Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
12.01.2017 aktualizacja 12.01.2017

Konkurs na machinę fizyczną

Jak przetransportować metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując przy tym jak najwięcej praw fizyki? Oto wyzwanie, które może podjąć każdy, niezależnie od wieku. Do 31 marca można przesyłać zgłoszenia do konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński.

Uczestnicy powinni skonstruować machinę transportującą kulkę i zaprezentować ją publiczności podczas finału konkursu. Urządzenie ma się zmieścić na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Ma być zbudowane tak, by transfer kulki trwał od 20 do 120 sekund.

Projektanci machiny mogą wykorzystać dowolną liczbę zjawisk fizycznych, których poziom skomplikowania powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, studenci, rodziny, 25 plus). Prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się. Podczas wielkiego finału, który odbędzie się 27 maja 2017 roku w Krakowie, urządzenia zostaną połączone w jeden łańcuch.

Pula nagród V edycji Eksperymentu Łańcuchowego wynosi aż 50 tys. zł. Konkurs organizuje Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

"Fizyka jest wokół nas na co dzień i warto się jej uczyć. Biorąc udział w Eksperymencie Łańcuchowym uczymy się również działać zespołowo, asertywnie komunikować i zarządzać projektem. Jak świetnie bawimy się fizyką, można zobaczyć na własne oczy, podczas otwartego dla publiczności finału, kiedy to wszystkie urządzenia zostają połączone w jeden łańcuch i kolejno uruchamiane. W ciągu czterech minionych edycji, łącznie skonstruowano 347 machin" - mówi koordynator projektu z UJ, Daniel Dziob.

"Eksperyment Łańcuchowy" promuje praktyczne podejście do nauki fizyki. W konkursie nie ma limitu wiekowego, a jedyne ograniczenie stanowią wyobraźnia, czas i przestrzeń. Jury ocenia projekty i urządzenia biorąc pod uwagę liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie, w każdej przyznawane są nagrody.

Zgłoszenia można przesyłać poprzez formularz na stronie www.lancuch.if.uj.edu.pl

Po jego wypełnieniu organizator prześle zespołowi metalowe kulki, a ten może rozpocząć pracę nad projektem i realizacją machiny. Po skonstruowaniu urządzenia drużyna przesyła do organizatora dokumentację: nazwę projektu oraz opis działania machiny. Dokumentację można uzupełnić materiałami foto i wideo. Finał konkursu zaplanowano na 27 maja.

Patronat honorowy nad V edycją "Eksperymentu Łańcuchowego" objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Do eksperymentu można dołączyć również na Facebooku.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024