Gór Skalistych (Rocky Mountain National Park) jest położony w północno-zachodniej części stanu Kolorado. Park został utworzony w 1915 r. Na Znajduje się w nim 577 km szlaków turystycznych.

 

Tatrzański Park Narodowy utworzono w 1955 r. Do dyspozycji turystów jest tu 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. Graniczy od południa z bliźniaczym słowackim parkiem narodowym.(PAP)

 

szb/ karo/

Tagi: tpn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi