Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
01.02.2017 aktualizacja 01.02.2017

Trzy zespoły już złożyły projekty założeń tzw. "Ustawy 2.0"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wszystkie trzy zespoły, który pracowały nad założeniami nowej ustawy dot. szkolnictwa wyższego, złożyły już wyniki swoich prac do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformowała PAP w środę rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Zawada.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zdecydowało, że potrzebna jest zupełnie nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym regulująca funkcjonowanie polskich uczelni. Prace nad nowymi przepisami przebiegają jednak niestandardowo. Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które otrzymały granty na opracowanie założeń do nowej ustawy (tzw. Ustawy 2.0). Na podstawie wyników prac tych zespołów MNiSW przygotować ma projekt nowej ustawy.

Nad nowymi przepisami pracowały trzy grupy: zespół prof. Marka Kwieka - związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, grupa kierowana przez dr. hab. Arkadiusza Radwana - stworzona przy Instytucie Allerhanda w Krakowie; a także zespół prof. Huberta Izdebskiego, afiliowany przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Zespoły miały czas do końca stycznia br. na przekazanie resortowi nauki projektów założeń ustawy. Rzeczniczka MNiSW Katarzyna Zawada poinformowała w środę PAP, że wszystkie trzy projekty wpłynęły już do resortu. Ministerstwo zapozna się teraz z przedstawionymi dokumentami. Wstępnie zaplanowano, że podsumowanie tego etapu prac nad ustawą i prezentacja trzech konkursowych projektów nastąpi 1 marca podczas spotkania na Politechnice Warszawskiej.

Wybraniu najlepszych rozwiązań i krytycznej analizie projektu nowego prawa o szkolnictwie wyższym służy Narodowy Kongres Nauki wraz z poprzedzającym go cyklem 9 konferencji programowych. Podczas spotkań tych - odbywających się w różnych ośrodkach akademickich - środowisko akademickie dyskutuje nad tym, jak powinny wyglądać reformy. W toku debat ustawa uzyska finalny kształt, po czym trafi do prac legislacyjnych. Ma wejść w życie od roku akademickiego 2018/2019.

Dotąd odbyły się już cztery konferencje: w Rzeszowie dyskutowano o umiędzynarodowieniu, w Toruniu - o humanistyce i naukach społecznych, we Wrocławiu mowa była o współpracy nauki i biznesu, a w Katowicach - o ścieżkach kariery akademickiej.

W lutym ma się odbyć konferencja w Poznaniu o doskonałości naukowej, w marcu - w Lublinie odbędzie się dyskusja o jakości kształcenia, w kwietniu - o różnych modelach uczelni i instytucji badawczych, w maju - o finansowaniu nauki i uczelni, a w czerwcu - o ustroju uczelni i zarządzaniu nimi.

Po przerwie wakacyjnej 19 i 20 września ma się odbyć w Krakowie Narodowy Kongres Nauki. Wówczas wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ma przedstawić projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nad tym projektem ma się odbyć debata.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024