Strona główna Aktualności
Uczelnie

Resort nauki: nie zamierzamy wprowadzać opłat za studia

09.02.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki

Fot. Fotolia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia - zapewniła w czwartek PAP rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada. Odniosła się tym samym do propozycji jednego z zespołów, które pracowały nad założeniami nowej ustawy dot. uczelni.

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które otrzymały granty na opracowanie i skonsultowanie założeń do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). 31 stycznia do MNiSW wpłynęły projekty przygotowane przez te trzy zespoły.

 

Zaniepokojenie w środowisku akademickim wywołała propozycja grupy prof. Huberta Izdebskiego, która przewiduje możliwość wprowadzenia odpłatności za studia - zwłaszcza na studiach o profilu zawodowym (byłyby to tzw. kierunki nieregulowane).

 

"Chciałam bardzo mocno podkreślić, że chociaż jeden z zespołów zawarł w swoim projekcie propozycję odpłatności za studia, to ministerstwo takich rozwiązań wprowadzać nie będzie. Takich pomysłów w resorcie nie ma. Zgodnie z artykułem Konstytucji RP 70 ust. 2. nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna" - zapewniła w rozmowie z PAP Katarzyna Zawada.

 

Podkreśliła, że projekty założeń do nowej ustawy to propozycje zespołów, a nie resortu nauki. "Zapoznamy się z tymi projektami. Do wszystkich propozycji podchodzimy bardzo poważnie, ale to nie znaczy, że ze wszystkich skorzystamy" - wyjaśniła.

 

Ministerstwo już udostępniło na swojej stronie internetowej wyniki prac zespołów. "Jednak oficjalna prezentacja tych założeń, które znajdują się w projektach zespołów, nastąpi podczas jednej z konferencji w ramach Narodowego Kongresu Nauki - 1 marca na Politechnice Warszawskiej. Tam środowisko naukowe i przedstawiciele ministerstwa będą o tych propozycjach pierwszy raz oficjalnie dyskutować" - zapowiedziała rzecznik MNiSW.

 

Szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował jednak w środę w radiu TOK FM, że jego zdaniem studia medyczne powinny być płatne. "Taka odpłatność powinna być wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100 proc. kosztów, ale potem trzeba byłoby te stypendia odpracować przez kilka lat. Albo jeżeli młody lekarz chce wyjechać za granicę, niech zwróci stypendium" - powiedział Gowin na antenie radia TOK FM.

 

"Mogę zapewnić, że tematu odpłatności za studia medyczne nie będziemy podejmować w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym" - powiedziała PAP Katarzyna Zawada. Dodała, że wicepremier Gowin "podkreśla, że sytuacja, która ma miejsce - emigracja młodych lekarzy zagranicę jest zjawiskiem niekorzystnym". "Jednak szukanie rozwiązań w tym zakresie należy do Ministerstwa Zdrowia. To ono musiałoby wyjść z inicjatywą, przygotować rozwiązania i skonsultować je z nami" - zaznaczyła.

 

Resort zdrowia w czwartek poinformował PAP, że nie jest krytyczny wobec propozycji odpłatności za studia medyczne, pomysł ten wymaga jednak analiz.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

 

lt/ agt/

Tagi: mnisw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi