Strona główna Aktualności
Świat

Nosząc mundur policyjny, inaczej postrzegasz ludzi

17.02.2017 Świat
Płock, 09.10.2015. Policja. (mb/awol) PAP Marcin Bednarski

PAP © 2017 / Marcin Bednarski

Zakładając mundur policjanta, automatycznie zaczynamy inaczej postrzegać ludzi, zwłaszcza tych o niższym statusie społecznym – wynika z eksperymentu kanadyjskich naukowców. Noszenie symbolizującego władzę stroju zmienia sposób, w jaki nasz mózg przetwarza informacje.

Psycholodzy z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster w Hamilton zbadali, w jaki sposób uniform noszony przez policjantów może wpływać na stereotypy i postrzeganie przez nich drugiego człowieka. Wyniki badań opublikowano w periodyku naukowym ”Frontiers in Psychology”.

 

Przeprowadzono serię eksperymentów, podczas niektórych uczestnicy (studenci uniwersytetu) nosili strój podobny do munduru policyjnego. "Chcieliśmy sprawdzić, czy mundur sam w sobie ma dużą siłę oddziaływania, niezależnie od wszystkich innych aspektów policyjnej subkultury, przeszkolenia czy doświadczenia zawodowego” – wyjaśnia główny autor badania, profesor psychologii i neurologii Sukhvinder Obhi.

 

Jeden z eksperymentów polegał na zidentyfikowaniu prostego kształtu na ekranie komputera. Uczestników rozpraszały jednak pojawiające się zdjęcia: twarzy męskich (białych lub czarnych) oraz osób ubranych w garnitury lub w bluzy z kapturem. Badacze śledzili i analizowali czas reakcji uczestników, aby porównać, na jak długo poszczególne zdjęcia odwracały ich uwagę od zadania.

 

Okazało się, że największą uwagę badanych przyciągały zdjęcia osób noszących bluzy z kapturem. Wskazywał na to wyraźnie wolniejszy czas ich reakcji. Co ciekawe, uprzedzenie wobec bluz z kapturem pojawiało się tylko wtedy, gdy uczestnicy mieli na sobie mundur policyjny.

 

Co z kolei zaskoczyło badaczy? Nie zaobserwowali żadnej różnicy w czasie reakcji ani widocznej oznaki rasowych uprzedzeń, kiedy na ekranach migały białe lub czarne twarze. Wcześniejsze badania, głównie w Stanach Zjednoczonych, wskazywały bowiem, że wiele osób utożsamia Afroamerykanów z przestępczością. Według Obhiego może to potencjalnie dowodzić różnicy między społeczeństwem amerykańskim i kanadyjskim.

 

”Wiemy, że ubiór niesie z sobą ukryte znaczenie i że bluza z kapturem stała się w pewnym stopniu symbolem niższego statusu społecznego oraz młodzieży miejskiej” – mówi Obhi. Istnieje stereotyp, który łączy ten strój z przestępczością i przemocą, i ten stereotyp mógł zostać wzmocniony poprzez założenie munduru policyjnego, tłumaczy naukowiec. To z kolei przyczyniło się do zaobserwowanych zmian w reakcjach u badanych osób.

 

To szczególnie ważne w przypadku policjantów, którzy mogą podświadomie postrzegać zagrożenie tam, gdzie go nie ma, i na odwrót – podkreśla naukowiec.

 

Badacze planują kontynuację badań nad wpływem munduru na percepcję noszących go funkcjonariuszy w Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich latach zaostrzała się publiczna debata o uprzedzeniach rasowych policjantów. (PAP)

 

dwo/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->