Strona główna Aktualności

192 nietoperze hibernuje w piwniczkach Suwalskiego Parku Krajobrazowego

09.02.2017 Ekologia

Fot. Fotolia

W tym roku w piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach w Suwalskim Parku Krajobrazowym (Podlaskie) hibernuje 192 nietoperze rzadkich gatunków - wynika z danych parku. W tym roku liczeniu nietoperzy sprzyjała pogoda.

Nietoperze w większości zimują w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach. W tym roku kontrolę przeprowadzono w 21 takich piwniczkach - poinformował w środę park.

 

Jak powiedziała PAP dyrektorka Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska, w tym roku liczenie objęło więcej piwniczek, bo w ramach projektu wyremontowano pięć nowych. Dodała, że pracownicy zauważają, że w piwniczkach zimuje coraz więcej nietoperzy. Jednak nie ma badań, które wyjaśniałyby, dlaczego tak się dzieje - dodała.

 

Dyrektor mówiła, że pogoda sprzyjała w tym roku liczeniu nietoperzy, nie było problemu z dostaniem się do piwniczek. Choć - jak zauważyła - nie wszystkie nietoperze wpadły w pełną hibernację ze względu na dość ciepłą zimę. Dodała, że niektóre nietoperze drzemały i były od czasu do czasu aktywne. Dodała, że z zimowego snu wybudzą się całkowicie wiosną - przy dodatniej temperaturze i kiedy pojawią się owady.

 

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w parku hibernuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek oraz nocek Natterera. Najliczniej występował nocek rudy - 74 osobników, najrzadziej nocek Natterera - 10 osobników. Z wyliczeń parku wynika, że średnio na jedną piwniczkę przypadało ponad dziewięć osobników. Nie wiadomo, ile nietoperzy zimuje w całym parku.

 

Piwniczki, w których zimują nietoperze - jak podaje park - nie mogą przemarzać, ale nie mogą też być za ciepłe i nie powinno być w nich też przeciągów. Powinny przede wszystkim zapewniać odpowiednie schronienie np. poprzez szczeliny między kamieniami i w stropie. W niektórych piwniczkach zostały ustawione cegły tzw. dziurawki, w których chętnie chowają się nietoperze.

 

Świerubska powiedziała, że piwniczki to dobry sposób na ochronę nietoperzy i stwarzanie im dobrych warunków bytowych. Zauważyła, że we współczesnym budownictwie jest coraz mniej miejsc, gdzie mogą schronić się nietoperze. Stąd - jak dodała - tak ważne jest przygotowywanie piwniczek.

 

Latem można spotkać w parku aż dziewięć gatunków tych ssaków, chodzi m.in. o nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa k. Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 200 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

 

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

swi/ kow/ amac/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi