Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.01.2017 aktualizacja 11.01.2017

Wydział zamiejscowy UJK w Sandomierzu zainaugurował działalność

Uroczystym posiedzeniem senatu kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) zainaugurowano we wtorek w Sandomierzu działalność wydziału zamiejscowego uczelni. Jednostka zastąpiła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową (PWSZ), funkcjonującą do tej pory w mieście.

Sandomierska PWSZ została włączona w struktury UJK 1 stycznia 2017 r. w myśl rozporządzenia, jakie w połowie grudnia ub. r. podpisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Studenci PWSZ stali się studentami uniwersytetu, a kadra uczelni w Sandomierzu stała się kadrą UJK.

"Od dziś Sandomierz jest nie tylko miastem królewskim, ale i uniwersyteckim. Powstanie wydziału uniwersyteckiego jest szansą dla uczelni i miasta. Uniwersytet może być +oknem na świat+, co jest ważne w kontekście konkurencyjności" – podkreślił rektor UJK, prof. Jacek Semaniak.

Podczas uroczystości w sandomierskim zamku burmistrz Marek Bronkowski wręczył rektorowi klucze do miasta. Przedstawiciele studentów otrzymali nowe indeksy.

W posiedzeniu senatu uczelni uczestniczył podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Łukasz Szumowski.

We wrześniu br. minister Gowin alarmował, że PWSZ w Sandomierzu grozi likwidacja. Jak mówił przed podpisaniem rozporządzenia o połączeniu szkoły i UJK, konsolidacja daje korzyści obu uczelniom.

PWSZ w Sandomierzu została założona w 2007 r. W ostatnim czasie w ramach studiów stacjonarnych, podyplomowych, kursów, na uczelni studiowało ok. 250 osób. Prowadzono tam kierunki takie jak mechatronika, filologia angielska i kosmetologia - są one kontynuowane pod szyldem UJK. Wkrótce mają być uruchamiane nowe.

Na UJK, na 44 kierunkach studiów, studiuje dziś ponad 11 tys. osób. UJK tworzy dziś osiem wydziałów - pięć w Kielcach, dwa wydziały w filii w Piotrkowie Trybunalskim i ósmy wydział - zamiejscowy - w Sandomierzu. (PAP)

ban/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024