Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wyższe wynagrodzenia i stypendia w kolejnych konkursach NCN

20.01.2017 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Naukowcy, którzy otrzymają granty w konkursach Narodowego Centrum Nauki (NCN), będą mogli zaplanować wyższe stypendia i wynagrodzenia dla członków swoich zespołów badawczych - zdecydowała Rada NCN. Wysokość stypendiów naukowych wzrośnie do kwoty 4,5 tys. zł miesięcznie.

"Decyzją Rady NCN wysokość stypendiów naukowych możliwych do otrzymania w ramach środków projektu badawczego przyznawanych w konkursach NCN została zwiększona do kwoty 4,5 tys. zł. Wzrosła również maksymalna kwota wynagrodzeń etatowych i dodatkowych, przeznaczonych dla członków zespołów badawczych" - informuje na swojej stronie internetowej Narodowe Centrum Nauki.

 

Pierwszym konkursem, w którym obowiązywać będą nowe kwoty stypendiów naukowych, jest ogłoszona 15 grudnia 2016 r. ETIUDA 5. Doktoranci ubiegający się o stypendium doktorskie w ramach tego konkursu mogli dotąd otrzymać stypendium naukowe wynoszące 3 tys. zł miesięcznie. Teraz kwota ta wzrośnie do 4,5 tys. zł miesięcznie.

 

W nadchodzących edycjach zmiany obejmą również konkursy SONATA, SONATA BIS, OPUS i MAESTRO. Miesięczna wartość stypendium naukowego wyniesie od 1 tys. zł do 4,5 tys. zł. Dokładna wysokość będzie jednak zależała od zakresu zadań, jakie kierownik projektu powierzy stypendyście do realizacji w danym projekcie badawczym.

 

"Budżet stypendiów naukowych możliwy do sfinansowania w ramach projektu jest ustalany oddzielnie dla poszczególnych typów konkursów. Stypendia naukowe NCN można pobierać w ramach więcej niż jednego projektu badawczego finansowego ze środków NCN przy założeniu, że łączna kwota pobieranych stypendiów naukowych nie może przekroczyć kwoty 4,5 tys. zł miesięcznie" - czytamy w informacji Narodowego Centrum Nauki.

 

Rada NCN zdecydowała też o zwiększeniu stawki wynagrodzeń etatowych i dodatkowych, przeznaczonych dla członków zespołu naukowego. Zmieniono dopuszczalny poziom wynagrodzenia rocznego kierowników projektów uzyskujących zatrudnienie na podstawie umowy o pracę ze środków projektu, proponując w konkursie SONATINA środki w wysokości 100 tys. zł, w konkursie SONATA 140 tys. zł, a w konkursie OPUS 150 tys. zł. W konkursie SYMFONIA dla kierownika zespołu naukowego przewidziano 150 tys. zł, a dla kierownika projektu 160 tys. zł. W konkursie SONATA BIS kierownik projektu może otrzymać 160 tys. zł, a w konkursie MAESTRO 190 tys. zł.

 

Wzrosła także wartość wynagrodzenia osób zatrudnionych na stanowisku typu post-doc: z 85 tys. zł do 120 tys. zł rocznie oraz osób na specjalistycznym stanowisku pomocniczym z 67,5 tys. zł do 85 tys. zł rocznie.

 

Ustalenie wyższych kwot stypendiów naukowych i wynagrodzeń było możliwe dzięki zwiększeniu budżetu Narodowego Centrum Nauki na rok 2017.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi