24.06.2018
PL EN
11.02.2017 aktualizacja 11.02.2017

Milion złotych od miasta Opole na utworzenie kierunku lekarskiego

Prezydent miasta Opole Arkadiusz Wiśniewski przekazał w piątek władzom Uniwersytetu Opolskiego symboliczny czek na milion złotych. Pieniądze będą wykorzystane na budowę infrastruktury niezbędnej do prowadzenia kierunku medycznego.

Według zapewnień prezydenta Wiśniewskiego milion złotych to dopiero początek, a miasto przygotowuje się do dalszego wspierania uczelni. "Jak mawiał Napoleon - aby wygrać wojnę potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Chcemy, żeby uniwersytet wygrał tę wojnę. Wygrał przyszłość swoją i całego regionu" - podkreślił prezydent.

Planowany koszt powstania i wyposażenia Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego to 42 mln złotych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało uczelni promesę na 32 mln złotych. Samorząd województwa zamierza przekształcić Wojewódzkie Centrum Medyczne w szpital kliniczny. Pozostałe środki uczelnia zamierza uzyskać od samorządów i firm.

Na terenach uczelni rozpoczęły się już prace budowlane. Pierwsi studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego powinni rozpocząć zajęcia jesienią 2017 roku. Na chętnych do rozpoczęcia studiów na pierwszym roku czekać będzie 60 miejsc.

PAP - Nauka w Polsce

masz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2018