Strona główna Aktualności
Uczelnie

Politechnika Gdańska chce zbudować nowoczesne centrum przetwarzania danych

17.02.2017 Technologie, Uczelnie

Fot. Fotolia

Politechnika Gdańska ogłosiła konkurs na projekt budynku, w którym ma się znaleźć nowoczesne centrum przetwarzania danych. W obiekcie planuje się m.in. superbezpieczną serwerownię, a także centrum współpracy z przemysłem i biznesem w dziedzinie skomplikowanych obliczeń.

Nowoczesny obiekt ma stanąć na terenie politechnicznego kampusu. Znajdzie się w nim nowa siedziba Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK), które zapewnia trójmiejskim uczelniom dostęp do sieci informatycznej, serwisów, baz danych oraz mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem.

 

Dyrektor CI TASK prof. Henryk Krawczyk wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w nowym obiekcie zaplanowano m.in. nowoczesną serwerownię. Dodał, że wszystkie pomieszczenia, w których przechowywane będą dane, znajdą się w podziemnej części budynku, a niektóre z tych pomieszczeń zostaną zbudowane i wyposażone tak, by spełniały europejskie normy zapewniające bardzo wysokie bezpieczeństwo zgromadzonych danych. „Chodzi m.in. o odporność na działania elektromagnetyczne” – wyjaśnił Krawczyk.

 

Dodał, że inwestycja przewidziana jest z myślą o uruchomieniu Centrum STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). Krawczyk wyjaśnił, że w ramach STOS, m.in. dzięki specjalnym aplikacjom, przechowywane na serwerach dane z bardzo różnych dziedzin można będzie przeszukiwać i analizować pod bardzo różnym kątem. „To pozwoli nam na uzyskanie bardzo ciekawych wniosków z rożnych dziedzin życia i ustalanie pewnych korelacji i powiązań” – poinformował Krawczyk.

 

Przypomniał, że dziś TASK dysponuje komputerami o bardzo dużej mocy (w 2015 r. Politechnika Gdańska uruchomiła wart 30 mln zł superkomputer o nazwie Tryton, który jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę) i - w ramach międzyuczelnianego porozumienia – z możliwości tego sprzętu korzystają pomorskie uczelnie prowadzące badania wymagające skomplikowanych obliczeń.

 

Krawczyk dodał, że Centrum STOS pomoże uczelni rozwinąć – podobną, jak z uczelniami - współpracę z przemysłem i biznesem. „Chcemy zaprosić do współpracy firmy, dla których obliczenia czy modelowanie są istotne” – powiedział Krawczyk.

 

Według szacunków koszt budowy nowego obiektu wyniesie około 60 mln zł. Jak wyjaśnił Krawczyk, środki na ten cel uczelnia chce pozyskać z funduszy unijnych, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

 

Plany przewidują, że budynek ma mieć około 4,2 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a ulokowana pod ziemią serwerownia ma zająć prawie 2 tys. m kw. W obiekcie mają znaleźć się też pomieszczenia administracyjne dla pracowników CI TASK oraz sale dydaktyczne i pomieszczenia urządzone z myślą o świadczeniu usług sieciowych, obliczeniowych i eksperckich.

 

Politechnika Gdańska ogłosiła niedawno konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 27 lutego, a prace konkursowe - do 12 maja. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.dzp.pg.gda.pl.

 

Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody pieniężne: 25 tys. zł brutto dla zwycięzcy, 20 tys. zł brutto dla zdobywców drugiej nagrody oraz 15 tys. zł. brutto dla kolejnego projektu. Wyniki mają zostać ogłoszone 26 maja br.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

aks/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi