Strona główna Aktualności
Uczelnie

Politechnika Gdańska chce zbudować nowoczesne centrum przetwarzania danych

17.02.2017 Technologie, Uczelnie

Fot. Fotolia

Politechnika Gdańska ogłosiła konkurs na projekt budynku, w którym ma się znaleźć nowoczesne centrum przetwarzania danych. W obiekcie planuje się m.in. superbezpieczną serwerownię, a także centrum współpracy z przemysłem i biznesem w dziedzinie skomplikowanych obliczeń.

Nowoczesny obiekt ma stanąć na terenie politechnicznego kampusu. Znajdzie się w nim nowa siedziba Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK), które zapewnia trójmiejskim uczelniom dostęp do sieci informatycznej, serwisów, baz danych oraz mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem.

 

Dyrektor CI TASK prof. Henryk Krawczyk wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w nowym obiekcie zaplanowano m.in. nowoczesną serwerownię. Dodał, że wszystkie pomieszczenia, w których przechowywane będą dane, znajdą się w podziemnej części budynku, a niektóre z tych pomieszczeń zostaną zbudowane i wyposażone tak, by spełniały europejskie normy zapewniające bardzo wysokie bezpieczeństwo zgromadzonych danych. „Chodzi m.in. o odporność na działania elektromagnetyczne” – wyjaśnił Krawczyk.

 

Dodał, że inwestycja przewidziana jest z myślą o uruchomieniu Centrum STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). Krawczyk wyjaśnił, że w ramach STOS, m.in. dzięki specjalnym aplikacjom, przechowywane na serwerach dane z bardzo różnych dziedzin można będzie przeszukiwać i analizować pod bardzo różnym kątem. „To pozwoli nam na uzyskanie bardzo ciekawych wniosków z rożnych dziedzin życia i ustalanie pewnych korelacji i powiązań” – poinformował Krawczyk.

 

Przypomniał, że dziś TASK dysponuje komputerami o bardzo dużej mocy (w 2015 r. Politechnika Gdańska uruchomiła wart 30 mln zł superkomputer o nazwie Tryton, który jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę) i - w ramach międzyuczelnianego porozumienia – z możliwości tego sprzętu korzystają pomorskie uczelnie prowadzące badania wymagające skomplikowanych obliczeń.

 

Krawczyk dodał, że Centrum STOS pomoże uczelni rozwinąć – podobną, jak z uczelniami - współpracę z przemysłem i biznesem. „Chcemy zaprosić do współpracy firmy, dla których obliczenia czy modelowanie są istotne” – powiedział Krawczyk.

 

Według szacunków koszt budowy nowego obiektu wyniesie około 60 mln zł. Jak wyjaśnił Krawczyk, środki na ten cel uczelnia chce pozyskać z funduszy unijnych, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

 

Plany przewidują, że budynek ma mieć około 4,2 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a ulokowana pod ziemią serwerownia ma zająć prawie 2 tys. m kw. W obiekcie mają znaleźć się też pomieszczenia administracyjne dla pracowników CI TASK oraz sale dydaktyczne i pomieszczenia urządzone z myślą o świadczeniu usług sieciowych, obliczeniowych i eksperckich.

 

Politechnika Gdańska ogłosiła niedawno konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 27 lutego, a prace konkursowe - do 12 maja. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.dzp.pg.gda.pl.

 

Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody pieniężne: 25 tys. zł brutto dla zwycięzcy, 20 tys. zł brutto dla zdobywców drugiej nagrody oraz 15 tys. zł. brutto dla kolejnego projektu. Wyniki mają zostać ogłoszone 26 maja br.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

aks/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->