Strona główna Aktualności
Przyroda

Konkurs na machinę fizyczną

12.01.2017 Przyroda, Popularyzacja nauki
Kraków, 28.05.2016. Finał IV edycji konkursu "Eksperyment Łańcuchowy" odbył się w Krakowie, 28 bm. Poszczególni uczestnicy konkursu, młodzi konstruktorzy mają za zadanie zbudować urządzenie, którego działanie rozpoczyna się z chwilą przejęcia kulki od urządzenia poprzedzającego, kończy zaś przekazaniem jej urządzeniu następnemu. Kulka (bądź kulki, ich ilość jest nieograniczona) poruszająca się w danej konstrukcji ma wykorzystać i wywołać jak najwięcej zjawisk fizycznych. (jb/cat)   PAP/Jacek Bednarczyk

Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 28.05.2016

Jak przetransportować metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując przy tym jak najwięcej praw fizyki? Oto wyzwanie, które może podjąć każdy, niezależnie od wieku. Do 31 marca można przesyłać zgłoszenia do konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński.

Uczestnicy powinni skonstruować machinę transportującą kulkę i zaprezentować ją publiczności podczas finału konkursu. Urządzenie ma się zmieścić na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Ma być zbudowane tak, by transfer kulki trwał od 20 do 120 sekund.

 

Projektanci machiny mogą wykorzystać dowolną liczbę zjawisk fizycznych, których poziom skomplikowania powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, studenci, rodziny, 25 plus). Prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się. Podczas wielkiego finału, który odbędzie się 27 maja 2017 roku w Krakowie, urządzenia zostaną połączone w jeden łańcuch.

 

Pula nagród V edycji Eksperymentu Łańcuchowego wynosi aż 50 tys. zł. Konkurs organizuje Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

 

"Fizyka jest wokół nas na co dzień i warto się jej uczyć. Biorąc udział w Eksperymencie Łańcuchowym uczymy się również działać zespołowo, asertywnie komunikować i zarządzać projektem. Jak świetnie bawimy się fizyką, można zobaczyć na własne oczy, podczas otwartego dla publiczności finału, kiedy to wszystkie urządzenia zostają połączone w jeden łańcuch i kolejno uruchamiane. W ciągu czterech minionych edycji, łącznie skonstruowano 347 machin" - mówi koordynator projektu z UJ, Daniel Dziob.

 

"Eksperyment Łańcuchowy" promuje praktyczne podejście do nauki fizyki. W konkursie nie ma limitu wiekowego, a jedyne ograniczenie stanowią wyobraźnia, czas i przestrzeń. Jury ocenia projekty i urządzenia biorąc pod uwagę liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie, w każdej przyznawane są nagrody.

 

Zgłoszenia można przesyłać poprzez formularz na stronie www.lancuch.if.uj.edu.pl

 

Po jego wypełnieniu organizator prześle zespołowi metalowe kulki, a ten może rozpocząć pracę nad projektem i realizacją machiny. Po skonstruowaniu urządzenia drużyna przesyła do organizatora dokumentację: nazwę projektu oraz opis działania machiny. Dokumentację można uzupełnić materiałami foto i wideo. Finał konkursu zaplanowano na 27 maja.

 

Patronat honorowy nad V edycją "Eksperymentu Łańcuchowego" objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

 

Do eksperymentu można dołączyć również na Facebooku.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi