Strona główna Aktualności
Zdrowie

Do 3 lutego można zgłaszać prace w konkursie Lider Nauk Farmaceutycznych

12.01.2017 Zdrowie, Konkursy

Fot. Fotolia

Do 3 lutego 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do IV edycji konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych na najlepszą pracę doktorską obronioną przez magistrów farmacji na Wydziałach Farmaceutycznych w latach 2015 i 2016.

Hasło przewodnie konkursu brzmi „Stawiam na naukę”, a jednym z istotnych wymogów, jakie musi spełnić zgłaszana rozprawa doktorska, jest możliwość wdrożenia w przyszłości jej wyników do procesu pozyskiwania nowych leków lub nowych ich form (tzw. aplikacyjność).

 

Bieżące informacje na temat konkursu zamieszczane są na stronie internetowej - www.lidernaukfarmaceutycznych.pl oraz na łamach Gazety Farmaceutycznej, organizatora konkursu.

 

Nominowane rozprawy będą oceniane przez Komisję Konkursową, której od pierwszej edycji przewodniczy prof. Janusz Pluta, prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. W jej skład wchodzą uznani specjaliści z ośrodków akademickich na terenie całego kraju: prof. Elżbieta Mikiciuk-Olasik z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Andrzej Członkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Edmund Grześkowiak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i prof. Jerzy Pałka z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz dr Renata Pawlak-Morka, która reprezentuje partnera konkursu - firmę Gedeon Richter.

 

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się tradycyjnie podczas obchodów XVI Dnia Polskiej Farmacji 11 maja 2017 r. Zwycięzcy, poza tytułem honorowym Lidera Nauk Farmaceutycznych i grantem finansowym, otrzymują możliwość odbycia stażu w renomowanych laboratoriach Gedeon Richter Polska. Natomiast, uczelnie, z których wywodzą się nagrodzeni naukowcy otrzymają medale Scientia Nobilitat.

 

Do poprzednich trzech edycji konkursu rady wydziałów farmaceutycznych 10 uczelni nominowały ogółem pięćdziesiąt dwie prace doktorskie. Podejmowały one szerokie spektrum zagadnień - od biofarmacji po technologię postaci leku.

 

Do celów konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych jego organizatorzy zaliczają m.in. wymianę doświadczeń mającą pobudzić innowacyjność polskiej farmacji. Jedną z dróg prowadzących do realizacji tego jest wyławianie talentów naukowych - młodych badaczy, którzy staną się przyszłymi liderami innowacji w naukach farmaceutycznych.

 

„Bardzo ważne jest, aby pomysły rodzące się na uniwersytetach medycznych w dziedzinie nauk farmaceutycznych zostały jak najlepiej wykorzystane” – skomentował Lider Nauk Farmaceutycznych III edycji dr n. farm. Tomasz Stefański z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

Zaznaczył, że sprzyja temu współpraca między akademickimi ośrodkami naukowymi a wiodącymi centrami farmaceutycznymi, czyli nauki z przemysłem. Otwiera to nowe możliwości dla rozwoju, także gospodarczego.

 

Dlatego instytucje europejskie kładą duży nacisk na dofinansowanie projektów naukowych o charakterze wdrożeniowym, funkcjonujących w oparciu o współpracę środowiska akademickiego z przemysłem. „Model taki pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i możliwości badawczych uczelni oraz zaplecza biznesowego i organizacyjnego firm farmaceutycznych. Prowadzi to do wzrostu innowacyjności” - podkreślił laureat II nagrody III edycji konkursu dr n. farm. Tadeusz Karcz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Konkurs Lider Nauk Farmaceutycznych jest organizowany przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Patronat merytoryczny nad nim objęli: prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz oraz prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego prof. Janusz Pluta.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

jjj/ zan/

Tagi: farmacja , konkurs
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi