Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
05.02.2017 aktualizacja 05.02.2017

Gwiazdy z halo Drogi Mlecznej często poruszają się w grupach

Wiele gwiazd w halo otaczającym Drogę Mleczną porusza się w grupach. Takie są najnowsze wyniki analizy danych dla milionów gwiazd zebranych w ramach misji kosmicznej Gaia – poinformował holenderski instytut NOVA w Amsterdamie.

Droga Mleczna, galaktyka, w której znajduje się Słońce i Układ Słoneczny, składa się z setek miliardów gwiazd. Są one skupione w pobliżu płaszczyźnie dysku galaktycznego otaczającego centralny obszar zwany zgrubieniem galaktycznym. Z kolei wokół dysku rozpościera się dookoła sferyczny obszar zwany halo galaktycznym.

Naukowcy przypuszczają, że Droga Mleczna uformowała się z łączenia ze sobą mniejszych galaktyk, jednak szczegóły tego procesu i jego wpływu na ewolucję galaktyki nie są znane. W jego poznaniu mogą pomóc badania gwiazd z halo galaktycznego, bowiem należą one do najbardziej pierwotnych i większość swojego życia spędziły poza dyskiem galaktycznym. Wiele z tych gwiazd może pochodzić od małych galaktyk wchłoniętych przez Drogę Mleczną.

Astronomowie z University of Groningen w Holandii oraz UC Riverside w USA zbadali ruchy gwiazd w halo galaktycznym. W ramach analiz naukowcy połączyli ze sobą dane z misji Gaia z wynikami przeglądu nieba RAVE. Celem projektu Gaia są pomiary pozycji gwiazd i odległości do nich. Gaia ma pomierzyć miliard gwiazd. Drugi z projektów obejmuje dane na temat prędkości radialnych, czyli ruchów w kierunku linii widzenia danego obiektu (czy gwiazda się do nas zbliża, czy oddala). RAVE jest jednym z największych przeglądów spektroskopowych Drogi Mlecznej, obejmuje prawie 600 tysięcy widm, a pomiary prędkości radialnych mają dokładność do 1,5 km/s.

Badania pokazały, że duża część gwiazd halo galaktycznego podróżuje w grupach. Amina Helmi z University of Groningen, kierująca zespołem badawczym, uważa, iż jest to argument za tym, że obiekty te faktycznie pochodzą z małych galaktyk pochłoniętych przez Drogę Mleczną dawno temu.

Grupy te można określić jako przepływy gwiazd, niczym loty stad ptaków. Być może jest wiele takich poruszających się „stad gwiazd”. Na razie astronomowie obserwują niewielkie tego typu grupy, ale może to wynikać z braku danych obserwacyjnych.

Analizy pokazały, że od 58 proc do 73 proc. gwiazd w halo galaktycznym porusza się w przeciwną stronę niż większość gwiazd Drogi Mlecznej. Jest to niezgodne z obecnymi modelami teoretycznymi, według których takie właściwości powinno mieć około 1 proc. gwiazd.

Wyniki badań opisano w artykule, który ukaże się w czasopiśmie „Astronomy & Astrophysics” (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024