Strona główna Aktualności

Mechanizm fotosyntezy może być wcześniejszy niż sądzono

13.02.2017 Świat, Zagranica
Spała, 09.06.2013. Liście dębu w lesie koło Spały 9 bm. soa PAP/ Grzegorz Michałowski

PAP © 2016 / Grzegorz Michałowski

Mechanizm fotosyntezy, jednego z najbardziej procesów kluczowych dla istnienia życia na Ziemi, mógł pojawić się wcześniej, niż sądzono – informują naukowcy japońscy na łamach pisma „Nature Communications”.

Fotosynteza jest kluczowym dla życia na Ziemi procesem biologiczno-chemicznym, w którym pod wpływem światła i przy udziale m.in. dwutlenku węgla wytwarzane są związki organiczne oraz tlen jako produkt uboczny. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy ten proces pojawił się na Ziemi.

 

Zespół japońskich naukowców badał jednokomórkowy organizm o nazwie Methanospirillum hungatei. Przypuszcza się, że istniał on jeszcze zanim wyewoluował proces fotosyntezy. Badacze odkryli jednak, że zawiera on geny podobne do tych, jakie odgrywają rolę w fotosyntezie.

 

W trakcie dalszej analizy białek syntetyzowanych przez te geny oraz badania substancji w organizmie Methanospirillum, naukowcy zaobserwowali u niego prymitywny proces przypominający mechanizm metaboliczny w fotosyntezie, służący do wytworzenia takich związków organicznych, jak glukoza.

 

Wyniki badań mogą pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób proces fotosyntezy wyewoluował. Mogą także przyczynić do takiego zmodyfikowania roślin, żeby ten proces zoptymalizować.(PAP)

 

krx/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->