Strona główna Aktualności
Technologie

Powstał prototyp systemu wspomagającego efektywne i oszczędne korzystanie z wody

01.02.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Prototyp systemu wspomagającego efektywne korzystanie z wody i zarządzanie jej zużyciem w gospodarstwie domowym m.in. za pomocą aplikacji – to jeden z rezultatów zakończonego właśnie międzynarodowego projektu, w którym udział wzięli naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Projekt badawczy, dofinansowany ze środków unijnych, realizowano trzy lata. Prowadziły go wspólnie uczelnie, jednostki badawcze i przedsiębiorstwa z pięciu europejskich krajów. Koordynatorem prac był Uniwersytet Śląski.

 

Przedsięwzięcie składało się z kilku modułów, dotyczących opracowania systemu wspomagania decyzji w zarządzaniu zasobami wodnymi na poziomie miejskim i pojedynczych gospodarstw domowych, symulacyjnego programu tzw. elastycznych cen wody oraz stworzenia platformy społecznościowej.

 

Według kierownik projektu dr Ewy Magiery z Instytutu Informatyki UŚ, celem projektu było nie tyle opracowanie rozwiązań mających stricte wspomagać oszczędzanie wody - co nauczenie, jak efektywnie korzystać z niej np. w gospodarstwach domowych.

 

"Nie możemy powiedzieć: zużywajmy mniej wody, bo czasami tego się nie da zrobić. Mamy takie miejsca, jak np. laboratoria, szpitale, w których nie można zejść poniżej pewnej wartości wykorzystania wody. Tak samo w sytuacji, kiedy np. uczymy dzieci regularnie myć ręce - to nie można tego robić w zbyt małej ilości wody" – powiedziała PAP Magiera.

 

Można jednak – w jej ocenie – zmienić pewne nawyki korzystania z wody, a przez to przyczynić się do zmniejszenia jej zużycia podczas niektórych czynności. Do tego posłużyć może proponowany przez badaczy prototyp systemu. Polega on na zamontowaniu w różnych miejscach gospodarstwa domowego liczników/czujników przepływu wody. Pochodzące z nich informacje o rzeczywistym zużyciu są przetwarzane i przekazywane użytkownikowi za pomocą aplikacji.

 

Dzięki różnego rodzaju wykresom użytkownik nie tylko widzi, ile wody zużywa w konkretnych czynnościach, takich jak kąpiel, toaleta czy pranie, ale też może otrzymywać wskazówki, jak oszczędniej to robić. Możliwe jest także korzystanie z funkcji dziennika, która umożliwia monitorowanie ilości zużycia wody przez konkretną osobę.

 

W pilotażu w ramach projektu wzięło udział 40 gospodarstw domowych, w tym 20 z Sosnowca. Zebrane w ten sposób dane przedstawiały zużycie wody całej rodziny lub – dzięki dodatkowym rozwiązaniom w aplikacji – pojedynczych jej członków.

 

"Na początku mieliśmy duże wątpliwości, czy ludzie w ogóle będą chcieli tego typu informacje nam przekazywać. Okazało się, że tak; mało tego, po zakończeniu pilotażu wykonaliśmy ankietę w 10 mieszkaniach i większość z uczestników stwierdziła, że gdyby miała możliwość korzystania z takiego oprogramowania – w przypadku wody i prądu – byłaby zainteresowana" – podkreśliła Magiera.

 

Prototyp tego systemu jest już gotowy. Badacze liczą, że dzięki zainteresowaniu np. przedsiębiorstw wodociągowych oprogramowanie mogłoby być dopracowane, a następnie wdrożone. "Myślę, że ten system nie tylko dla wody, ale i prądu, spotkałby się z dużym zainteresowaniem. Zaletą naszego systemu jest to, że nie angażujemy za bardzo użytkownika. On dostaje informację i następnie może podjąć jakieś działania, choć wcale nie musi, natomiast w pełni kontroluje swoje zużycie wody" – wskazała.

 

Wyniki pilotażu zostały wykorzystane m.in. w publikacjach naukowych.

 

Wśród pozostałych rezultatów projektu znalazł się także prototyp systemu wspomagania decyzji zarządzania zasobami wodnymi na poziomie miejskim oraz symulacyjny program dla tzw. elastycznych cen wody (chodzi o wskazanie zależności pomiędzy wielkością konsumpcji a ceną wody).

 

Powstała ponadto platforma społecznościowa (www.watersocial.org), której użytkownicy m.in. w formie różnych gier mogą się dowiedzieć, jak zmieniać nawyki, by efektywniej, a tym samym oszczędniej korzystać z wody. Strona w polskiej wersji językowej ma być jeszcze dopracowana.

 

Zakończony właśnie projekt nosił nazwę: ISS-EWATUS – "Integrated support system for efficient water usage and resources management" ("Zintegrowany system wspomagający efektywne wykorzystanie i zarządzanie zasobami wodnymi"). Trwał od 1 lutego 2014 r. do 31 stycznia br. Podsumowano go podczas dwudniowego spotkania w Katowicach.

 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->