Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
16.02.2017 aktualizacja 16.02.2017

Nowy symulator nawigacyjny w Akademii Morskiej w Szczecinie

Jeden z najnowocześniejszych symulatorów nawigacyjno-radarowych z systemem wizyjnym został zakupiony przez Akademię Morską w Szczecinie. Studenci Wydziału Nawigacyjnego będą się na nim uczyć m.in., jak zachować się podczas kolizji statków, awarii czy holowania jednostek.

Symulator Polaris 7.5 składa się z konsoli instruktorskiej oraz czterech mostków nawigacyjnych, które odwzorowują systemy wykorzystywane na nowoczesnych statkach. „Sprzęt wyposażony jest w system wizyjny, dzięki czemu nawigator może obserwować to, co dzieje się za bulajami mostka” - powiedział w rozmowie z PAP dr. inż. Wiesław Juszkiewicz z Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie. Jak zaznaczył, możliwa jest symulacja warunków atmosferycznych na zewnątrz statku, w tym natężenie mgły czy siłę sztormu.

„Szkolenia możemy prowadzić na 15 modelach akwenów, które są strategiczne z punktu widzenia nawigacji. Cieśnina Gibraltarska czy Cieśniny Duńskie to miejsca, gdzie najczęściej spotykają się statki” - podkreślił.

Juszkiewicz dodał, że na symulatorze możliwe jest przeprowadzanie praktycznych zajęć z podejmowania decyzji w sytuacji kolizji statków, awarii jednostki czy prowadzenia akcji ratunkowych, kiedy człowiek znajdzie się za burtą. „Symulacje możemy przeprowadzać na 20 modelach statków własnych, od dużych tankowców po mniejsze jednostki, oraz na 30 modelach dodatkowych, które imitują jachty czy promy” - wyjaśnił.

Symulator będzie wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych, na których szkolić się będzie ponad 700 studentów nawigacji. Urządzenie będzie także używane do prac badawczych prowadzonych na Akademii Morskiej. „Posiadamy cztery oddzielne mostki, na których możemy prowadzić równocześnie przejazdy czterech pilotów wprowadzających statek do określonego portu. Dzięki temu możemy określić potrzebę przebudowy danego portu, redy czy toru podejściowego” - powiedział Juszkiewicz.

Jak dodał, nowy symulator jest w pełni kompatybilny z wcześniej zakupionym sprzętem, co umożliwi połączenie obu systemów i zwiększy zakres szkoleniowy do siedmiu mostków. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie ćwiczeń z operacji portowych, m.in. holowania jednostek czy dopychania do nabrzeża.

Symulator zakupiony przez Akademię Morską w Szczecinie kosztował 1,5 mln zł i zastąpił najstarsze tego typu urządzenia na uczelni, które miało 30 lat.

PAP - Nauka w Polsce

mzb/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024