Strona główna Aktualności
Świat

Dwujęzyczność pomaga chronić pamięć pomimo choroby Alzheimera

03.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Seniorzy z chorobą Alzheimera, którzy od dziecka posługiwali się dwoma lub więcej językami, mają lepszą pamięć w porównaniu z osobami jednojęzycznymi - wykazały badania włoskich naukowców, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Uniwersytetu Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie przeprowadzili szereg testów pamięciowych wśród 85 seniorów z chorobą Alzheimera, z których 45 posługiwało się od dziecka językiem włoskim i niemieckim.

 

Wyniki zadań sprawdzających pamięć krótko- i długotrwałą wykazały, że osoby dwujęzyczne radziły sobie od trzech do ośmiu razy lepiej, w porównaniu z osobami mówiącymi w jednym języku.

 

Co ciekawe, działo się tak nawet pomimo większych zmian hipometabolicznych w komórkach nerwowych osób dwujęzycznych. Zmiany te są charakterystyczne dla choroby Alzheimera i związane z mniejszą zdolnością mózgu do przekształcania glukozy w energię.

 

Jak zauważają autorzy, obrazowanie mózgu badanych wskazuje na potencjalną przyczynę. U osób dwujęzycznych zaobserwowano bowiem lepszą łączność funkcjonalną w płacie czołowym mózgu.

 

"Wcześniejsze badania dowodziły, że dwujęzyczność może opóźnić rozwój demencji nawet o pięć lat. Nie jest jednak jasne, jakie konkretnie mechanizmy są za to odpowiedzialne" - mówi autorka analizy dr Daniela Perani. "Ciągłe posługiwanie się dwoma językami sprawia, że praca mózgu jest intensywniejsza. W ciągu całego życia powoduje to zmiany strukturalne w mózgu, które mogą powodować, że dłużej zachowuje on sprawność poznawczą".(PAP)

 

koc/ zan/

Tagi: alzheimer , język
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polacy badają cywilizację egipską już od wieków Polacy badają cywilizację egipską już od wieków

Za pierwsze polskie wykopaliska w Egipcie nie odpowiada wcale uznawany za nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierz Michałowski, ale żyjący trzy i pół wieku wcześniej Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->