Strona główna Aktualności
Świat

Blokowanie genu odwróciło objawy alzheimera

01.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Dzięki terapii blokującej działanie genu odpowiedzialnego za białko tau związane z chorobą Alzheimera, udało się u myszy zatrzymać utratę pamięci i przedłużyć im życie – informuje pismo „Science Translational Medicine”.

W mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera tworzą się dwa rodzaje złogów lepkich białek: blaszki beta-amyloidu oraz splątki neurofibrylarne białka tau.

 

Od dawna trwały próby opracowania leków działających na beta-amyloid. Mniej uwagi poświęcano splątkom tau – choć podejrzewano, że to one mają związek z utratą pamięci.

 

Tim Miller z Washington University w St Louis (stan Missouri) postanowił obniżyć poziom białka tau u myszy z odpowiednikiem ludzkiego alzheimera, mając nadzieję, że pozwoli to poprawić ich pamięć.

 

Do „oczyszczenia” mózgu wykorzystał fragmenty RNA zwane oligonukleotydami antysensownymi. Pod ich wpływem zostało zablokowane działanie genu zaangażowanego w wytwarzanie białek tau.

 

Do eksperymentu wykorzystano myszy zmodyfikowane genetycznie – wytwarzały patologiczną postać białka tau, podobnego do występującego u osób z chorobą Alzheimera i wywołującego podobne problemy. Przez cztery tygodnie naukowcy wstrzykiwali raz dziennie „antysensowny” preparat Tau-ASO12 do płynu u podstawy kręgosłupa każdej z myszy.

 

Lek dotarł do mózgu i przyczynił się do zmniejszenia wytwarzania białka tau. Jak się wydaje, spowodował także niszczenie istniejących splątków tau i zapobiegł ich rozprzestrzenianiu się w mózgach starszych myszy.

 

Myszy otrzymujące Tau-ASO12 żyły do 50 dni dłużej niż grupa kontrolna (której podawano placebo) i zachowały ważne umiejętności, takie jak budowanie gniazda (grupa kontrolna zapomniała, jak to się robi).

 

Zespół Millera podał antysensowne oligonukleotydy także małpom – makakom. Zaobserwowano u nich około 20-procentową redukcję ilości białka tau w płynie mózgowo-rdzeniowym i nie stwierdzono skutków ubocznych. Sugeruje to, że terapia mogłaby być skuteczna w leczeniu ludzi.

 

Zanim jednak rozpoczną się testy na ludziach, trzeba będzie dokładniej ocenić skuteczność i bezpieczeństwo terapii na większych małpach naczelnych. Zachodzi obawa, że obniżony poziom białka tau może zakłócić normalne funkcjonowanie mózgu.

Rola białka tau wciąż nie została dokładnie wyjaśniona. Jednak myszy, które dzięki genetycznej modyfikacji w ogóle go nie wytwarzają, pozostają zdrowe przez większą część życia. Dlatego naukowcy zakładają, że zmniejszenie jego poziomu o 30 proc. nie zaszkodzi pacjentowi - a może zapobiec procesom neurodegeneracyjnym.

 

Jak przewiduje Miller, ludziom prawdopodobnie będzie się wstrzykiwać Tau-ASO12 do płynu mózgowo–rdzeniowego u podstawy kręgosłupa, mniej więcej raz w miesiącu. Podobne terapie antysensowe zastosowano u osób ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) oraz pląsawicą Huntingtona.

 

Ponieważ białko tau bierze udział także w kilku innych schorzeniach neurodegeneracyjnych, w tym postępującym porażeniu nadjądrowym i otępieniu czołowo-skroniowym, możliwe, że podobne leczenie pomoże również w ich przypadku. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Tagi: alzheimer , myszy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi