Strona główna Aktualności
Technologie

Powstał prototyp systemu wspomagającego efektywne i oszczędne korzystanie z wody

01.02.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Prototyp systemu wspomagającego efektywne korzystanie z wody i zarządzanie jej zużyciem w gospodarstwie domowym m.in. za pomocą aplikacji – to jeden z rezultatów zakończonego właśnie międzynarodowego projektu, w którym udział wzięli naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Projekt badawczy, dofinansowany ze środków unijnych, realizowano trzy lata. Prowadziły go wspólnie uczelnie, jednostki badawcze i przedsiębiorstwa z pięciu europejskich krajów. Koordynatorem prac był Uniwersytet Śląski.

 

Przedsięwzięcie składało się z kilku modułów, dotyczących opracowania systemu wspomagania decyzji w zarządzaniu zasobami wodnymi na poziomie miejskim i pojedynczych gospodarstw domowych, symulacyjnego programu tzw. elastycznych cen wody oraz stworzenia platformy społecznościowej.

 

Według kierownik projektu dr Ewy Magiery z Instytutu Informatyki UŚ, celem projektu było nie tyle opracowanie rozwiązań mających stricte wspomagać oszczędzanie wody - co nauczenie, jak efektywnie korzystać z niej np. w gospodarstwach domowych.

 

"Nie możemy powiedzieć: zużywajmy mniej wody, bo czasami tego się nie da zrobić. Mamy takie miejsca, jak np. laboratoria, szpitale, w których nie można zejść poniżej pewnej wartości wykorzystania wody. Tak samo w sytuacji, kiedy np. uczymy dzieci regularnie myć ręce - to nie można tego robić w zbyt małej ilości wody" – powiedziała PAP Magiera.

 

Można jednak – w jej ocenie – zmienić pewne nawyki korzystania z wody, a przez to przyczynić się do zmniejszenia jej zużycia podczas niektórych czynności. Do tego posłużyć może proponowany przez badaczy prototyp systemu. Polega on na zamontowaniu w różnych miejscach gospodarstwa domowego liczników/czujników przepływu wody. Pochodzące z nich informacje o rzeczywistym zużyciu są przetwarzane i przekazywane użytkownikowi za pomocą aplikacji.

 

Dzięki różnego rodzaju wykresom użytkownik nie tylko widzi, ile wody zużywa w konkretnych czynnościach, takich jak kąpiel, toaleta czy pranie, ale też może otrzymywać wskazówki, jak oszczędniej to robić. Możliwe jest także korzystanie z funkcji dziennika, która umożliwia monitorowanie ilości zużycia wody przez konkretną osobę.

 

W pilotażu w ramach projektu wzięło udział 40 gospodarstw domowych, w tym 20 z Sosnowca. Zebrane w ten sposób dane przedstawiały zużycie wody całej rodziny lub – dzięki dodatkowym rozwiązaniom w aplikacji – pojedynczych jej członków.

 

"Na początku mieliśmy duże wątpliwości, czy ludzie w ogóle będą chcieli tego typu informacje nam przekazywać. Okazało się, że tak; mało tego, po zakończeniu pilotażu wykonaliśmy ankietę w 10 mieszkaniach i większość z uczestników stwierdziła, że gdyby miała możliwość korzystania z takiego oprogramowania – w przypadku wody i prądu – byłaby zainteresowana" – podkreśliła Magiera.

 

Prototyp tego systemu jest już gotowy. Badacze liczą, że dzięki zainteresowaniu np. przedsiębiorstw wodociągowych oprogramowanie mogłoby być dopracowane, a następnie wdrożone. "Myślę, że ten system nie tylko dla wody, ale i prądu, spotkałby się z dużym zainteresowaniem. Zaletą naszego systemu jest to, że nie angażujemy za bardzo użytkownika. On dostaje informację i następnie może podjąć jakieś działania, choć wcale nie musi, natomiast w pełni kontroluje swoje zużycie wody" – wskazała.

 

Wyniki pilotażu zostały wykorzystane m.in. w publikacjach naukowych.

 

Wśród pozostałych rezultatów projektu znalazł się także prototyp systemu wspomagania decyzji zarządzania zasobami wodnymi na poziomie miejskim oraz symulacyjny program dla tzw. elastycznych cen wody (chodzi o wskazanie zależności pomiędzy wielkością konsumpcji a ceną wody).

 

Powstała ponadto platforma społecznościowa (www.watersocial.org), której użytkownicy m.in. w formie różnych gier mogą się dowiedzieć, jak zmieniać nawyki, by efektywniej, a tym samym oszczędniej korzystać z wody. Strona w polskiej wersji językowej ma być jeszcze dopracowana.

 

Zakończony właśnie projekt nosił nazwę: ISS-EWATUS – "Integrated support system for efficient water usage and resources management" ("Zintegrowany system wspomagający efektywne wykorzystanie i zarządzanie zasobami wodnymi"). Trwał od 1 lutego 2014 r. do 31 stycznia br. Podsumowano go podczas dwudniowego spotkania w Katowicach.

 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi