Strona główna Aktualności
Świat

Nosząc mundur policyjny, inaczej postrzegasz ludzi

17.02.2017 Świat
Płock, 09.10.2015. Policja. (mb/awol) PAP Marcin Bednarski

PAP © 2017 / Marcin Bednarski

Zakładając mundur policjanta, automatycznie zaczynamy inaczej postrzegać ludzi, zwłaszcza tych o niższym statusie społecznym – wynika z eksperymentu kanadyjskich naukowców. Noszenie symbolizującego władzę stroju zmienia sposób, w jaki nasz mózg przetwarza informacje.

Psycholodzy z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster w Hamilton zbadali, w jaki sposób uniform noszony przez policjantów może wpływać na stereotypy i postrzeganie przez nich drugiego człowieka. Wyniki badań opublikowano w periodyku naukowym ”Frontiers in Psychology”.

 

Przeprowadzono serię eksperymentów, podczas niektórych uczestnicy (studenci uniwersytetu) nosili strój podobny do munduru policyjnego. "Chcieliśmy sprawdzić, czy mundur sam w sobie ma dużą siłę oddziaływania, niezależnie od wszystkich innych aspektów policyjnej subkultury, przeszkolenia czy doświadczenia zawodowego” – wyjaśnia główny autor badania, profesor psychologii i neurologii Sukhvinder Obhi.

 

Jeden z eksperymentów polegał na zidentyfikowaniu prostego kształtu na ekranie komputera. Uczestników rozpraszały jednak pojawiające się zdjęcia: twarzy męskich (białych lub czarnych) oraz osób ubranych w garnitury lub w bluzy z kapturem. Badacze śledzili i analizowali czas reakcji uczestników, aby porównać, na jak długo poszczególne zdjęcia odwracały ich uwagę od zadania.

 

Okazało się, że największą uwagę badanych przyciągały zdjęcia osób noszących bluzy z kapturem. Wskazywał na to wyraźnie wolniejszy czas ich reakcji. Co ciekawe, uprzedzenie wobec bluz z kapturem pojawiało się tylko wtedy, gdy uczestnicy mieli na sobie mundur policyjny.

 

Co z kolei zaskoczyło badaczy? Nie zaobserwowali żadnej różnicy w czasie reakcji ani widocznej oznaki rasowych uprzedzeń, kiedy na ekranach migały białe lub czarne twarze. Wcześniejsze badania, głównie w Stanach Zjednoczonych, wskazywały bowiem, że wiele osób utożsamia Afroamerykanów z przestępczością. Według Obhiego może to potencjalnie dowodzić różnicy między społeczeństwem amerykańskim i kanadyjskim.

 

”Wiemy, że ubiór niesie z sobą ukryte znaczenie i że bluza z kapturem stała się w pewnym stopniu symbolem niższego statusu społecznego oraz młodzieży miejskiej” – mówi Obhi. Istnieje stereotyp, który łączy ten strój z przestępczością i przemocą, i ten stereotyp mógł zostać wzmocniony poprzez założenie munduru policyjnego, tłumaczy naukowiec. To z kolei przyczyniło się do zaobserwowanych zmian w reakcjach u badanych osób.

 

To szczególnie ważne w przypadku policjantów, którzy mogą podświadomie postrzegać zagrożenie tam, gdzie go nie ma, i na odwrót – podkreśla naukowiec.

 

Badacze planują kontynuację badań nad wpływem munduru na percepcję noszących go funkcjonariuszy w Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich latach zaostrzała się publiczna debata o uprzedzeniach rasowych policjantów. (PAP)

 

dwo/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi