26.04.2018
PL EN
17.02.2017 aktualizacja 17.02.2017

Politechnika Gdańska chce zbudować nowoczesne centrum przetwarzania danych

Politechnika Gdańska ogłosiła konkurs na projekt budynku, w którym ma się znaleźć nowoczesne centrum przetwarzania danych. W obiekcie planuje się m.in. superbezpieczną serwerownię, a także centrum współpracy z przemysłem i biznesem w dziedzinie skomplikowanych obliczeń.

Nowoczesny obiekt ma stanąć na terenie politechnicznego kampusu. Znajdzie się w nim nowa siedziba Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK), które zapewnia trójmiejskim uczelniom dostęp do sieci informatycznej, serwisów, baz danych oraz mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem.

Dyrektor CI TASK prof. Henryk Krawczyk wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w nowym obiekcie zaplanowano m.in. nowoczesną serwerownię. Dodał, że wszystkie pomieszczenia, w których przechowywane będą dane, znajdą się w podziemnej części budynku, a niektóre z tych pomieszczeń zostaną zbudowane i wyposażone tak, by spełniały europejskie normy zapewniające bardzo wysokie bezpieczeństwo zgromadzonych danych. „Chodzi m.in. o odporność na działania elektromagnetyczne” – wyjaśnił Krawczyk.

Dodał, że inwestycja przewidziana jest z myślą o uruchomieniu Centrum STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). Krawczyk wyjaśnił, że w ramach STOS, m.in. dzięki specjalnym aplikacjom, przechowywane na serwerach dane z bardzo różnych dziedzin można będzie przeszukiwać i analizować pod bardzo różnym kątem. „To pozwoli nam na uzyskanie bardzo ciekawych wniosków z rożnych dziedzin życia i ustalanie pewnych korelacji i powiązań” – poinformował Krawczyk.

Przypomniał, że dziś TASK dysponuje komputerami o bardzo dużej mocy (w 2015 r. Politechnika Gdańska uruchomiła wart 30 mln zł superkomputer o nazwie Tryton, który jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę) i - w ramach międzyuczelnianego porozumienia – z możliwości tego sprzętu korzystają pomorskie uczelnie prowadzące badania wymagające skomplikowanych obliczeń.

Krawczyk dodał, że Centrum STOS pomoże uczelni rozwinąć – podobną, jak z uczelniami - współpracę z przemysłem i biznesem. „Chcemy zaprosić do współpracy firmy, dla których obliczenia czy modelowanie są istotne” – powiedział Krawczyk.

Według szacunków koszt budowy nowego obiektu wyniesie około 60 mln zł. Jak wyjaśnił Krawczyk, środki na ten cel uczelnia chce pozyskać z funduszy unijnych, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Plany przewidują, że budynek ma mieć około 4,2 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a ulokowana pod ziemią serwerownia ma zająć prawie 2 tys. m kw. W obiekcie mają znaleźć się też pomieszczenia administracyjne dla pracowników CI TASK oraz sale dydaktyczne i pomieszczenia urządzone z myślą o świadczeniu usług sieciowych, obliczeniowych i eksperckich.

Politechnika Gdańska ogłosiła niedawno konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 27 lutego, a prace konkursowe - do 12 maja. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.dzp.pg.gda.pl.

Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody pieniężne: 25 tys. zł brutto dla zwycięzcy, 20 tys. zł brutto dla zdobywców drugiej nagrody oraz 15 tys. zł. brutto dla kolejnego projektu. Wyniki mają zostać ogłoszone 26 maja br.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2018