Strona główna Aktualności
Uczelnie

Resort nauki: nie zamierzamy wprowadzać opłat za studia

09.02.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki

Fot. Fotolia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia - zapewniła w czwartek PAP rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada. Odniosła się tym samym do propozycji jednego z zespołów, które pracowały nad założeniami nowej ustawy dot. uczelni.

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które otrzymały granty na opracowanie i skonsultowanie założeń do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). 31 stycznia do MNiSW wpłynęły projekty przygotowane przez te trzy zespoły.

 

Zaniepokojenie w środowisku akademickim wywołała propozycja grupy prof. Huberta Izdebskiego, która przewiduje możliwość wprowadzenia odpłatności za studia - zwłaszcza na studiach o profilu zawodowym (byłyby to tzw. kierunki nieregulowane).

 

"Chciałam bardzo mocno podkreślić, że chociaż jeden z zespołów zawarł w swoim projekcie propozycję odpłatności za studia, to ministerstwo takich rozwiązań wprowadzać nie będzie. Takich pomysłów w resorcie nie ma. Zgodnie z artykułem Konstytucji RP 70 ust. 2. nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna" - zapewniła w rozmowie z PAP Katarzyna Zawada.

 

Podkreśliła, że projekty założeń do nowej ustawy to propozycje zespołów, a nie resortu nauki. "Zapoznamy się z tymi projektami. Do wszystkich propozycji podchodzimy bardzo poważnie, ale to nie znaczy, że ze wszystkich skorzystamy" - wyjaśniła.

 

Ministerstwo już udostępniło na swojej stronie internetowej wyniki prac zespołów. "Jednak oficjalna prezentacja tych założeń, które znajdują się w projektach zespołów, nastąpi podczas jednej z konferencji w ramach Narodowego Kongresu Nauki - 1 marca na Politechnice Warszawskiej. Tam środowisko naukowe i przedstawiciele ministerstwa będą o tych propozycjach pierwszy raz oficjalnie dyskutować" - zapowiedziała rzecznik MNiSW.

 

Szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował jednak w środę w radiu TOK FM, że jego zdaniem studia medyczne powinny być płatne. "Taka odpłatność powinna być wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100 proc. kosztów, ale potem trzeba byłoby te stypendia odpracować przez kilka lat. Albo jeżeli młody lekarz chce wyjechać za granicę, niech zwróci stypendium" - powiedział Gowin na antenie radia TOK FM.

 

"Mogę zapewnić, że tematu odpłatności za studia medyczne nie będziemy podejmować w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym" - powiedziała PAP Katarzyna Zawada. Dodała, że wicepremier Gowin "podkreśla, że sytuacja, która ma miejsce - emigracja młodych lekarzy zagranicę jest zjawiskiem niekorzystnym". "Jednak szukanie rozwiązań w tym zakresie należy do Ministerstwa Zdrowia. To ono musiałoby wyjść z inicjatywą, przygotować rozwiązania i skonsultować je z nami" - zaznaczyła.

 

Resort zdrowia w czwartek poinformował PAP, że nie jest krytyczny wobec propozycji odpłatności za studia medyczne, pomysł ten wymaga jednak analiz.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

 

lt/ agt/

Tagi: mnisw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi