Strona główna Aktualności
Świat

Delfiny pływające za trawlerami krewetkowymi łączą się w grupy

08.02.2017 Świat
A Common Dolphin breaks the surface of the Atlantic Ocean off the coast of  Cape Town, 27 May 2003. The Dolphin was part of a school of more than 1000 swimming, feeding and playing in South African waters off the city. Common and Bottlenose Dolphins join the Southern Right Whale as marine mammals admired by tourists on this part of the coastline during the winter months when they are most visable.   EPA-PHOTO/EPA/NIC BOTHMA

Fot. EPA-PHOTO/EPA/NIC BOTHMA 27.05.2003

Delfiny butlonose dzielą się na grupy społeczne w zależności od tego, czy pozyskują żywność pływając za komercyjnymi trawlerami odławiającymi krewetki, czy nie - wynika z analiz amerykańskich naukowców, które opublikowano w piśmie "Plos One".

Takie spostrzeżenie dotyczy grup butlonosych delfinów, żyjących w rejonie Savannah w stanie Georgia w USA. Przez trzy kolejne lata naukowcy prowadzili obserwacje delfinów, śledząc 137 osobników. Ustalili, że delfiny były podzielone na sześć grup społecznych. Połowa z nich często przemieszczała się za trawlerami w poszukiwaniu jedzenia, druga połowa nie praktykowała takiego sposobu pozyskiwania żywności.

 

"Delfiny butlonose wchodzą w interakcje z ludźmi, co stawia je w niebezpiecznych sytuacjach - w postaci możliwości zranienia lub śmierci" - wyjaśnia współautorka badań Robin Perrtree z Savannah State University (USA).

 

W czasie badań naukowcy z lokalnego uniwersytetu zwracali też uwagę na to, w jaki sposób delfiny zachowują się, śledząc trawlery. Okazało się, że we wszystkich z tych trzech grup zwierząt znajdowały się osobniki, które nie tylko płynęły za statkami, ale też żebrały o łakome kąski od ludzi. Fakt ten - zdaniem badaczy - wskazuje na to, że tego typu zachowanie może być społecznie wyuczone. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób delfiny uczą się go od siebie.

 

Delfiny znane są z częstych interakcji z ludźmi w wodach oceanu wokół Savannah. Tego typu zachowania związane są często z próbami pozyskania żywności. Na przykład delfiny śledzące trawlery krewetkowe jedzą ryby, które zostają złapane przez sieci, jak też zwierzęta z innych gatunków wyrzucane przez załogę statków, a nie będące celem połowu (efekt tzw. przyłowu). (PAP)

 

szz/ zan/

Tagi: delfiny , gatunki
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi