Strona główna Aktualności
Świat

Dwujęzyczność pomaga chronić pamięć pomimo choroby Alzheimera

03.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Seniorzy z chorobą Alzheimera, którzy od dziecka posługiwali się dwoma lub więcej językami, mają lepszą pamięć w porównaniu z osobami jednojęzycznymi - wykazały badania włoskich naukowców, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Uniwersytetu Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie przeprowadzili szereg testów pamięciowych wśród 85 seniorów z chorobą Alzheimera, z których 45 posługiwało się od dziecka językiem włoskim i niemieckim.

 

Wyniki zadań sprawdzających pamięć krótko- i długotrwałą wykazały, że osoby dwujęzyczne radziły sobie od trzech do ośmiu razy lepiej, w porównaniu z osobami mówiącymi w jednym języku.

 

Co ciekawe, działo się tak nawet pomimo większych zmian hipometabolicznych w komórkach nerwowych osób dwujęzycznych. Zmiany te są charakterystyczne dla choroby Alzheimera i związane z mniejszą zdolnością mózgu do przekształcania glukozy w energię.

 

Jak zauważają autorzy, obrazowanie mózgu badanych wskazuje na potencjalną przyczynę. U osób dwujęzycznych zaobserwowano bowiem lepszą łączność funkcjonalną w płacie czołowym mózgu.

 

"Wcześniejsze badania dowodziły, że dwujęzyczność może opóźnić rozwój demencji nawet o pięć lat. Nie jest jednak jasne, jakie konkretnie mechanizmy są za to odpowiedzialne" - mówi autorka analizy dr Daniela Perani. "Ciągłe posługiwanie się dwoma językami sprawia, że praca mózgu jest intensywniejsza. W ciągu całego życia powoduje to zmiany strukturalne w mózgu, które mogą powodować, że dłużej zachowuje on sprawność poznawczą".(PAP)

 

koc/ zan/

Tagi: alzheimer , język
Podziel się
Ocena: 0 głosów

Logowanie



Nie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi