Strona główna Aktualności
Świat

Zmiany klimatu odpowiedzialne za różnorodność wśród koni

13.02.2017 Świat

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 06.04.2016

Zmiany klimatu i środowiska odpowiedzialne były za wykształcenie się dużej różnorodności wśród prehistorycznych koni – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Zmiany w obrębie środowiska naturalnego były czynnikiem ewolucyjnym, który zadecydował o pojawieniu się dużej różnorodności wśród koni w ciągu ostatnich 20 mln lat.

 

Zespół naukowców z Hiszpanii i Argentyny doszedł do tych konkluzji na podstawie analizy 140 gatunków koni, w większości wymarłych. Jest to zarazem podsumowanie kilkudziesięciu lat badań, prowadzonych przez różnych naukowców, badających prehistoryczne konie.

 

Ich wnioski pozostają zarazem w sprzeczności z jedną z klasycznych teorii, która głosi, że sukces ewolucyjny koni wynikał z kilku kluczowych adaptacji ewolucyjnych do życia na trawiastych równinach, które pojawiły się ok. 18 mln lat temu.

 

„Zgodnie z klasycznym punktem widzenia, konie wyewoluowały szybko, kiedy pojawiały się trawiaste równiny, wykształcając zęby bardziej odporne na twarde składniki diety zdominowanej przez trawy” - wyjaśnia członek zespołu, Juan L. Cantalapiedra z Museum fuer Naturkunde w Berlinie.

 

Miały również stać się większe, żeby móc efektywniej trawić pokarm o niskiej wartości odżywczej oraz jako w ramach obrony przed drapieżnikami.

 

Naukowcy podali jednak w wątpliwość fakt tak szybkiego wyewoluowania zębów i rozmiaru ciała. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, zmiany te zachodziły znacznie wolniej.

 

Zdaniem badaczy proces ten przebiegał inaczej, niż głosi klasyczna teoria. Było raczej tak, że środowiska, w których żyły konie, zróżnicowały się, doprowadzając do różnic morfologicznych wśród zwierząt. Stały się jak pofragmentowana mozaika, wymuszając na koniach dostosowanie się do lokalnych warunków.(PAP)

 

krx/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi