Strona główna Aktualności
Świat

Zmiana diety może pomóc w leczeniu depresji

10.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Spożywanie większej ilości zdrowych produktów i ograniczenie konsumpcji tych szkodliwych sprzyja remisji objawów depresji – czytamy w czasopiśmie „BMC Medicine”.

Naukowcy z Deakin University (Australia) wykazali, że przestawienie się na zdrowy styl żywienia może stanowić skuteczny sposób leczenia depresji, a przynajmniej pomóc w złagodzeniu symptomów choroby.

 

"Już od jakiegoś czasu wiemy, że istnieje silny związek pomiędzy jakością diety a ryzykiem zachorowania na depresję. Jednak jest to pierwsze badanie, które bezpośrednio sprawdza, czy poprawa jakości diety wpływa na polepszenie stanu zdrowotnego pacjentów z kliniczną depresją" – mówi koordynatorka przedsięwzięcia prof. Felice Jacka.

 

Badanie trwało trzy miesiące. Uczestnicy (osoby cierpiące na depresję) zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała wsparcie społeczne, druga korzystała z porad profesjonalnego dietetyka.

 

Interwencja dietetyka polegała na zachęceniu pacjentów do spożywania większej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, chudego czerwonego mięsa, oliwy z oliwek i orzechów oraz unikania słodyczy, słodkich napojów, produktów przetworzonych, fast-foodów i smażonych przysmaków.

 

Rezultaty badania pokazały, że pacjenci z grupy dietetycznej uzyskiwali znacznie lepsze efekty zdrowotne, niż pacjenci z grupy wsparcia. W ciągu 12 tygodni zaobserwowano remisję objawów u jednej trzeciej z nich. W grupie wsparcia poprawy stanu zdrowia doświadczyło jedynie 8 proc. uczestników.

 

"Rezultatów nie można było wytłumaczyć zmianami masy ciała lub aktywności fizycznej – były ściśle powiązane ze zmianami diety. Osoby, które sumiennie stosowały się do zaleceń dietetyka, osiągały najlepsze efekty" – komentuje Jacka.

 

Autorzy badania (http://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-017-0791-y) przekonują, że dobrym pomysłem na przyszłość byłoby włączanie do zespołów zajmujących się opieką nad pacjentami z depresją wykwalifikowanych dietetyków. (PAP)

 

ooo/ zan/

Tagi: depresja
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi