Strona główna Aktualności
Technologie

Białystok/ powstało laboratorium do badania zakłóceń elektromagnetycznych

18.01.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Badania nad tym, czy np. dane urządzenie emituje szkodliwe promieniowanie, będą możliwe w otwartym we wtorek w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej.

Laboratorium jest ostatnim otwieranym w BPN-T specjalistycznym laboratorium. Będzie je prowadzić Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, który zawarł z parkiem umowę najmu w tej sprawie. Będzie ona obowiązywać przez sześć i pół roku - poinformował we wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2023 r.

 

Laboratorium zostało wyposażone przez BPN-T. Znajduje się w nim specjalistyczna aparatura. Całe wyposażenie kosztowało ok. 10 mln zł. Pomieszczenie jest na tyle duże i wysokie, że można w nim poddać badaniom także urządzenie wielkości samochodu czy nawet małego samolotu. W laboratorium jest też pracownia wysokich napięć, gdzie będzie można badać, jak i czy dane urządzenie elektroniczne jest odporne na wyładowania, burze czy zakłócenia z sieci elektrycznej.

 

Dyrektor BPN-T Anna Daszuta-Zalewska powiedziała, że z usług laboratorium mogą np. korzystać producenci najróżniejszych urządzeń, które wymagają specjalnych certyfikatów. Chodzi o urządzenia elektryczne i elektroniczne, instalacje gazowe, alarmowe, przeciwpożarowe ale też sprzęty medyczne: ciśnieniomierze, glukometry czy pompy insulinowe. Laboratorium pomoże też przebadać np. sterowniki używane w sygnalizacji świetlnej na drogach.

 

Badania w laboratorium będzie prowadzić Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, który działa pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji. EMAG posiada akredytację Ministerstwa Rozwoju jako Ośrodek Innowacji. Opracowuje i wdraża nowoczesne urządzenia, systemy i technologie głównie z dziedziny informatyki stosowanej, informatyki technicznej i technologii informacyjnych w monitorowaniu. Zajmuje się też certyfikowaniem wyrobów, oceną zgodności sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

Badania mają ruszyć za kilka miesięcy - mówił zastępca dyrektora Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG Artur Kozłowski. Trwają rozmowy z przyszłymi pracownikami w Białymstoku, których chce zatrudnić EMAG. Docelowo przy badaniach ma pracować 4-5 osób, na początek 2-3 osoby. Trwają rozmowy z Politechniką Białostocką na ten temat. W Katowicach EMAG zatrudnia ok. 120 osób.

 

W BPN-T wynajęte są wszystkie powierzchnie laboratoryjne - poinformowała Anna Daszuta-Zalewska. W białostockim parku naukowym działa m.in. laboratorium obrazowania molekularnego z najnowocześniejszym urządzeniem do skanowania ludzkiego ciała łączącym tomografię pozytonową i rezonans magnetyczny (PET/MRI). Laboratorium prowadzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Działa także m.in. laboratorium fizyko-chemiczne, metalurgiczne, biomedyczne oraz grafiki komputerowej i sztuki interaktywnej.

 

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jest jedną z większych inwestycji zbudowanych przez władze Białegostoku dzięki unijnym dotacjom. Funkcjonuje od 2014 r. W BPN-T działa inkubator i centrum technologiczne, przebudowano również ulice w sąsiedztwie parku, uzbrojono 23 ha gruntów dla inwestorów. Wartość całego projektu to 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Anna Daszuta-Zalewska poinformowała, że za 2016 r. firmy typu start-up, które działają w parku, odprowadziły łącznie ok. 1 mln zł podatku dochodowego.

 

Prezydent Tadeusz Truskolaski powiedział, że połowa tych pieniędzy "została w mieście". Podkreślał, że firmy, które działają w parku korzystają z preferencyjnych ulg, a park "łączy naukę z przemysłem".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kow/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->