Strona główna Aktualności

Kielce/ Wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców

08.02.2017 Innowacje, Konkursy

Fot. Fotolia

Nowatorska laska dla niewidomych, system chroniący kierowców przed zaśnięciem i pojazd do prowadzenia prac podwodnych – to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono we wtorek w Kielcach.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Świętokrzyska.

 

Konkurs był adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów wyższych uczelni, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku albo wzoru użytkowego czy przemysłowego. Chodziło o wynalazki chronione prawem wyłącznym lub zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP albo w odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu można było również zgłosić wynalazki powstałe w ramach współpracy ze studentami z zagranicznych uczelni.

 

"Naszym celem jest budowanie kultury innowacyjności w środowisku akademickim (…) Myślę, że rozwiązania, które zostały dostrzeżone przez komisję konkursową, będą miały ciąg dalszy – będą mogły być rozwijane i znajdą również swoje miejsce na rynku. I wszyscy będziemy mogli z nich korzystać" – podkreśliła podczas uroczystości dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej PŚ, dr hab. Bożena Kaczmarska.

 

W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń - 90 prac z 25 uczelni. Najwięcej, bo 13 pomysłów, nadesłali studenci Politechniki Lubelskiej, dziewięć - studenci Politechniki Warszawskiej, a po osiem - uczelni z Poznania i Kielc.

 

Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych.

 

Doceniono "Pojazd podwodny z kadłubem o zmiennej geometrii" powstały w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Twórcą robota jest Sebastian Dawid Olędzki. Urządzenie może być wykorzystywane podczas podwodnych prac inspekcyjnych i naprawczych, przy jednostkach pływających i konstrukcjach morskich. Dzięki swojej budowie może operować na wodach morskich i śródlądowych - zarówno stojących jak i płynących. Konstrukcja umożliwia przenoszenie dodatkowego sprzętu pomiarowego i ładunków oraz pozwala na podnoszenia obiektów z dna wód, dzięki czemu robot może być stosowany w specjalistycznych pracach, zarezerwowanych do tej pory dla nurków i wymagających wcześniej kosztownych urządzeń.

 

Kolejnym laureatem jest Dariusz Zieliński z Politechniki Lubelskiej, współtwórca "Sposobu i układu magazynowania ciepła albo chłodu w pojazdach z napędem elektrycznym". Wynalazek ma poprawić komfort cieplny pasażerów pojazdów z napędem elektrycznym. Urządzenie może częściowo zastąpić akumulatory elektrochemiczne, co może spowodować wydłużeniem czasu eksploatacji pojazdów. Rozwiązanie opiera się na ekologicznych komponentach.

 

Nagrodzono również "Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących" współautorstwa Łukasza Kolmana z Politechniki Rzeszowskiej. To laska z zainstalowanymi czujnikami odbiciowymi, które skanują przestrzeń. Urządzenie informuje użytkownika o przeszkodzie sygnałem dźwiękowym – staje się on szybszy, gdy osoba znajduje najbliżej przeszkody.

 

Michał Skrzyniarz z Politechniki Świętokrzyskiej jest współautorem "Głowicy pomiarowej do pomiaru przemieszczeń względnych", który znajduje zastosowanie w optymalizacji i sterowaniu procesem toczenia, na obrabiarkach sterownych numerycznie.

 

Wśród laureatów konkursu znaleźli się również Arkadiusz Szczepanek i Wojciech Żdżarski z Uniwersytetu Warszawskiego - współautorzy "Systemu chroniącego kierowców przed zaśnięciem i badający koncentrację w trakcie jazdy". System nie wykrywa faktu zaśnięcia kierowcy, lecz określa u niego prawdopodobieństwo spadku koncentracji lub nadmiernego zmęczenia podczas jazdy – sygnalizuje je przed krytycznym momentem. Jest to możliwe dzięki konwersji 14 wielkości fizycznych (takich jak parametry biometryczne, aktywność kierowcy, czynniki otoczenia) na język matematyki, za pomocą autorskich algorytmów. Wynalazek można zamontować na szybie samochodu.

 

Przyznano także osiem wyróżnień i siedem nagród specjalnych, ufundowanych m. in. przez marszałka województwa świętokrzyskiego, prezesa Urzędu Patentowego RP i rektora PŚ.

 

Nagroda główna to pobyt i udział twórców rozwiązań w 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie, która odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Sfinansowane będą koszty organizacji stoiska wystawienniczego oraz podróży i pobytu młodych wynalazców w Szwajcarii.

 

Wyniki konkursu będą opublikowane na stronie internetowej: www.cowi.tu.kielce.pl

 

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom ma mieć miejsce za kilka miesięcy w Urzędzie Patentowym RP.

 

Celem przedsięwzięcia jest inspirowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w pracach badawczo-rozwojowych i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Konkurs ma także za zadanie zachęcenie studentów do korzystania z ochrony prawa własności przemysłowej.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Patentowego RP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Do siedmiu edycji konkursu "Student-wynalazca" zgłoszono już 529 rozwiązań. Na genewskich wystawach, ich pomysłodawcy zdobyli 11 złotych, 11 srebrnych i trzy brązowe medale oraz 13 nagród specjalnych.

 

Pomysłu uczestników przedsięwzięcia są promowane przez rejestrację w Bazie Danych Studenckich Wynalazków, na stronie www.wynalazca.tu.kielce.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ban/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi