Strona główna Aktualności
Świat

Badanie krwi może wykryć raka trzustki

16.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Dzięki nowemu badaniu krwi można wykryć raka trzustki we wczesnym stadium dając pacjentowi szansę przeżycia – informuje pismo „Nature Biomedical Engineering”.

Rak trzustki zwykle wykrywany jest zbyt późno – między innymi z powodu umiejscowienia tego narządu. Trudno przeprowadzić badanie obrazowe czy biopsję. Gdy pojawią się objawy, nowotwór jest już nieuleczalny. Podczas gdy pięć lat od rozpoznania raka piersi przeżywa 90 proc. pacjentek, w przypadku raka trzustki to tylko 5 proc.

 

Jedynym skutecznym sposobem leczenia tego nowotworu jest całkowite usunięcie go we wczesnej fazie – zanim pojawią się przerzuty. To właśnie ma umożliwić badanie krwi opracowane przez zespół Tony’ego Hu z Arizona State University w Tempe.

 

Podczas pilotażowego badania przeprowadzonego na 59 chorych, test pozwolił wykryć wczesnego raka trzustki w ponad 90 proc. przypadków. W badaniu wzięło udział również 48 zdrowych osób oraz 48 pacjentów z zapaleniem trzustki. To ostatnie w badaniu USG trudno odróżnić od raka - natomiast nowy test pozwalał znaleźć różnicę. Nowe badanie wykrywa we krwi specyficzne dla komórek raka trzustki zewnątrzkomórkowe pęcherzyki błonowe (extracellular vesicles, EV). Takie pęcherzyki wydziela większość komórek ciała. Trafiając do krwi, przekazują informacje innym komórkom.

 

Zespół Tony’ego Hu opracował złote nanocząsteczki, które selektywnie wiążą się z pęcherzykami wydzielanymi przez komórki raka. Przyłączenie zmienia optyczne właściwości nanocząsteczek, co pozwala wykryć raka trzustki.

 

Test szybko daje wyniki i jest - mimo wykorzystania złota - bardzo tani. Do jego przeprowadzenia wystarczy jedna tysięczna mililitra osocza krwi. Ponieważ jednak wartość testu wciąż nie została wszechstronnie sprawdzona, musi być weryfikowany za pomocą innych metod.

 

Zespół Hu zamierza przeprowadzić badania kliniczne na większą skalę. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości test mógłby być używany do badań przesiewowych na dużą skalę - podobnie jak mammografia w przypadku raka piersi czy badanie cytologiczne wykrywające raka szyjki macicy. Chodzi zwłaszcza o osoby szczególnie narażone na zachorowanie (na przykład mające przypadki zachorowań w rodzinie).

 

Według Hu test można by zastosować także do innych nowotworów wydzielających pęcherzyki zewnątrzkomórkowe. Zespół z Tempe prowadzi obecnie badania nad rakiem płuca oraz chłoniakiem. Można by wykrywać w ten sposób również choroby inne niż nowotwory, chociażby gruźlicę. (PAP)

 

pmw/ agt/

Tagi: rak trzustki , test
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi