Strona główna Aktualności
Świat

Asymetryczny wzrok kałamarnic

17.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Głębinowe kałamarnice mają jedno oko większe, żeby lepiej widzieć, patrząc w górę – informuje pismo „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.

Odkryte ponad sto lat temu kałamarnice takie jak Histioteuthis heteropsis i Stigmatoteuthis dofleini od dawna intrygowały naukowców, ponieważ ich prawe oko jest typowej wielkości - okrągłe, błękitne i wklęsłe, zaś lewe- nieproporcjonalnie duże, żółtozielone - wygląda jak niewielki teleskop.

 

Kate Thomas, absolwentka Duke University w Karolinie Północnej przestudiowała 161 nagrań video, na których widoczne były Histioteuthis heteropsis lub rzadsza Stigmatoteuthis dofleini. Filmy zostały zarejestrowane w kalifornijskiej zatoce Monterey przez zdalnie sterowane łodzie podwodne w ciągu 26 lat.

 

Kałamarnice, o których mowa, żyją na głębokości od 200 do 1000 metrów, gdzie dociera niewiele niebieskawo zabarwionego światła. Na filmach widać, że pływają leniwie, zazwyczaj skierowane ogonem w górę, ale tak nachylone, że ich większe oko jest stale skierowane w kierunku nieba.

 

To pierwszy dowód, że oczy są przystosowane do patrzenia w różnych kierunkach. Większe, skierowane w górę, rozpoznaje sylwetki ewentualnej zdobyczy na tle słabego światła docierającego z nieba. Mniejsze spogląda w dół, by dostrzec bioluminescencyjne organizmy w ciemności poniżej.

 

Pomiary oczu oraz poziomu oświetlenia, na jaki są wystawione, wydają się potwierdzać to wyjaśnienie. O ile duże oko, patrząc w górę, ku światłu, widzi lepiej niż oko typowej wielkości, przy patrzeniu w dół nie ma pomiędzy nimi istotnej różnicy (a wytworzenie mniejszego oka "kosztuje" mniej zasobów). Zapewne "nierównookie" kałamarnice wyewoluowały, "inwestując" głównie w oko patrzące ku światłu.

 

Niektóre ze zjadanych przez kałamarnice ryb i krewetek mają świecący spód ciała, dzięki czemu są słabiej widoczne pod światło. Żółto zabarwiona soczewka większego oka może działać jak filtr zwiększający kontrast pomiędzy słabym niebieskawym światłem słonecznym a bioluminescencją zwierząt.

 

Kałamarnice z liczącego kilkanaście gatunków rodzaju Histioteuthis to jedyne dwustronnie symetryczne zwierzęta o bardzo różniących się budową oczach, jednak w głębinach nie brak przystosowań do niskiego poziomu światła. Są na przykład ryby z dużymi, skierowanymi w górę oczami oraz małymi, dodatkowymi oczami po bokach głowy, które pozwalają im zobaczyć bioluminescencję. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi