Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
16.01.2017 aktualizacja 16.01.2017

Politechnika Śląska uzyskała prestiżowe logo HR Excellence in Research

Politechnika Śląska uzyskała prestiżowe logo HR Excellence in Research. Przyznaje je Komisja Europejska tym instytucjom, które spełniają europejskie standardy w badaniach naukowych i zatrudnianiu naukowców. Logo pomaga m.in. w pozyskiwaniu różnego rodzaju grantów.

Tym samym uczelnia dołączyła do ponad 40 polskich instytucji naukowych, które mogą poszczycić się tym wyróżnieniem. O jego przyznaniu poinformował w poniedziałek rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś.

Komisja Europejska nadaje logo HR Excellence in Research jednostkom, które tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju, posiadają przejrzyste procesy rekrutacji pracowników naukowych oraz wdrożyły zasady opracowanych przez Komisję Europejską dwóch dokumentów: Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Zawierają one rekomendacje dla państw członkowskich, których celem jest stworzenie atrakcyjnego i otwartego rynku pracy dla naukowców z UE.

W karcie zawarte są prawa i obowiązki pracowników naukowych, ich pracodawców, a także instytucji finansujących badania poprzez przyznawanie grantów. Dotyczą one warunków pracy, rozwoju kariery naukowej, mobilności, opieki naukowej dla młodych. Zalecenia zebrane w kodeksie odnoszą się do zasad rekrutacji. Mają one sprawić, aby zasady te były otwarte dla wszystkich, transparentne i porównywalne na poziomie międzynarodowym.

Instytucje, które dostosowały swoje wewnętrzne przepisy i procedury do zaleceń zawartych w europejskich dokumentach, otrzymują od Komisji Europejskiej logo HR Excellence in Research. Jest ono przyznawane ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE.

Jak przypomniał rzecznik Politechniki Śląskiej, logo pomaga instytucjom m.in. w pozyskiwaniu różnego rodzaju grantów.

Logo nie jest przyznawane na zawsze. Po dwóch latach instytucje muszą przeprowadzić ocenę postępu i efektów wdrażania zasad Karty i Kodeksu, a po czterech latach przeprowadzona zostanie analiza zewnętrzna przez ekspertów powołanych przez KE, której wyniki warunkują zachowanie prawa do używania logo.

Inicjatorem i koordynatorem procesu starania się o to wyróżnienie na Politechnice Śląskiej było tamtejsze Centrum Zarządzania Projektami; działania te trwały od wiosny ub. r.

Jak podkreślił dr hab. inż. Krzysztof Wodarski, prof. nadzw. w Politechnice Śląskiej, uczelnia uzyskała logo dzięki współpracy wielu osób i podmiotów. "Pokazuje to, jak ważna w tego typu projektach jest współpraca na rzecz wspólnego celu. Obecnie stoi przed nami realizacja strategicznych zadań, które wyznaczyliśmy sobie, aby to logo utrzymać. Mamy na to cztery lata. Sukces w tym względzie będzie możliwy tylko dzięki wspólnym działaniom" – zaznaczył.

Lista polskich instytucji, którym przyznano wyróżnienie jest dostępna na stronie: https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/hrs4r#show_POLAND

PAP – Nauka w Polsce

akp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024