Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.02.2017 aktualizacja 19.02.2017

Muchy uwodzą trzepotem skrzydeł

Samce muchy zielonej oceniają atrakcyjność potencjalnych partnerek na podstawie częstotliwości, z jaką odbijają one skrzydłami promienie słoneczne – czytamy na łamach czasopisma „BMC Biology”.

"Nasze badanie opisuje nowy model komunikacji seksualnej pomiędzy owadami, która może być powszechna w królestwie zwierząt. Regulując częstotliwość uderzeń skrzydłami, a w związku z tym częstotliwość sygnałów świetlnych, muchy efektywnie przekazują innym osobnikom informacje na temat swojej płci, wieku i gotowości do prokreacji” – mówi jeden z autorów badania dr Gerhard Gries z Uniwersytetu Simona Frasera (Kanada).

Badacze filmowali muchy zielone z gatunku Lucilia sericata w różnych warunkach oświetleniowych.

Zaobserwowali, że samce owadów były najbardziej zainteresowane samicami, które trzepotały skrzydłami z częstotliwością 178 Hz (charakterystyczną dla młodych, dostępnych osobników płci żeńskiej). Dużo mniejszą uwagę zwracały z kolei na inne muchy odbijające światło z częstotliwością 212 Hz (młode samce), 235 Hz (stare samice) i 266 Hz (stare samce).

W pochmurne dni lub w przyciemnionym pomieszczeniu aktywność seksualna zwierząt zamierała.

„Ustaliliśmy, że w pochmurne dni błyski świetlne odbijane przez skrzydła latających samic nie były widoczne, co tłumaczy, dlaczego w takie dni aktywność seksualna much znacząco spadała” – tłumaczy dr Gries.

Naukowcy wykazali ponadto, że samce much zielonych zdradzały zainteresowanie błyskami lampy LED, jeśli tylko migotała ona z odpowiednią częstotliwością. Sugeruje to, że dla owadów z tego gatunku częstotliwość trzepotu skrzydeł (oraz sygnałów świetlnych) stanowi najskuteczniejszy wabik.

„Planujemy teraz sprawdzić, jak bardzo rozpowszechnione jest to zjawisko wśród innych much lub owadów. Wyniki naszego badania mogą być także wykorzystane do opracowania efektywnych metod wabienia i chwytania uciążliwych much w środowisku miejskim” – dodaje dr Gries.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: https://bmcbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12915-016-0342-6(PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024