Strona główna Aktualności
Świat

Dwujęzyczność pomaga chronić pamięć pomimo choroby Alzheimera

03.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Seniorzy z chorobą Alzheimera, którzy od dziecka posługiwali się dwoma lub więcej językami, mają lepszą pamięć w porównaniu z osobami jednojęzycznymi - wykazały badania włoskich naukowców, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Uniwersytetu Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie przeprowadzili szereg testów pamięciowych wśród 85 seniorów z chorobą Alzheimera, z których 45 posługiwało się od dziecka językiem włoskim i niemieckim.

 

Wyniki zadań sprawdzających pamięć krótko- i długotrwałą wykazały, że osoby dwujęzyczne radziły sobie od trzech do ośmiu razy lepiej, w porównaniu z osobami mówiącymi w jednym języku.

 

Co ciekawe, działo się tak nawet pomimo większych zmian hipometabolicznych w komórkach nerwowych osób dwujęzycznych. Zmiany te są charakterystyczne dla choroby Alzheimera i związane z mniejszą zdolnością mózgu do przekształcania glukozy w energię.

 

Jak zauważają autorzy, obrazowanie mózgu badanych wskazuje na potencjalną przyczynę. U osób dwujęzycznych zaobserwowano bowiem lepszą łączność funkcjonalną w płacie czołowym mózgu.

 

"Wcześniejsze badania dowodziły, że dwujęzyczność może opóźnić rozwój demencji nawet o pięć lat. Nie jest jednak jasne, jakie konkretnie mechanizmy są za to odpowiedzialne" - mówi autorka analizy dr Daniela Perani. "Ciągłe posługiwanie się dwoma językami sprawia, że praca mózgu jest intensywniejsza. W ciągu całego życia powoduje to zmiany strukturalne w mózgu, które mogą powodować, że dłużej zachowuje on sprawność poznawczą".(PAP)

 

koc/ zan/

Tagi: alzheimer , język
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->