Strona główna Aktualności
Uczelnie

Koreańczycy szlifują znajomość polskiego i polskich tańców ludowych

16.02.2017 Uczelnie
Koszęcin, 21.09.2012. Koncert w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, podczas inauguracji nowego sezonu artystycznego i jubileuszu 60-lecia zespołu. Koncert odbył się 21 bm. w Koszęcinie. (wd/soa ) PAP/Waldemar Deska

PAP © 2017 / Waldemar Deska

Warsztaty taneczne i wokalne oraz intensywny kurs języka polskiego – to plan zajęć goszczącej właśnie w Koszęcinie (Śląskie) grupy koreańskich studentów z filologii polskiej z Koreańskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych w Seulu.

Zagraniczni goście są członkami koreańskiego zespołu „Mazurka", specjalizującego się w wykonywaniu polskich pieśni i tańców.

 

Jak poinformował w środę Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. prof. St. Hadyny, pobyt Koreańczyków w Polsce odbywa się w ramach projektu „Śląsk dla Mazurka”, dofinansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W koszęcińskiej siedzibie „Śląska” studenci doskonalą swoje umiejętności taneczno-wokalne, ćwiczą dykcję i recytację, mają zajęcia z wizażu i ruchu scenicznego oraz warsztaty regionalne ze znajomości strojów i kostiumów scenicznych.

 

Studenci uczestniczą też w zajęciach organizowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajęcia obejmują najważniejsze elementy gramatyczne oraz komunikacyjne z wykorzystaniem tekstów najpopularniejszych polskich piosenek i pieśni ludowych.

 

Uniwersytet Śląski od wielu lat intensywnie współpracuje z Uniwersytetem Hankuk w Seulu poprzez regularne wymiany studenckie, wspólne projekty oraz wymianę kadry akademickiej.

 

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk stworzyli w 1953 r. Stanisław Hadyna i Elwira Kamińska. Dziś to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. "Śląsk" odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 mln widzów.

 

Obecnie zespół ma w repertuarze kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma też 12 płyt.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lun/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi