Strona główna Aktualności

Zmiany klimatu odpowiedzialne za różnorodność wśród koni

13.02.2017 Świat, Zagranica
Janów Podlaski, 06.04.2016. Konie w stadninie w Janowie Podlaskim, 6 bm. W nocy z 1 na 2 bm. w stadninie padła klacz Amra należąca do Shirley Watts. W ostatnich miesiącach to już trzeci przypadek padnięcia klaczy na skręt jelit. 17 marca br. padła, również należąca do Shirley Watts, klacz Preria. Wcześniej, w październiku ub. roku z tego samego powodu padła klacz Pianissima. To m.in. było powodem odwołania w połowie lutego br. długoletniego prezesa tej stadniny Marka Treli. Jak informował prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki, powodem dymisji była utrata zaufania oraz m.in. brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi w stadninie. O zgonie Amry została zawiadomiona prokuratura, która prowadzi śledztwo dotyczące przestępstwa niegospodarności, jakiego miały się dopuścić poprzednie władze stadniny. (wp/awol) PAP/Wojciech Pacewicz

PAP © 2016 / Wojciech Pacewicz

Zmiany klimatu i środowiska odpowiedzialne były za wykształcenie się dużej różnorodności wśród prehistorycznych koni – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Zmiany w obrębie środowiska naturalnego były czynnikiem ewolucyjnym, który zadecydował o pojawieniu się dużej różnorodności wśród koni w ciągu ostatnich 20 mln lat.

 

Zespół naukowców z Hiszpanii i Argentyny doszedł do tych konkluzji na podstawie analizy 140 gatunków koni, w większości wymarłych. Jest to zarazem podsumowanie kilkudziesięciu lat badań, prowadzonych przez różnych naukowców, badających prehistoryczne konie.

 

Ich wnioski pozostają zarazem w sprzeczności z jedną z klasycznych teorii, która głosi, że sukces ewolucyjny koni wynikał z kilku kluczowych adaptacji ewolucyjnych do życia na trawiastych równinach, które pojawiły się ok. 18 mln lat temu.

 

„Zgodnie z klasycznym punktem widzenia, konie wyewoluowały szybko, kiedy pojawiały się trawiaste równiny, wykształcając zęby bardziej odporne na twarde składniki diety zdominowanej przez trawy” - wyjaśnia członek zespołu, Juan L. Cantalapiedra z Museum fuer Naturkunde w Berlinie.

 

Miały również stać się większe, żeby móc efektywniej trawić pokarm o niskiej wartości odżywczej oraz jako w ramach obrony przed drapieżnikami.

 

Naukowcy podali jednak w wątpliwość fakt tak szybkiego wyewoluowania zębów i rozmiaru ciała. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, zmiany te zachodziły znacznie wolniej.

 

Zdaniem badaczy proces ten przebiegał inaczej, niż głosi klasyczna teoria. Było raczej tak, że środowiska, w których żyły konie, zróżnicowały się, doprowadzając do różnic morfologicznych wśród zwierząt. Stały się jak pofragmentowana mozaika, wymuszając na koniach dostosowanie się do lokalnych warunków.(PAP)

 

krx/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->