Strona główna Aktualności
Granty i stypendia

Ponad 270 mln zł na badania naukowe w Polsce od FNP

16.02.2017 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Ponad 270 mln zł zamierza przeznaczyć w tym roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) na wsparcie badań prowadzonych przez naukowców w Polsce. Ponad połowa tej kwoty zasili budżet programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), w ramach którego powstaną autonomiczne centra doskonałości.

Prowadzony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 2015 r. program MAB ma umożliwić stworzenie wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej ośrodków naukowych. Na jego realizację FNP w 2017 roku przeznaczy ponad połowę wszystkich środków na badania prowadzone przez naukowców w Polsce, czyli ponad 135 mln zł.

 

Adresatami programu MAB są wybitni uczeni z Polski i z zagranicy, którzy chcą kierować projektem i zarządzać całą jednostką w pierwszym okresie jej istnienia. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku i zrealizowania projektu MAB jest współpraca z renomowanym ośrodkiem badawczym z zagranicy.

 

"Program Międzynarodowe Agendy Badawcze daje szansę na stworzenie w Polsce nowej jakości w uprawianiu nauki, wspieranie innowacyjności i na powstanie nowych miejsc pracy dla najlepszych uczonych. Projekt odniesie sukces tylko wtedy, gdy nowe instytucje naukowe tworzone będą wokół uczonych o znaczącym dorobku naukowym, we współpracy ze strategicznymi partnerami z zagranicy" – mówi prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - prof. Maciej Żylicz.

 

Trzeci konkurs w programie zostanie ogłoszony w kwietniu br. Na złożenie wniosku naukowcy będą mieli czas do końca czerwca. Sugerowana wysokość finansowania MAB na pięć lat to około 35 mln zł, z możliwością powiększenia. Łączny budżet projektu wynosi ponad 526 mln zł. Środki te umożliwią powstanie do 10 jednostek realizujących MAB w Polsce wyłonionych w czterech konkursach.

 

Najwięcej środków w 2017 roku FNP zamierza przeznaczyć na tworzenie zespołów badawczych. Ze środków tych mogą skorzystać zarówno doświadczeni badacze, chcący realizować przełomowe w skali międzynarodowej badania naukowe w programie TEAM, jak i młodzi doktorzy, którzy mogą ubiegać się o wsparcie na stworzenie pierwszego zespołu w programie FIRST TEAM. Specjalną ofertę skierowano także do naukowców, którzy mają duże doświadczenie we wdrażaniu wyników badań naukowych. Z myślą o nich powstały programy TEAM-TECH oraz TEAM-TECH CORE FACILITY.

 

W programie POWROTY Fundacja zamiera też ułatwić młodym doktorom powrót do pracy naukowej po przerwie związanej z rodzicielstwem lub pracą poza nauką. W ramach programu HOMING oferowane są natomiast granty na staże podoktorskie dla badaczy chcących wrócić lub przyjechać do Polski z zagranicy. Konkursy w tych programach będą ogłaszane do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku.

 

Najmłodsi i najzdolniejsi badacze reprezentujący wszystkie dziedziny nauki będą mogli ubiegać się o stypendia w programie START, którego celem jest wsparcie finansowe młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej, tak aby mogli oni w pełni poświęcić się pracy naukowej.

 

Z kolei autorzy zainteresowani opublikowaniem swoich prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych będą mogli składać wnioski w programie MONOGRAFIE. Finansowanie obejmuje koszty wydania pracy w serii MONOGRAFIE FNP oraz honorarium dla autora.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Tagi: fnp
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi