Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
27.01.2017 aktualizacja 27.01.2017

NCBR wesprze Innowacyjny Recykling

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w czwartek pierwszy konkurs programu sektorowego „Innowacyjny Recykling”. Kwotą 90 mln zł wesprze nowatorskie rozwiązania w zakresie ponownego wykorzystania odpadów.

Firmy, które wprowadzają innowacje do technologii odzysku i zagospodarowania odpadów, mogą dostać nawet 18 mln zł na jeden projekt. Dofinansowanie w ramach programu „Innowacyjny Recykling” udzielane będzie przedsiębiorcom lub konsorcjom przedsiębiorstw. Powinny one realizować projekty, które obejmą badania przemysłowe czy eksperymentalne prace rozwojowe. Projekt musi dotyczyć jednego z ponad pięćdziesięciu tematów wymienionych w zakresie tematycznym konkursu.

"Recykling, jedna z najbardziej powszechnych form ochrony środowiska naturalnego, przyczyni się do poprawy jakości wody, gleby i powietrza w Polsce – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dodał, że recykling pozwoli także rodzimym przedsiębiorcom "czerpać korzyści ekonomiczne z pełnego wykorzystania odpadów m.in. z drewna, szkła, metali nieżelaznych czy odpadów wydobywczych z węgla kamiennego".

"Jednym z obszarów tematycznych konkursu jest recykling materiałów budowlanych. Szukamy przedsiębiorców odzyskujących kruszywa z odpadów np. na potrzeby budownictwa czy do produkcji wielomateriałowych mieszanek. Wesprzemy również tych, którzy tworzą m.in. technologie unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest oraz produkują z odpadu drzewnego materiały służące oczyszczaniu powietrza. Beneficjenci programu opracują nowoczesne technologie wykorzystania odpadów, które zredukują zagrożenia środowiska do minimum" – mówi dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 28 lutego do 21 kwietnia 2017 r. „Innowacyjny Recykling” to jeden z dziewięciu programów sektorowych, jakie ogłaszane są przeprowadzone przez NCBR w 2017 roku. Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronie NCBR.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024