Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Toruń/ Zmarł wybitny historyk prof. Andrzej Tomczak

10.02.2017 Historia i kultura, Ludzie Nauki

Na zdjęciu prof. Andrzej Tomczak. Fot. Andrzej Romański/ UMK

Zmarł prof. Andrzej Tomczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wybitny znawca historii nowożytnej i archiwistyki; miał 94 lata - poinformował w czwartek rzecznik uczelni dr hab. Marcin Czyżniewski.

Tomczak urodził się 12 września 1922 r. w Biesiekierzu (Łódzkie). Naukę w Liceum Humanistycznym przerwała mu druga wojna światową, ale kontynuował ją na tajnych kompletach. Działał w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Po zdaniu matury sam uczył młodzież w konspiracyjnym gimnazjum.

 

W 1945 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim, jednak z powodu działalności konspiracyjnej szybko znalazł się pod obserwacją UB. Po roku za swoim mistrzem prof. Ludwikiem Kolankowskim, przeniósł się do Torunia. Studia łączył z pracą na stanowisku asystenta i działalnością na rzecz wciąż organizującego się uniwersytetu m.in. przywoził z ziem zachodnich książki dla uczelnianej biblioteki.

 

Po uzyskaniu doktoratu władze polityczne zmusiły go do opuszczenia UMK. Wrócił do Łodzi, gdzie podjął pracę w Wojewódzkim Archiwum Państwowym. Po zmianach politycznych w kraju, w 1957 r. wrócił do Torunia i podjął pracę w Katedrze Archiwistyki i Nauk Pomocniczych. W 1964 r. uzyskał habilitację, a wkrótce objął kierownictwo specjalizacji archiwistycznej na Wydziale Humanistycznym.

 

Dzięki zaangażowaniu prof. Tomczaka i licznym kontaktom naukowym z uczelniami i archiwami w Polsce i za granicą archiwistyka stała się jednym z filarów toruńskiej szkoły historycznej. Na początku lat 70. zeszłego wieku Instytut Historii stał się Instytutem Historii i Archiwistyki, jedyną wówczas taką jednostką w kraju.

 

W 1974 r. Tomczak uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1981 r. profesora zwyczajnego. Na emeryturę przeszedł w 1992 r., wciąż jednak aktywnie prowadząc badania naukowe i zajęcia ze studentami.

 

Dorobek naukowy profesora liczy ponad 350 pozycji dotyczących archiwistyki, w tym organizacji i historii archiwów, historii politycznej Polski w XVI w., geografii historycznej i kartografii. Szczególne miejsce wśród jego prac zajmuje "Zarys dziejów Archiwów Polskich".

 

Prof. Tomczak brał udział w seminariach organizowanych przez papieża Jana Pawła II w Castel Gandolfo.

 

Był członkiem m.in. Polskiej Akademii Umiejętności, Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Rady Archiwalnej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Aktywnie działał na rzecz upamiętnienia dziejów konspiracji w okresie II wojny, działał w Fundacji Archiwum Armii Krajowej, zasiadał w Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

 

W 2014 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, a w 2015 r. macierzysta uczelnia uhonorowała go szczególnym wyróżnieniem Convallaria Copernicana (Konwalia Kopernikańska).

 

Dziadek uczonego Kazimierz Twardowski (1866-1938) był wybitnym filozofem, profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a stryj Kazimierz Tomczak (1883-1967) był biskupem sufraganem łódzkim. (PAP)

 

rau/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi