Strona główna Aktualności
Technologie

Białystok/ powstało laboratorium do badania zakłóceń elektromagnetycznych

18.01.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Badania nad tym, czy np. dane urządzenie emituje szkodliwe promieniowanie, będą możliwe w otwartym we wtorek w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej.

Laboratorium jest ostatnim otwieranym w BPN-T specjalistycznym laboratorium. Będzie je prowadzić Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, który zawarł z parkiem umowę najmu w tej sprawie. Będzie ona obowiązywać przez sześć i pół roku - poinformował we wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2023 r.

 

Laboratorium zostało wyposażone przez BPN-T. Znajduje się w nim specjalistyczna aparatura. Całe wyposażenie kosztowało ok. 10 mln zł. Pomieszczenie jest na tyle duże i wysokie, że można w nim poddać badaniom także urządzenie wielkości samochodu czy nawet małego samolotu. W laboratorium jest też pracownia wysokich napięć, gdzie będzie można badać, jak i czy dane urządzenie elektroniczne jest odporne na wyładowania, burze czy zakłócenia z sieci elektrycznej.

 

Dyrektor BPN-T Anna Daszuta-Zalewska powiedziała, że z usług laboratorium mogą np. korzystać producenci najróżniejszych urządzeń, które wymagają specjalnych certyfikatów. Chodzi o urządzenia elektryczne i elektroniczne, instalacje gazowe, alarmowe, przeciwpożarowe ale też sprzęty medyczne: ciśnieniomierze, glukometry czy pompy insulinowe. Laboratorium pomoże też przebadać np. sterowniki używane w sygnalizacji świetlnej na drogach.

 

Badania w laboratorium będzie prowadzić Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, który działa pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji. EMAG posiada akredytację Ministerstwa Rozwoju jako Ośrodek Innowacji. Opracowuje i wdraża nowoczesne urządzenia, systemy i technologie głównie z dziedziny informatyki stosowanej, informatyki technicznej i technologii informacyjnych w monitorowaniu. Zajmuje się też certyfikowaniem wyrobów, oceną zgodności sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

Badania mają ruszyć za kilka miesięcy - mówił zastępca dyrektora Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG Artur Kozłowski. Trwają rozmowy z przyszłymi pracownikami w Białymstoku, których chce zatrudnić EMAG. Docelowo przy badaniach ma pracować 4-5 osób, na początek 2-3 osoby. Trwają rozmowy z Politechniką Białostocką na ten temat. W Katowicach EMAG zatrudnia ok. 120 osób.

 

W BPN-T wynajęte są wszystkie powierzchnie laboratoryjne - poinformowała Anna Daszuta-Zalewska. W białostockim parku naukowym działa m.in. laboratorium obrazowania molekularnego z najnowocześniejszym urządzeniem do skanowania ludzkiego ciała łączącym tomografię pozytonową i rezonans magnetyczny (PET/MRI). Laboratorium prowadzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Działa także m.in. laboratorium fizyko-chemiczne, metalurgiczne, biomedyczne oraz grafiki komputerowej i sztuki interaktywnej.

 

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jest jedną z większych inwestycji zbudowanych przez władze Białegostoku dzięki unijnym dotacjom. Funkcjonuje od 2014 r. W BPN-T działa inkubator i centrum technologiczne, przebudowano również ulice w sąsiedztwie parku, uzbrojono 23 ha gruntów dla inwestorów. Wartość całego projektu to 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Anna Daszuta-Zalewska poinformowała, że za 2016 r. firmy typu start-up, które działają w parku, odprowadziły łącznie ok. 1 mln zł podatku dochodowego.

 

Prezydent Tadeusz Truskolaski powiedział, że połowa tych pieniędzy "została w mieście". Podkreślał, że firmy, które działają w parku korzystają z preferencyjnych ulg, a park "łączy naukę z przemysłem".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kow/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->