Strona główna Aktualności
Świat

Woda może pochodzić z głębi Ziemi

03.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Wielkie ilości wody mogą powstawać dzięki reakcjom chemicznym zachodzącym na głębokości setek kilometrów, w płaszczu Ziemi – informuje pismo” Earth and Planetary Science Letters”.

Przez długi czas naukowcy zakładali, że woda na Ziemi pochodzi z zewnątrz - przyniosły ją ze sobą lodowe komety już po uformowaniu skorupy ziemskiej. Jednak badania izotopów zwartych w meteorytach oraz płaszczu Ziemi sugerują, że ta hipoteza jest błędna.

 

Wyniki innych prac wskazują, iż ogromne ilości wody, odpowiadające zawartości wielu oceanów, uwięzione są w skałach na głębokości nawet 1000 kilometrów.

 

Jak sugerują komputerowe symulacje naukowców z University of Saskatchewan, głęboko w płaszczu Ziemi, w temperaturze około 1400 stopni Celsjusza i pod ciśnieniem 20 tys. razy większym od atmosferycznego, krzemionka (tlenek krzemu) może reagować z wodorem, dzięki czemu powstaje ciekła woda i wodorek krzemu (SiH4). Woda pozostaje uwieziona w kryształach tworzących skałę, ponieważ nie przenika przez nią tak łatwo jak wodór.

 

Nowo powstała woda może się znajdować pod tak wielkim ciśnieniem (do 200 tys. razy wyższym od atmosferycznego), że prawdopodobnie odpowiada za tajemnicze wstrząsy, powstające na głębokości setek kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Dochodzi do nich, gdy uwieziona w skale woda w końcu się uwalnia. Z czasem może wydostać się na powierzchnię – na przykład wraz z magmą wyrzucaną przez wulkany.(PAP)

 

pmw/ zan/

Tagi: ziemia , woda
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi