Strona główna Aktualności
Świat

Mechanizm fotosyntezy może być wcześniejszy niż sądzono

13.02.2017 Świat
Spała, 09.06.2013. Liście dębu w lesie koło Spały 9 bm. soa PAP/ Grzegorz Michałowski

Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski 09.06.2013

Mechanizm fotosyntezy, jednego z najbardziej procesów kluczowych dla istnienia życia na Ziemi, mógł pojawić się wcześniej, niż sądzono – informują naukowcy japońscy na łamach pisma „Nature Communications”.

Fotosynteza jest kluczowym dla życia na Ziemi procesem biologiczno-chemicznym, w którym pod wpływem światła i przy udziale m.in. dwutlenku węgla wytwarzane są związki organiczne oraz tlen jako produkt uboczny. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy ten proces pojawił się na Ziemi.

 

Zespół japońskich naukowców badał jednokomórkowy organizm o nazwie Methanospirillum hungatei. Przypuszcza się, że istniał on jeszcze zanim wyewoluował proces fotosyntezy. Badacze odkryli jednak, że zawiera on geny podobne do tych, jakie odgrywają rolę w fotosyntezie.

 

W trakcie dalszej analizy białek syntetyzowanych przez te geny oraz badania substancji w organizmie Methanospirillum, naukowcy zaobserwowali u niego prymitywny proces przypominający mechanizm metaboliczny w fotosyntezie, służący do wytworzenia takich związków organicznych, jak glukoza.

 

Wyniki badań mogą pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób proces fotosyntezy wyewoluował. Mogą także przyczynić do takiego zmodyfikowania roślin, żeby ten proces zoptymalizować.(PAP)

 

krx/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi