Strona główna Aktualności
Świat

Asymetryczny wzrok kałamarnic

17.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Głębinowe kałamarnice mają jedno oko większe, żeby lepiej widzieć, patrząc w górę – informuje pismo „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.

Odkryte ponad sto lat temu kałamarnice takie jak Histioteuthis heteropsis i Stigmatoteuthis dofleini od dawna intrygowały naukowców, ponieważ ich prawe oko jest typowej wielkości - okrągłe, błękitne i wklęsłe, zaś lewe- nieproporcjonalnie duże, żółtozielone - wygląda jak niewielki teleskop.

 

Kate Thomas, absolwentka Duke University w Karolinie Północnej przestudiowała 161 nagrań video, na których widoczne były Histioteuthis heteropsis lub rzadsza Stigmatoteuthis dofleini. Filmy zostały zarejestrowane w kalifornijskiej zatoce Monterey przez zdalnie sterowane łodzie podwodne w ciągu 26 lat.

 

Kałamarnice, o których mowa, żyją na głębokości od 200 do 1000 metrów, gdzie dociera niewiele niebieskawo zabarwionego światła. Na filmach widać, że pływają leniwie, zazwyczaj skierowane ogonem w górę, ale tak nachylone, że ich większe oko jest stale skierowane w kierunku nieba.

 

To pierwszy dowód, że oczy są przystosowane do patrzenia w różnych kierunkach. Większe, skierowane w górę, rozpoznaje sylwetki ewentualnej zdobyczy na tle słabego światła docierającego z nieba. Mniejsze spogląda w dół, by dostrzec bioluminescencyjne organizmy w ciemności poniżej.

 

Pomiary oczu oraz poziomu oświetlenia, na jaki są wystawione, wydają się potwierdzać to wyjaśnienie. O ile duże oko, patrząc w górę, ku światłu, widzi lepiej niż oko typowej wielkości, przy patrzeniu w dół nie ma pomiędzy nimi istotnej różnicy (a wytworzenie mniejszego oka "kosztuje" mniej zasobów). Zapewne "nierównookie" kałamarnice wyewoluowały, "inwestując" głównie w oko patrzące ku światłu.

 

Niektóre ze zjadanych przez kałamarnice ryb i krewetek mają świecący spód ciała, dzięki czemu są słabiej widoczne pod światło. Żółto zabarwiona soczewka większego oka może działać jak filtr zwiększający kontrast pomiędzy słabym niebieskawym światłem słonecznym a bioluminescencją zwierząt.

 

Kałamarnice z liczącego kilkanaście gatunków rodzaju Histioteuthis to jedyne dwustronnie symetryczne zwierzęta o bardzo różniących się budową oczach, jednak w głębinach nie brak przystosowań do niskiego poziomu światła. Są na przykład ryby z dużymi, skierowanymi w górę oczami oraz małymi, dodatkowymi oczami po bokach głowy, które pozwalają im zobaczyć bioluminescencję. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi